W dniu 16 maja 2018 roku Fundacja Przekraczać Granice zorganizowała spotkanie dla kleszczowskich szkół pod nazwą: „Zasłoń oczy, otwórz serce (pogadanka o białej lasce)”, na którym pojawiło się 700 osób, z czego ponad 650 osób to uczniowie.
Dwa spotkania poprowadzone na auli Solparku dla uczniów ZSP i Gimnazjum w Kleszczowie, oraz w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie na nasze zaproszenie przyjęła Pani Wanda Nastarowicz – instruktor nauczania języka braille’a, która współpracuje z Fundacją Świat Według Ludwika Braille’a. Pani Wanda udowadniała, że osoby z dysfunkcją wzroku mogą z powodzeniem funkcjonować w społeczeństwie, że potrzebują niewielkiej pomocy, a w przypadku, gdy jest ona potrzebna, to pokazywała w jaki sposób można to zrobić.
Zaprezentowała szereg udźwiękowionych akcesoriów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie m.in., np. czujnik nalewanej cieczy do kubka (kawa, herbata, woda, itp.), urządzenie informujące jakiego koloru osoba ma odzież na sobie, ciśnieniomierz mówiący, czy aplikacje na telefony komórkowe mówiące co osoba niedowidząca lub niewidoma ma przed sobą (np. czajnik bezprzewodowy w kolorze białym). Pani Wandzie asystował certyfikowany pies przewodnik, Harry, który doskonale słuchał poleceń swojej właścicielki, jak również podał smycz, gdy przypadkiem wypadła z dłoni, lub zatrzymał się przed zbyt wąskimi schodami zabezpieczając właściciela przed prawdopodobnym upadkiem. W spotkaniach z młodzieżą uczestniczyły również: Dorota Stasiak – bibliotekarz z biblioteki dla osób niewidomych w Łodzi, oraz Maria Mielczarek – wieloletnia prezes Terenowego Koła Związku Niewidomych w Bełchatowie.
Korzystając z okazji cały Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice pragnie podziękować
dyrektorom szkół: pani Agnieszce Nagodzie-Gębicz, pani Marioli
Świderskiej-Kulka oraz panu Ryszardowi Ciągło za zaangażowanie
i wszelką pomoc, jaką nam zapewnili przy organizacji akcji „Zasłoń
oczy, otwórz serce (pogadanka o białej lasce)”.
Z ramienia Fundacji Przekraczać Granice organizacją tego pilotażowego przedsięwzięcia zajęli się Prezes Fundacji Andrzej Niewieczerzał i Wiceprezes Przemysław Grzegorczyk.
Liczymy, że już od września 2018 roku rozpoczniemy kolejną edycję podobnych spotkań, które mają na celu edukacji, w jaki sposób funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami, oraz jak można im pomóc. Kolejne spotkania są planowane na terenie Gminy Kleszczów, na terenie powiatu bełchatowskiego i gmin ościennych.
Na stronie internetowej ZSP Kleszczów, pojawiła się informacja o spotkaniu, a pod linkiem do pobrania majowy numer „Informatora Kleszczowskiego”, gdzie na stronie 9 można przeczytać o naszej akcji.
Niebawem zapraszamy na relację radiową na antenie Radia Ankra, i na naszej stronie internetowej.
A poniżej galeria zdjęć ze spotkania





















































