Podsumowanie projektu „MIEĆ WYBÓR 5”

Z dniem 30.09.2023r. zakończyliśmy realizację projektu „Mieć Wybór 5”,który był sfinansowany ze środków Gminy Kleszczów i skierowany był dla niepełnosprawnych mieszkańców Gminy Kleszczów i ich opiekunów mający na celu aktywizację i integrację osób w/w.

Projekt realizowany był w okresie 01.04-30.09.2023r., który oferował:

  • Grupę wsparcia która umożliwiała korzystanie m.in. z komputera, urządzenia wielofunkcyjnego, aby wydrukować dokumenty, skserować np. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Uzyskiwali też informacje na temat przysługujących im praw z racji posiadanej niepełnosprawności. W ramach grupy wsparcia odbyło się sześć „Spotkań z książką”, w Gminnej Bibliotece Publicznej, w Kleszczowie, gdzie osoby niejednokrotnie pierwszy raz odwiedziły osobiście bibliotekę. Mogły zapoznać się z oferowanym tam księgozbiorem, oraz warunkami wypożyczania poszczególnych tytułów. Podczas obecności uczestnikom zaprezentowaliśmy dwa Czytaki, zakupione w ramach projektu, które ułatwiają odtwarzanie audiobooków osobom niewidomym, słabowidzącym, seniorom oraz osobom z ograniczoną motoryką dłoni. A to szczególnie cieszyło się sporym zainteresowaniem z racji wprowadzonych tutaj rozwiązań ułatwiających wszechstronną obsługę danego urządzenia. Podczas spotkań korzystano również z gier planszowych zakupionych w ramach projektu „Mieć wybór 3”. Łącznie przeprowadzono 20 spotkań grupy wsparcia „Mieć wybór 5”, w której wzięło udział 48 osób, co dało 211 wizyt. Jedno ze spotkań odbyło się w naszym biurze Fundacji ponad programowo w dniu 28 maja 2023 roku z Panem Łukaszem Jabłońskim, mieszkańcem Gminy Kleszczów i uczniem Kleszczowskiego Technikum Nowoczesnych Technologii, który skonstruował niezwykłe urządzenie, tj. aktywną protezę ręki. W spotkaniu wzięły udział 4 osoby. Zaprosiliśmy go podczas prowadzonej w dniu 28.05.2023r. grupy wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Podczas spotkania był obecny jeden z naszych podopiecznych, który mógł tę protezę zobaczyć, a niebawem weźmie udział w jej testach.
  • 11 Maja odbyło się spotkanie z edukatorem zdrowotnym na temat diabetologii, który przekazał cenne informacje na temat chorób metabolicznych i sposobów radzenia z nimi. W spotkaniu wzięło udział 19 osób.
  • Przeprowadziliśmy również szkolenie z zakresu podstawowej obsługi komputera. Dużym zainteresowaniem cieszyła się obsługa systemu operacyjnego Windows 11. Do przeprowadzenia szkolenia niezbędne było zakupienie laptopa.
  • W dniu 02.06.2023 roku zorganizowaliśmy Piknik Edukacyjno-Integracyjny pod altaną ekologiczną tzw.”Grzybkiem”, zlokalizowanym przy Rezerwacie Przyrody Łuszczanowice. Zaczęliśmy prelekcjami: dietetyka Pana Krystiana Ściechowskiego, który opowiedział nam o stosowaniu różnych diet i właściwym doborze suplementów. Opowiedział również jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Zainteresowani po zakończonej prelekcji mogli skorzystać z indywidualnej konsultacji specjalisty i nawiązali kontakt na przyszłość. Na nasze specjalne zaproszenie do Kleszczowa przyjechali przedstawiciele europejskich i ogólnopolskich firm produkujących sprzęt rehabilitacyjno-ortopedyczny: OTTO BOCK, SUNRISE MEDICAL, ORTOMEDIS. Głos również zabrał mieszkaniec Gminy Kleszczów, uczeń Kleszczowskiego Technikum Nowoczesnych Technologii, który stworzył aktywną protezę ręki. Ponadto przeprowadziliśmy quiz z wiedzy ogólnej, w tym z wiedzy o Gminie Kleszczów dla 15 osób. Dodatkowo dwie osoby mogły zaprezentować swoje umiejętności wokalne, podczas występów karaoke. Zorganizowaliśmy również atrakcje dla najmłodszych, takie jak malowanie twarzy, tworzenie plakatu fundacyjnego, oraz inne wspólne gry i zabawy. Muzyczną oprawę zapewniał DJ, który przepięknie umilał czas. Wystąpił także Zarząd Fundacji, który krótko opowiedział o projekcie, a także podziękował najaktywniejszym dotychczasowym opiekunom osób niepełnosprawnych i sympatykom Fundacji „Przekraczać Granice”, którzy wspomagali nasze działania podczas pikniku i jego organizacji. Dzięki zakupionemu warnikowi uczestnicy pikniku mogli napić się gorącej herbaty i kawy. Wykorzystaliśmy również autobus niskopodłogowy z Zakładu Komunalnego “Kleszczów”, który zapewnił transport osobom najbardziej potrzebującym oraz ich opiekunom. Aby umożliwić skorzystanie z toalety głównie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich wynajęty był także specjalny toi-toi.

Poniżej udostępniamy krótkie filmy, oraz wybrane zdjęcia

Krótka relacja filmowa z prelekcji nt. aktywnej protezy ręki
Relacja z pikniku edukacyjno-integracyjnego pod tzw. „Grzybkiem”, zlokalizowanym przy Rezerwacie Przyrody Łuszczanowice.