Ocalić od zapomnienia i przywrócić pamięć

Nasza powstająca fundacja pomaga w wielu ważnych akcjach społecznych, w tym kulturowych, gdzie przykładamy należytą uwagę również do lokalnej historii.

Oto przykład akcji, którą opisał Pan Stanisław Hejak z dn. 29.06.2017r.:

„Ocalić od zapomnienia i przywrócić pamięć

Ochrona dziedzictwa wielokulturowej i wielowyznaniowej przeszłości społeczeństwa „małej ojczyzny” jaką jest gmina lub parafia, jest dla mnie priorytetem. W Gminie Kleszczów, historia zostawiła wiele zapisanych kart, dotyczących tych tematów.

Jednym z zadań jest podjęcie próby ratowania cmentarzy ewangelickich (augsburgskich) zlokalizowanych na naszym terenie w miejscowościach Rogowiec, Kamień, Kleszczów, Kolonia Łuszczanowice. Ocalenie od zapomnienia minionej przeszłości spoczywa nie tylko na pojedynczych społecznikach, ale powinno zainteresować różne instytucje w tym pozarządowe stowarzyszenia, towarzystwa fundacje itp.

Na przykład poprzez Urząd Gminy do tejże akcji został włączony Zespół Szkół Ponadpodstawowych z Kleszczowa. Pierwsza taka akcja odbyła się 21 czerwca na cmentarzu w Rogowcu. Brało w niej udział 20 wolontariuszy w większości złożonych z uczniów Liceum i Technikum. Grupa zajmowała się sprzątaniem śmieci, odsłanianiem grobów spod grubej warstwy poszycia leśnego, oczyszczaniem inskrypcji na nagrobkach, usuwaniem mchu z ram grobowych oraz usuwaniu zwisających gałęzi.

Wspólnymi siłami udało się odkryć 30 grobów. Był to jeden z etapów prac na tej nekropolii. Następna akcja, przy udziale młodzieży z kleszczowskiego ZSP, zaplanowana jest na miesiąc wrzesień. Nie znaczy to, że inni społecznicy nie będą mogli włączyć się do wykonywanych prac. Każda „para rąk” będzie mile widziana.

Kolejnym cmentarzem wymagającym uporządkowania jest cmentarz ewangelicki w Kleszczowie. Kwatera składająca się wyłącznie z grobów przeniesionych podczas ekshumacji z Kucowa i Aleksandrowa, w związku z robotami górniczymi, jest mocno zaniedbana. Pierwsze prace na tej nekropolii rozpocząłem w maju. W porządkowaniu tej części cmentarza brało udział wiele różnych osób. Na początku była to młodzież z parafii ewangelicko reformowanej prowadzonej przez proboszcza Krzysztofa Górala z Kleszczowa. W dniu 29 czerwca swój udział zaznaczyły osoby z powstającej fundacji „Przekraczać Granice”, mającą w statucie pomoc osobom niepełnosprawnym i wykluczonym społecznie, jak i również ochronę dziedzictwa kulturowego. Zaproszenie przez przyszłego prezesa fundacji Andrzeja Niewieczerzała, zgodziłem się na uczestnictwo w radzie programowej tejże fundacji, gdy tylko się sformalizuje. W lipcu liczna grupa parafian ewangelicko- reformowanych przystąpiła do odchwaszczania i odkrzaczania tej kwatery.

Obecnie można przystąpić do próby oczyszczenia inskrypcji na nagrobkach oraz usuwania mchu z grobów. Fundacja „Przekraczać Granice” wyraziła chęć aktywnej pomocy w tych poczynaniach.

Stanisław Hejak”