Aktualne

Relacja z wycieczki do Wrocławia

W dniu 6 lipca 2021 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia w ramach projektu „Mieć wybór 3” sfinansowanego przez Gminę Kleszczów.

Podczas wycieczki zwiedziliśmy następujące miejsca:

HYDROPOLIS ,,Muzeum poświęconego wodzie i nie tylko”, składające się z 7 stałych stref tematycznych, cyklicznych wystaw czasowych oraz przestrzeń relaksu. Unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.

JEDNA Z WYSTAW PT.: ,,Planeta Wody” Projekcja 360o na 65-metrowym ekranie, która opowiadała o powstaniu wody na Ziemi. 10-minutowy film zabrał nas w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstała woda, jak jest jej dużo we wszechświecie. Ponadto na środku sali wyświetlany jest obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie, który z zainteresowaniem oglądaliśmy.

Następnie wybraliśmy się na wspólny obiad w restauracji mieszczącej się na terenie Wrocławskiego Zoo, gdzie po nim przyszedł czas na dalsze zwiedzanie między innymi:

Afrykarium, to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, w których skład wchodzą:

1. Morze Czerwone W zbiorniku o pojemności miliona litrów wody powstał ekosystem rafy koralowej, gdzie podziwialiśmy ponad 60 gatunków pięknych, kolorowych ryb.

2. Afryka Wschodnia Spotkaliśmy tutaj m.in. hipopotamy nilowe, które pod wodą poruszają się z wielką gracją.

3. Kanał Mozambicki Jego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwiający podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.

Po zwiedzaniu Zoo wybraliśmy się podziwiać Wrocławską Fontannę multimedialną zlokalizowaną na Pergoli, przy Hali Stulecia, która jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. To jedna z najważniejszych atrakcji Wrocławia Wodnym widowiskom towarzyszy muzyka klasyczna, współczesna, pop oraz ambient. Wodne widowisko zsynchronizowane jest ze starannie dobraną muzyką, spektakularnym oświetleniem oraz multimedialnymi animacjami dając niesamowite wrażenie artystyczne.

Następnie przyszedł czas na spacer po Starówce Wrocławskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć przepiękny średniowieczny ratusz, otoczony przez odbudowane kamieniczki.

Zwieńczeniem wycieczki była wspólna kolacja w jednej z restauracji na Wrocławskim Rynku.

W związku z tym, że uczestnikami wycieczki były osoby niepełnosprawne z terenu Gminy Kleszczów i ich opiekunowie staraliśmy się dołożyć wszelkich starań, aby plan wycieczki był dostosowany pod specyfikę różnych schorzeń. Dlatego też na bieżąco modyfikowaliśmy jej plan np. poprzez wprowadzenie całkowitego czasu wolnego w Zoo, gdzie osoby mogły indywidualnie zwiedzać jego teren w swoim tempie.

W ramach projektu została stworzona mapa miejsc dostępnych, z których skorzystali beneficjenci projektu. Mapa do pobrania udostępniona jest na stronie internetowej Fundacji oraz portalach społecznościowych, aby umożliwić innym osobom niepełnosprawnym zwiedzanie takich miejsc. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jest bardzo ograniczona dostępność (np. miejsc zabytkowych, restauracji i toalet szczególnie dla wózkowiczów)

W wycieczce wzięło udział 35 osób w tym trzech wózkowiczów. Planowaliśmy wziąć 40 osób i większą ilość osób poruszających się na wózkach. Niestety nie mogliśmy tego zrobić i pomimo usilnych starań w poszukiwaniu odpowiedniego transportu, to jedynie transport kleszczowski odpowiadał naszym chociażby częściowym wymaganiom, przez co mogliśmy zabrać na wycieczkę tylko trzy osoby na wózkach. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować Zakładowi Komunalnemu Kleszczów Sp. z o.o., jak i również kierowcom Pani Marcie oraz Panu Grzegorzowi za bezpieczną podróż i okazaną empatię wobec uczestników wycieczki.

W sposób szczególny chcielibyśmy też podziękować Pani Karolinie z Centrum Podróży Globe-Trotter – pilotowi wycieczki, za wspaniałą wykonaną pracę. Z całego serca dziękujemy również osobom, które zaoferowały się pomagać osobom z niepełnosprawnościami w trakcie wycieczki, w szczególności Panu Mateuszowi, Panu Adamowi oraz Pani Lidii.

Galeria filmowo-zdjęciowa dostępna poniżej

Dwa lata z grupą SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI

Przypominamy, że już od dwóch lat pod patronatem Fundacji „Przekraczać Granice” jest prowadzona przez nieformalną grupę osób-społeczników z całej Polski, czujących potrzebę wsparcia osób niepełnosprawnych i integrację z osobami pełnosprawnymi facebookowa grupa SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI https://www.facebook.com/groups/SPRAWNI.NIEPELNOSPRAWNI
Służy ona wszystkim tym, którzy poszukują wsparcia, przyjaźni czy zrozumienia, a także chcą się dzielić zarówno swoimi smutkami, jak i również swoimi osiągnięciami, pasjami, wiedzą, czy wszelkimi wartościami. Grupa Sprawni – Niepełnosprawni po pewnych po pewnych wymaganych zmianach od dzisiaj, tj. od 25 stycznia 2021 roku prowadzi dwie tematyczne podgrupy:a) SPRAWNI–NIEPEŁNOSPRAWNI POMAGAJMY SOBIE https://www.facebook.com/groups/sprawnininiepelnosprawnipomagajmysobie (grupa reaktywowana) – gdzie osoby indywidualne mogą zamieszczać ogłoszenia o zbiórkach, sprzedaży, kupna sprzętu rehabilitacyjnego, itp. b) SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI POSZUKIWACZE PRACY https://www.facebook.com/groups/SPRAWNI.NIEPELNOSPRAWNIPOSZUKIWACZEPRACY – ta coraz bardziej zyskująca popularność grupa otwiera szansę na znalezienie ciekawej oferty pracy lub pomysłu na własny biznes.Do trzech grup łącznie przynależy ponad 9 tysięcy członków. Nie zapominajcie również o naszej fundacyjnej grupie Dobre Praktyki Dostępności https://www.facebook.com/groups/dobrepraktykidostepnosci , gdzie prezentujemy pozytywne dobrze widziane rozwiązania, zachowania, które ułatwiają funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin powyższych grup!

„Tu warto wracać – Mąkoszyn”

Są takie miejsca, gdzie czas, bliskość natury, profesjonalna rehabilitacja i szacunek do odmienności, tj. poczucia godności do jednostki idą w parze. Bardzo długo szukałem takiego miejsca, gdzie mógłbym pojechać samemu mimo moich ograniczeń fizycznych, i gdzie czując się swobodnie, będę mógł zadbać o siebie.O takim miejscu opowiada wywiad https://youtu.be/WfwoADxgAog pn: „Tu warto wracać – Mąkoszyn”, jaki udzielił mi w czerwcu tego roku Pan Piotr Piątkowski – właściciel Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego COMPLEX w Mąkoszynie (pow. koniński) http://crw-complex.pl/Ten rok dla Fundacji, jak również dla mnie to czas wielu zmian, i wielu planów na przyszłość. Zatem pora pomyśleć o tym szerzej.Z ogromną radością pragnę podzielić się wspomnieniami i spostrzeżeniami z wyjazdu. Tym bardziej że to jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie mogą przyjeżdżać osoby z różnymi niepełnosprawnościami, gdzie mają pewność wsparcia kompetentnych ludzi pracujących na ich rzecz w 100%.A zamysł fundacyjnej gazety dalej jest aktualny, choć nieco w zmienionej formie. O szczegółach będziemy informować na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu Fundacji „Przekraczać Granice”.

Stwórzmy okno na Świat Piotrowi

Piotra poznałem kilka lat temu, oczywiście za pośrednictwem Internetu. Niejednokrotnie też rozmawialiśmy telefonicznie poruszając ważne społeczne tematy i opowiadając jakby on widział najlepiej pomoc wolontariuszy. I gdzieś w głowie mi siedzi to co powiedział Przez krótki czas Piotr wspomagał nas, jako moderator na grupie SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI https://www.facebook.com/groups/SPRAWNI.NIEPELNOSPRAWNI , która to grupa jest pod patronatem Fundacji „Przekraczać Granice”.Możliwość komunikacji, to świadomość, że wciąż jesteśmy gotowi na doświadczanie przede wszystkim dobra. Dla mnie samego, to wiele znaczy …Pomóżmy wspólnie Piotrowi!Dołączamy się z apelem Fundacji Złotowianki HELP, która to zamieściła następujące ogłoszenie https://zlotowiankahelp.pl/…/otworzmy-okno-na-swiat…/…Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu FPG.

Powróciliśmy z realizacją projektu „Łączymy siły”

Od dnia dzisiejszego powróciliśmy z dyżurami stacjonarnymi projektu „Łączymy siły” skierowanego dla mieszkańców z niepełnosprawnościami, z terenu powiatu bełchatowskiego i sfinansowanego ze środków PFRON.Biuro Fundacji odwiedziły aż 4 osoby zaciągając u nas konsultacji. Przeprowadziliśmy dziś też szkolenie z obsługi laminarki, dzięki której można zalaminować i zabezpieczyć dokumenty typu wizytówki, identyfikatory, legitymacje, orzeczenia o niepełnosprawności, itp. przed zniszczeniem lub uszkodzeniem.Wszystkie spotkania odbyły się przy zachowaniu szczególnej ostrożności spowodowanymi sytuacją epidemiologiczną w kraju i obostrzeniami z tego wynikającymi. Chcielibyśmy również się pochwalić faktem, że nasz post o w/w projekcie sprzed 13 dni trafił do ponad 7000 odbiorców. Nasz fanpage też jest coraz chętniej odwiedzany co nas bardzo cieszy. Służymy pomocą i poradą pod numerem telefonu: 794-516-168, drogą elektroniczną przekraczacgranice@gmail.com, lub zapraszamy na ostatni dyżur w tym roku, który też jest ostatnim dyżurem dot. projektu. Ostatni dyżur tegoroczny odbędzie się 10 grudnia w godzinach 10-14 w biurze Fundacji zlokalizowanym w piwnicy Kleszczowskiej Przychodni „SALUS”, przy ul. Osiedlowej 2 w Kleszczowie. Każdy kontakt w biurze wymaga wcześniejszego umówienia się najpóźniej dzień przed planowanym spotkaniem, a także zakrycia ust i nosa, oraz korzystania z płynu dezynfekcyjnego będącym na stanie Fundacji.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Różni nas wiele i jesteśmy tak różni w społeczeństwie. A mimo to żyjemy, czujemy, myślimy i marzymy.Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i w związku z tym chcielibyśmy złożyć najlepsze życzenia wszystkim obchodzącym to święto. By każde działanie sprawiało radość, by na każdą barierę znalazło się rozwiązanie, by towarzyszyli życzliwi ludzie, a przede wszystkim, by towarzyszyło Wam poczucie własnej wartości i godności – w każdym miejscu, i w każdym czasie.Zarząd Fundacji Przekraczać Granice*opis grafiki dla słabowidzących i niewidomych:na zdjęciu widzimy osobę na wózku podjeżdżającą na pochylnię, równolegle idzie osoba z laską dla niewidomych – przemieszcza się ścieżką dotykową.

Dbamy o osoby niepełnosprawne

W dniu wczorajszym spotkała nas ogromna niespodzianka. Nasz Przewodniczący Rady Programowej Pan Kamil Jarząbek przekazał na rzecz naszej Fundacji płyn dezynfekcyjny oraz rękawiczki jednorazowe. Ta pomoc w dużym stopniu zapewni zachowanie bezpieczeństwa, w dobie stanu epidemiologicznego dla osób współpracujących z Fundacją, a przede wszystkim podopiecznych i beneficjentów projektów realizowanych w biurze. W związku z czym pragniemy serdecznie podziękować Panu Kamilowi za okazane serce na rzecz osób niepełnosprawnych.Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Ostatnio „U nas”

Październik i listopad był i jest dla nas niezwykle intensywny w pracę. Jest to ważny okres, w którym się doszkalamy:- 7 i 8 października wzięliśmy udział w szkoleniu on-line pn. „Księgowość i sprawozdawczość w organizacjach pozarządowych”- 16, 23 października, oraz 6 i 13 listopada wzięliśmy udział w szkoleniu pn. „Zarządzane zespołem, procesami, organizacją”Oba szkolenia sfinansowane ze środków unijnych prowadzili specjaliści z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, z Łodzi.Z kolei 16 listopada 2020 Prezes Zarządu wziął zdalny udział w Konferencji, w III spotkaniu Sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz dostępności.Wszystkie spotkania były dla nas okazją ogromnej nauki, podpatrzenia i wysłuchania, jak inni sobie radzą, oraz pozwoliły poszerzyć nasze horyzonty, by wczuć się w sytuację innych osób, by nasza organizacja spełniała jeszcze bardziej swoje zadania statutowe, do których została powołana, tj. głównie działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.Pewne rozwiązania chcielibyśmy zastosować w roku 2021, w nowych projektach.

Realizujemy projekt „Łączymy siły”

Z ogromną radością, choć i pewnymi obawami zmierzamy do zakończenia projektu „Łączymy siły” dla mieszkańców z niepełnosprawnościami, z terenu powiatu bełchatowskiego, sfinansowanego ze środków PFRON. Projekt realizowany jest od 29 września br do 15 grudnia 2020. Dotąd udało nam się zakończyć zajęcia rękodzielnicze, które odbywały się w dniach: 26, 27, 28 października oraz 13 listopada br. Nasi uczestnicy w trakcie zajęć wykonywali bombki z włóczki i wazoniki dekoracyjne, pod okiem szkoleniowca-wolontariusza, który w umiejętny sposób przekazywał swoją wiedzę i umiejętności. Natomiast szkolenia komputerowe, obejmujące zakresem: zakładanie i obsługa poczty gmail, zakładanie i obsługa profilu zaufanego, obsługa Indywidualnego Konta Pacjenta, a także tworzenie identyfikatorów, wizytówek i ich późniejsze laminowanie. W obu szkoleniach do tej pory wzięło już udział 12 osób. Wciąż są wolne dwa miejsca na dwa wybrane szkolenia komputerowe. Powyższe zadania projektowe można powiedzieć, że udało się je zrealizować, choć jesteśmy w trakcie jednego szkolenia komputerowego i na dwie osoby jeszcze czekamy. Gorzej jednak było z wywiązaniem się, z planowanego wyjazdu do Centralnej Kliniki Okulistyczno-Rehabilitacyjnej PZN w Warszawie, gdyż zaplanowana wizyta na 16 listopada została odwołana z powodu zaostrzenia epidemiologicznego. W wyjeździe miało wziąć udział 19 osób. Nasze dyżury odbywają się w każdy czwartek, w listopadzie w formie zdalnej. Kontakt z Fundacją możliwy codziennie w dni robocze pod nr tel.: 794-516-168 lub drogą elektroniczną przekraczacgranice@gmail.com Poniżej wybrane zdjęcia z naszych dotychczasowych spotkań projektowych.

Zmiany w realizacji projeku „Łączymy siły”

Trzy nasze najbliższe dyżury przypadające na 12, 19, 26 listopada 2020 roku w ramach prowadzonego projektu „Łączymy siły” dla mieszkańców z niepełnosprawnościami, z terenu powiatu bełchatowskiego, sfinansowanego ze środków PFRON poprowadzimy wyłącznie zdalnie za pomocą telefonu i poczty elektronicznej. Jest to spowodowane sytuacją epidemiologiczną w kraju i obostrzeniami, które wchodzą od dnia 7 listopada br.Ponadto informujemy, że praktycznie połowę zadań mamy już za sobą. Artykuł prezentującym szczegóły jest już w opracowywaniu i przedstawimy go wraz z galerią zdjęciową w przyszłym tygodniu.Kochani, uważajcie na siebie!Zachęcamy do kontaktu z Fundacją pod numerem telefonu: 794-516-168 oraz piszcie do nas: przekraczacgranice@gmail.com

Uczestnictwo w VI Kongresie OzN

Mamy ogromną przyjemność uczestniczyć w VI Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem”, który aktualnie się odbywa w formie online i obejrzenie jego przebiegu jest możliwe pod linkiem https://www.facebook.com/adam.zawisny/videos/4519392641464370 Organizatorami tego ważnego spotkania są m.in.: Fundacja Aktywizacja, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ZG.

Nowy projekt Łączymy Siły

Z dniem 29 września wystartowaliśmy, z nowym projektem pn.”Łączymy siły”, który został sfinansowany ze środków PFRON.

Umowa podpisana w dniu 25.09.2020 przez Fundację Przekraczać Granice i Zarząd Powiatowy w Bełchatowie.

Kolejny raz działamy na rzecz osób niepełnosprawnych, ich rodzin, oraz opiekunów z terenu Powiatu Bełchatowskiego.

Oferujemy m.in.:

– informacje o przysługujących prawach i ulgach

– wyjazd do Kliniki Okulistycznej w Warszawie

– zajęcia rękodzielnicze

– szkolenia komputerowe

I tak już przeprowadziliśmy pierwsze szkolenia komputerowe i konsultacje telefoniczne. Ponieważ sytuacja epidemiologiczna w kraju mocno się skomplikowała od dnia dzisiejszego do co najmniej 22 października przechodzimy na całkowicie tryb zdalny.

Miejmy nadzieję, że do szkoleń face to face w biurze Fundacji, zlokalizowanym w Kleszczowskiej Przychodni SALUS, lub w domu beneficjenta powrócimy już wkrótce.

Wyjazd do Kliniki Okulistycznej, szkolenia komputerowe i warsztaty rękodzielnicze są częściowo odpłatne. Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu w każdy roboczy czwartek, w godz. 10-14, pod numerem telefonu: 794-516-16, e-mail: przekraczacgranice@gmail.com

Mistrzostwa Polski

Mistrzostwa Polski Orientacji Precyzyjnej w Gdyni od 1,5 miesiąca już za nami, w których wzięło udział trzech naszych podopiecznych.
Warto jednak przypomnieć i pochwalić, a zarazem pogratulować 2 miejsca w sztafecie naszemu podopiecznemu Marcinowi, z woj. opolskiego.
Więcej szczegółów wraz ze zdjęciami na fanpage Orientacji Precyzyjnej

https://www.facebook.com/Orientacja-Precyzyjna-1784947664849216/

Zakończenie projektu „Mieć wybór 2”

28 września 2020 zakończyliśmy projekt pn: „Mieć Wybór 2” skierowany do Mieszkańców Gminy Kleszczów (osoby niepełnosprawne i ich najbliżsi, opiekunowie). Projekt rozpoczął się od początku lipca i był sfinansowany ze środków Gminy Kleszczów.W ramach niego przeprowadziliśmy ponad 60 konsultacji stacjonarno-telefonicznych, podczas których beneficjenci mogli poznać przysługujące im ulgi i prawa z racji niepełnosprawności.Przeprowadziliśmy również 13 szkoleń z zakresu: – tworzenia folderów, oraz kopiowania, przenoszenia ich zawartości- zakładanie i obsługę poczty elektronicznej na przykładzie poczty GMAIL- zakładanie i obsługę profilu zaufanego- obsługę indywidualnego konta pacjentaProjekt zakończył „Webinar poszkoleniowy FPG”. Niestety początek, to problem z mikrofonem i awaria Internetu spowodowały słaby odbiór. Z formalności jednak wszystko udostępniamy pod linkami: https://www.facebook.com/fundacjaprzekraczacgranice/videos/667502833879933/?t=1 , https://www.facebook.com/fundacjaprzekraczacgranice/videos/1254712698210245/?t=701 i https://www.facebook.com/fundacjaprzekraczacgranice/videos/671903817071008/?t=0Natomiast w tym samym dniu dokonano ponownego nagrania i jest ono dostępne pod linkiem https://www.facebook.com/fundacjaprzekraczacgranice/videos/330533268234210/?t=0 , do którego serdecznie odsyłamy. Film odtworzono ponad 1100 krotnie!

Dostępny również na youtobe https://youtu.be/3GpfB2FPj34

Poniżej udostępniamy wybrane zdjęcia z całego projektu.

Drugie podejście szkoleniowe

Drugie podejście i już bez problemów technicznych … Nagranie zrealizowano jeszcze w dniu 28.09.2020 a udostępnione dzień później, jako uzupełnienie, korektę. Webinar poszkoleniowy FPG, który zakończył projekt „Mieć Wybór 2”, sfinansowany ze środków publicznych Gminy Kleszczów. <edit> Odbyło się łącznie 13 szkoleń, z 10 planowanych i obejmowało zakres:- tworzenia folderów, oraz kopiowania, przenoszenia ich zawartości- zakładanie i obsługę poczty elektronicznej na przykładzie poczty GMAIL – zakładanie i obsługę profilu zaufanego- obsługę indywidualnego konta pacjenta. Szkolenia i webinar poprowadził Andrzej Niewieczerzał.

*Film przekonwertowany przez program Active Presenter celen wymazania prywatnych adresów email.

https://www.facebook.com/watch/?v=330533268234210

Koniec jednego projekt i, rozpoczęcie kolejnego

Kochani,
zakończyliśmy projekt pn: „Mieć Wybór 2”, sfinansowany ze środków Gminy Kleszczów.
A od dnia 29 września rozpoczęliśmy projekt „Łączymy Siły”, który został sfinansowany ze środków PFRON.
Z racji przeorganizowania pracy dzisiejszy planowany dyżur stacjonarny od godziny 10 odbędzie się w formie dyżuru telefonicznego: 794-516-168.
Więcej informacji o obu projektach już niebawem.

Webinar poszkoleniowy

Zapraszamy serdecznie do udziału w Webinarze poszkoleniowym FPG, który odbędzie się już dzisiaj za pośrednictwem fanpage Fundacji Przekraczać Granice oraz grup z naszą organizacją związanymi.
Celem spotkania jest podsumowanie projektu „Mieć Wybór 2”, który realizowaliśmy w terminie od 1 lipca br do dnia dzisiejszego. W omówieniu postawimy przede wszystkim na szkolenia komputerowe, które zrealizowaliśmy w ramach w/w projektu, a sfinansowanego z publicznych środków Gminy Kleszczów.
Dzisiejsze spotkanie będzie podzielone na 4 bloki tematyczne:

  • tworzenie, kasowanie, folderów oraz kopiowanie ich zawartości
  • zakładanie i obsługa poczty elektronicznej GMAIL
  • zakładanie profilu zaufanego
  • zakładanie i obsługa internetowego konta pacjenta
    a zakończy go 5 blok, podczas którego osoby biorące udział w webinarze będą mogli zadawać pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
    Udział w spotkaniu jest bezpłatny i dobrowolny, a poprowadzi je Andrzej Niewieczerzał.
    Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r., (RODO), informujemy, iż administratorem Pana/i danych osobowych jest Fundacja Przekraczać Granice z siedzibą, przy ul. Słonecznej 18, 97-410 Kleszczów, e-mail: przekraczacgranice@gmail.com
    Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą w zakresie imię i nazwisko w przypadku aktywnego uczestnictwa Pana/Pani w spotkaniu oraz adres email, w przypadku jego podania nam po webinarze w celu pozyskania przez Pana/Panią dodatkowych informacji przez Fundację Przekraczać Granice – na podstawie art. 6 ust. 1 lit a RODO tj. zgody na przetwarzanie danych osobowych.
    Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania udzielonej przez Pana/Panią zgody lub wygasną automatycznie po upływie 5 lat.
    Ma Pan/Pani prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Skorzystanie z prawa do wycofania zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
    Przysługuje Panu/Pani prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych
    Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest warunkiem wzięcia udziału w bezpłatnym webinarze organizowanym przez Fundację Przekraczać Granice z siedzibą, przy ul. Słonecznej 18, 97-410 Kleszczów.
    Administrator Fundacja Przekraczać Granice z siedzibą, przy ul. Słonecznej 18, 97-410 Kleszczów informuje, iż nie będzie wykorzystywał Pana/Pani danych osobowych do zautomatyzowanego podejmowania decyzji, które opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, i wywołuje wobec Pana/Pani skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Pana/Panią wpływa.
https://www.facebook.com/events/645898666068423

Udany debiut naszych podopiecznych

I dobra wiadomość się potwierdziła, nasz podopieczny Marcin Słowik, współwłaściciel firmy przewozowej Roller Bez Granic Profesjonalny Przewóz Osób Niepełnosprawnych zdobył Medal za Zdobycie 1 miejsca na Międzynarodowych Zawodach Bukowa Cup VII z Orientacji Precyzyjnej w kategorii Para (konkurencja Preo). Nasz drugi podopieczny Sebastian Włóka w tej samej kategorii i konkurencji znalazł się tuż za podium. Organizatorem zawodów międzynarodowych był Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin.Trenerem Reprezentacji Polski w Orientacji Precyzyjnej jest Pani Teresa Bugaj (odwiedziła Kleszczów podczas zorganizowanego przez naszą Fundację ubiegłorocznego Pikniku Integracyjnego w Stadninie Wielki Ptak), a nasi podopieczni biorący udział w treningach i zawodach są zawodnikami MKS Metalowiec Łódź.A już w przyszłym tygodniu kolejne zawody, tym razem w Gdynii. Trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy tych i kolejnych naszych podopiecznych!*galeria zdjęciowa z zawodów ze Szczecina udostępniona jest poniżej.

Informacja…

Wszystkim naszym podopiecznym odwiedzającym naszą stronę przypominamy, że dostępna jest dla Was również grupa wewnątrz-fundacyjna https://www.facebook.com/groups/podopieczniFPG/ , gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji.Zapraszamy również do kontaktu pod numerem telefonu 794-516-168, oraz drogą elektroniczną przekraczacgranice@gmail.comDodatkowo dla Mieszkańców Gminy Kleszczów, którzy mają orzeczoną niepełnosprawność, ich opiekunowie, lub osoby zainteresowane zapraszamy do udziału w projekcie pn. “Mieć wybór 2”, realizowanego przez nas w ramach zadania publicznego: ,,Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych”, który został sfinansowany ze środków publicznych Gminy Kleszczów. Od sierpnia dostępni jesteśmy we wtorki w godzinach 10-14:30, a w czwartki, w godzinach 14:30-19. Skontaktować się można z nami telefonicznie, i w taki sposób można się umówić z wyprzedzeniem na spotkanie u nas w biurze (niski parter Kleszczowskiej Przychodni „Salus” – wejście od strony garaży). Pamiętamy jednak o obostrzeniach spowodowanych Koronawirusem. Zakrywaj nos i usta! Na dyżurach przyjmujemy osoby pojedynczo (+ ewentualnie opiekun).A tak wyglądały nasze ostatnie konsultacje i szkolenia stacjonarne z zakładania i obsługi konta gmail, a także z zakładania profilu zaufanego.

Kolejny dyżur

Dziś kolejny dyżur w ramach projektu “Mieć wybór 2”, realizowanego przez nas w ramach zadania publicznego: ,,Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych”, który został sfinansowany ze środków publicznych Gminy Kleszczów. Od sierpnia dostępni jesteśmy we wtorki w godzinach 10-14:30, a w czwartki, w godzinach 14:30-19. Można się z nami skontaktować telefonicznie i umówić się z wyprzedzeniem na spotkanie u nas w biurze (niski parter Kleszczowskiej Przychodni „Salus” – wejście od strony garaży), pod numerem telefonu: 794-516-168 lub 730-550-567. Pamiętamy jednak o obostrzeniach spowodowanych Koronawirusem. Zakrywaj nos i usta! Na dyżurach przyjmujemy osoby pojedynczo (+ ewentualnie opiekun).Od prawie dwóch tygodni przeprowadzamy indywidualne szkolenia z zakładania z obsługi: poczty e-mail (GMAIL), profilu zaufanego (EPUAP), elektronicznego konta pacjenta (IKP).Wczoraj szkoliliśmy Pana Piotra, a dziś kolejną osobę.

Debiut naszych podopiecznych

Na razie bez zdjęć, ale nieoficjalna wieść niesie i nią chcemy się już pochwalić, że nasi dwaj podopieczni debiutujący w zawodach Orientacji Precyzyjnej w Bukowa Cup VII, w kategorii PreO (para) w Szczecinie o randze międzynarodowej zdobyli odpowiednio: 1 miejsce Marcin Słowik, 4 miejsce Sebastian Włóka. Organizatorem zawodów był Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin. Obaj Panowie reprezentują MKS „Metalowiec” Łódź i nieoficjalnie naszą Fundację „Przekraczać Granice”.Marcin, Sebastian, jesteśmy z Was bardzo dumni! Szersza relacja z galerią zdjęć połączona z listą wyników już niebawem.

Co u nas?

Tak wiele się u nas dzieje w ostatnim czasie, że musielibyśmy napisać kilka-kilkanaście postów. Uczynimy to w jednym, w miarę syntetycznym wpisie.

Od lipca bierzemy ponownie udział w treningach Orientacji Precyzyjnej w Łodzi. Jest już nas 5 osób z Fundacji biorących czynny udział w treningach OP!
Każda środa, to spotkania w miejskich parkach, które pokonujemy i poznajemy często na nowo. Zdarzają się też takie miejsca, gdzie poza kwestiami wysiłku intelektualnego jeszcze bardziej wymagający okazuje się teren (grunt), po którym nasi podopieczni się poruszają na swoich wózkach (nierówne chodniki, brak zjazdów, dziury, wystające korzenie). Jest to mocno wyczerpujące, a równocześnie motywujące doświadczenie. Zwłaszcza w ten weekend, gdy dwóch z naszych podopiecznych debiutuje w zawodach o randze międzynarodowej. Biorą udział w Bukowa Cup VII, w kategoriach PreO (para) i TempO (para) reprezentując MKS „Metalowiec” Łódź i nieoficjalnie naszą Fundację „Przekraczać Granice”. Organizatorem zawodów międzynarodowych jest Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin.

Realizujemy również dyżury projektowe Fundacji, pn. “Mieć wybór 2”, w ramach zadania publicznego: ,,Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych”, który został sfinansowany ze środków publicznych Gminy Kleszczów. Od sierpnia dostępni jesteśmy we wtorki w godzinach 10-14:30, a w czwartki, w godzinach 14:30-19. W dniu dyżurów, oraz każdym innym dniu można się z nami skontaktować telefonicznie, pod numerem telefonu: 794-516-168. Służymy poradami i informacjami nt. ulg i uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami, oraz ich opiekunów.
W ramach projektu realizujemy cykl szkoleniowy z obsługi komputera. Zachowując wszelkie środki ostrożności z powodu trwającej epidemii Koronawirusa, polegającej w zakrywaniu ust i nosa, oraz w zastosowaniu odpowiedniej odległości między osobami przeprowadzamy szkolenia z zakładania i obsługi: poczty e-mail (GMAIL), profilu zaufanego (EPUAP), elektronicznego konta pacjenta (IKP).
Pierwsze indywidualne spotkania już się odbyły. Następne czekają nas od poniedziałku do czwartku (17-20 sierpnia br) i najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu sierpnia.

Lipiec to również nawiązana współpraca z kancelarią Krajowego Centrum Pomocy Prawnej sp. z o.o., z Warszawy.
Dzięki nawiązaniu temu nasi podopieczni, jak i członkowie grup facebookowych SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI https://www.facebook.com/groups/SPRAWNI.NIEPELNOSPRAWNI/ , nad którymi Fundacja „Przekraczać Granice” objęła patronat od 2019 roku mogą liczyć na bezpłatne porady prawne.
KRAJOWE CENTRUM POMOCY PRAWNEJ sp. z o.o. udzieli bezpłatnie porad w zakresie tematów, w których się specjalizuje:
a) w dochodzeniu odszkodowań i rent po wypadku, a także roszczeniach uzupełniających po wyrokach i ugodach,
b) w sprawach lokalowych,
c) sprawach zus-wskich i związanych z postępowaniami przeciwko zespołom ds orzekania o niepełnosprawności,
d) wykroczeniowych,
e) pracowniczych,
f) spadkowych,
g) oddłużaniu, obronie przed windykatorami i upadłości konsumenckiej,
h) w miarę możliwości kancelaria udzieli też porady w innych tematach
Należy jednak pamiętać, że poprowadzenie postępowań sądowych przez Kancelarię, które wymagają uczestnictwa w rozprawach są już na warunkach rynkowych.
Pytania do prawnika zadawać można drogą elektroniczną poradyprawnedlakazdego@gmail.com , oraz w każdy trzeci piątek miesiąca, zaś dla podopiecznych w każdy roboczy piątek, w godzinach 15-17, również telefonicznie: 604 183 261. W każdym rodzaju kontaktu z Kancelarią jest wymagane podanie specjalnego, umówionego hasła.
Dla nas, jako zarządu szczególnie jest nieoceniona pomoc Prawników Kancelarii w dostosowaniu odpowiednich zmian zapisu w Statucie i wniosku do KRS o zarejestrowaniu Fundacji, jako Organizacji Pożytku Publicznego.

Ponadto tak jak wczoraj od czasu do czasu spotykamy się na świeżym powietrzu w większym gronie. Wczoraj spotkaliśmy się w gronie 9 osób (osoba z zarządu fundacji i podopieczni), w przemiłym miejscu, jakim jest Restauracja Rodzinna, przy Pl. Wolności w Bełchatowie (brak zdjęcia ze spotkania).

Natomiast wszystkie inne opisane wydarzenia zostały udokumentowane poniżej galerią zdjęciową.

Zapraszamy do kontaktu z Fundacją „Przekraczać Granice”, pod numerem telefonu. 794-516-168, oraz e-mailowo: przekraczacgranice@gmail.com

Współpraca z kancelaria KCPP

Przypominamy, że 1 lipca 2020 nawiązaliśmy współpracę z kancelarią Krajowego Centrum Pomocy Prawnej sp. z o.o., z Warszawy.
Dzięki nawiązaniu temu nasi podopieczni, jak i członkowie grup facebookowych SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI 

https://www.facebook.com/groups/SPRAWNI.NIEPELNOSPRAWNI/ , nad którymi Fundacja „Przekraczać Granice” objęła patronat od 2019 roku będą mogli liczyć na bezpłatne porady prawne.
KRAJOWE CENTRUM POMOCY PRAWNEJ sp. z o.o. udzieli bezpłatnie porad w zakresie tematów, w których się specjalizuje:
a) w dochodzeniu odszkodowań i rent po wypadku, a także roszczeniach uzupełniających po wyrokach i ugodach,
b) w sprawach lokalowych,
c) sprawach zus-wskich i związanych z postępowaniami przeciwko zespołom ds orzekania o niepełnosprawności,
d) wykroczeniowych,
e) pracowniczych,
f) spadkowych,
g) oddłużaniu, obronie przed windykatorami i upadłości konsumenckiej,
h) w miarę możliwości kancelaria udzieli też porady w innych tematach
Należy jednak pamiętać, że poprowadzenie postępowań sądowych przez Kancelarię, które wymagają uczestnictwa w rozprawach są już na warunkach rynkowych.
Pytania do prawnika zadawać można drogą elektroniczną poradyprawnedlakazdego@gmail.com , oraz w każdy trzeci piątek miesiąca, zaś dla podopiecznych w każdy roboczy piątek, w godzinach 15-17, również telefonicznie: 604 183 261.
Ponadto dla członków grup SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI w tytule e-maila i rozmowie telefonicznej przy powitaniu będzie trzeba podać hasło miesiąca, które będzie widoczne dla wszystkich członków na głównej grupie. Członkowie grup będą mieć jedno hasło, podopieczni Fundacji inne (podamy je na wewnętrznej grupie podopiecznych).

Z najlepszymi pozdrowieniami,
Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”

Plakat mieć wybór 2 - korekta

Dyżury w ramach projektu „Mieć wybór 2” rano i po południu

Wychodząc naprzeciw pojawiającym się coraz częściej zapytaniom podjęliśmy decyzję, że dyżury projektowe Fundacji Przekraczać Granice, pn. “Mieć wybór 2”, w ramach zadania publicznego: ,,Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych”, który został sfinansowany ze środków publicznych Gminy Kleszczów będą nieco zmodyfikowane. Od sierpnia dostępni jesteśmy we wtorki w godzinach 10-14:30, a w czwartki, w godzinach 14:30-19.

Dyżurujemy telefonicznie pod numerami telefonów: 794-516-168 , 730-550-567. E- mail: przekraczacgranice@gmail.com oraz stacjonarnie w biurze Fundacji, zlokalizowanym w budynku Kleszczowskiej Przychodni „Salus”, Kleszczów ul. Osiedlowa 2 (wejście od strony garaży)

W projekcie 90- dniowym oferujemy m. in.:

  • informacje o przysługujących prawach i ulgach dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób z ich otoczenia, poprzez konsultacje telefoniczne i stacjonarne
  • pomoc w wypełnianiu wniosków dot. dofinansowań (np. PFRON, PCPR)
  • szkolenia komputerowe

Z powodu obostrzeń sanitarnych przyjmujemy maksymalnie dwie osoby podczas jednego dyżuru, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (nie później niż dzień przed planowanym spotkaniem). Każda osoba przychodzi pojedynczo (+ ewentualny opiekun). Spotkania trwają maksymalnie 1,5 godziny. Prosimy o zakładanie maseczek ochronnych!

Serdecznie zapraszamy!

PS. Dyżury telefoniczne pełnimy również dla osób spoza terenu Gminy Kleszczów w robocze poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 10-13 pod numerem telefonu: 794-516-168.

Test wózka inwalidzkiego Magic Mobility X8 Extreme 4×4

14 lipca 2020 roku miałem ogromną przyjemność przetestować świetny inwalidzki wózek terenowy Magic Mobility X8 Extreme 4×4 , który przyjechał do Europy z Australii. Za kilka dni po blisko miesięcznym pobycie w Polsce jedzie dalej, tym razem do Czech.

Zgłosiłem się na testy kilka tygodni temu i to co wczoraj zobaczyłem miło mnie zaskoczyło. Wszystkie filmy o sprzęcie ogląda się z uznaniem, ale u mnie zwykle pojawia się sceptycyzm, że coś jest przekoloryzowane. Im bardziej coś kwieciście się opisuje i przedstawia, to tym większa w mojej głowie zapala się czerwona, ostrzegawcza lampka. Jestem marketingowcem, więc wiem, jakie tzw. „chwyty” się stosuje … Jednak osobiście i zawodowo nie korzystam z „wrednego” marketingu, tj. takiego do manipulacji drugiej osoby, bo wiem, że można zrobić świadomie lub nieświadomie krzywdę. Być może z tego powodu, że jako osoba od urodzenia niepełnosprawna, mająca problemy z samodzielnym poruszaniem się, oraz tym, że od kilku lat działam na rzecz środowiska OzN, to wykorzystanie czyjejś niewiedzy, słabości jest zwyczajnie ohydne. Nie bawi mnie tworzenie zbędnych bajek i skrzywdzeniem kogoś po drodze. Interesują mnie konkrety; zazwyczaj to co dotknę w to uwierzę.

I tak stało się teraz. Wózkiem Magic Mobility X8 Extreme 4×4, a raczej quadem na joystick jeździłem około 1,5 godziny. Pomimo niemożności przejścia samemu z mojego wózka Forest3 (niekompletny SU), to wszystko inne przetestowałem, niektóre rozwiązania, jak widać na filmie mocno mnie zaskoczyły … https://www.youtube.com/watch…

Po możliwości pokonywania przeze mnie dotąd niemożliwych do przejechania wysokich krawężników, wjechania, na niektóre typy podłużnych schodów, przejeżdżanie przez rowy, grząskie i piaszczyste tereny dochodzę do wniosku, że ten konkretnie model wózka otwiera możliwości bardziej realnego, i bardziej niezależnego życia dla wielu osób z dysfunkcjami narządu ruchu. Możliwości, dzięki którym część użytkowników wreszcie będzie mogło otworzyć skrzydła i uwierzyć w siebie pokonując bariery w najbliższym swoim otoczeniu, a przede wszystkim pozwoli im to przekraczać własne granice, tak by otworzyć się na świat, i na piękno życia – mimo, że ono jest różne.

Dochodząc do tej refleksji z pełną odpowiedzialnością dzielę się moimi spostrzeżeniami na stronie Fundacji „Przekraczać Granice”.

Ze swojej strony kieruję najszczersze podziękowania dla polskiego przedstawiciela firmy SUNRISE MEDICAL za możliwość przekroczenia moich granic i przetestowania wózka z napędem na cztery koła.

Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu Fundacji „Przekraczać Granice”.

PS. Niektóre z części filmu są pozbawione dźwięku, lub na co najmniej dwóch samochodach jest zakryta tablica rejestracyjna.

Szczegóły nt. współpracy z biurem prawnym

Kilka dni temu pochwaliliśmy się o nawiązaniu współpracy z biurem prawnym, a teraz pora napisać wreszcie o szczegółach.

1 lipca 2020 podpisaliśmy List Intencyjny o współpracy z kancelarią Krajowego Centrum Pomocy Prawnej sp. z o.o., z Warszawy.

Dzięki nawiązaniu współpracy nasi podopieczni, jak i członkowie grup facebookowych SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI https://www.facebook.com/groups/SPRAWNI.NIEPELNOSPRAWNI/ , nad którymi Fundacja „Przekraczać Granice” objęła patronat od 2019 roku będą mogli liczyć na bezpłatne porady prawne.

KRAJOWE CENTRUM POMOCY PRAWNEJ sp. z o.o. udzieli bezpłatnie porad w zakresie tematów, w których się specjalizuje:
a) w dochodzeniu odszkodowań i rent po wypadku, a także roszczeniach uzupełniających po wyrokach i ugodach,
b) w sprawach lokalowych,
c) sprawach zus-wskich i związanych z postępowaniami przeciwko zespołom ds orzekania o niepełnosprawności,
d) wykroczeniowych,
e) pracowniczych,
f) spadkowych,
g) oddłużaniu, obronie przed windykatorami i upadłości konsumenckiej,
h) w miarę możliwości kancelaria udzieli też porady w innych tematach

Należy jednak pamiętać, że poprowadzenie postępowań sądowych przez Kancelarię, które wymagają uczestnictwa w rozprawach są już na warunkach rynkowych.

Pytania do prawnika zadawać można drogą elektroniczną poradyprawnedlakazdego@gmail.com , oraz w każdy trzeci piątek miesiąca, w godzinach 15-17 również telefonicznie: 604 183 261.

Dodatkowo dla członków grup SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI w tytule e-maila i rozmowie telefonicznej przy powitaniu będzie trzeba podać hasło miesiąca, które będzie widoczne dla wszystkich członków na głównej grupie.

Zapewne część tematów, tych ogólnych mogą pojawiać się będzie publicznie na grupach. Dlatego prosimy, by ogólne pytania otagowywać, jako #pytaniedoprawnikaFPG dodawać temat do postu; wówczas łatwiej je odnajdziemy i odeślemy do kancelarii.
Po pewnym czasie odpowiedź pojawi się pod danym postem, jako komentarz.

Z najlepszymi pozdrowieniami,
Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”

#FundacjaPrzekraczaćGranice #kcppodszkodowania #DobrePraktykiDostępności

Ruszamy z nowym projektem „Mieć wybór 2”

Od 1 lipca 2020 ruszył nowy projekt Fundacji Przekraczać Granice, pn. “Mieć wybór 2”, w ramach zadania publicznego: ,,Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych”, który został sfinansowany ze środków publicznych Gminy Kleszczów.

W tej odsłonie projektu 90- dniowego oferujemy m. in.:

  • informacje o przysługujących prawach i ulgach dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób z ich otoczenia, poprzez konsultacje telefoniczne i stacjonarne
  • pomoc w wypełnianiu wniosków dot. dofinansowań (np. PFRON, PCPR)
  • szkolenia komputerowe

Dyżurujemy telefonicznie i stacjonarnie we wtorki, i czwartki w godz. 10-14:30 w biurze Fundacji, zlokalizowanym w budynku Kleszczowskiej Przychodni „Salus”, Kleszczów ul. Osiedlowa 2 (wejście od strony garaży) pod numerami telefonów: 794-516-168 , 730-550-567. E- mail: przekraczacgranice@gmail.com

Z powodu obostrzeń sanitarnych przyjmujemy maksymalnie dwie osoby podczas jednego dyżuru, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (nie później niż dzień przed planowanym spotkaniem). Każda osoba przychodzi pojedynczo (+ ewentualny opiekun). Spotkania trwają maksymalnie 1,5 godziny. Prosimy o zakładanie maseczek ochronnych!

ZAPRASZAMY

Dla Was nawiązaliśmy nowa współprace

Z radością chcieliśmy poinformować, że w dniu 1 lipca 2020 podpisaliśmy List Intencyjny o współpracy z kancelarią Krajowego Centrum Pomocy Prawnej sp. z o.o., z Warszawy.

Dzięki nawiązaniu współpracy nasi podopieczni, jak i członkowie grup facebookowych SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI, nad którymi Fundacja objęła patronat od 2019 roku będą mogli liczyć na bezpłatne porady prawne.

Szczegóły dotyczące tematyki porad i sposobu kontaktu z biurem prawnym przedstawimy w osobnym poście, w najbliższy poniedziałek.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”

Okażecie serce Pani Marioli?

Szukamy dobrych ludzi i organizacji, instytucji, którzy mogli by pomóc Pani Marioli i jej synowi Rafałowi (udostępniony apel za zgodą mamy)

Pewien czas temu zgłosiła się do naszej Fundacji z prośbą o pomoc łodzianka, schorowana 70-kilkulatka, samotnie wychowująca 44-letniego niewidomego, niemówiącego syna z mpd i epilepsją, z którym nie ma kontaktu. Dodatkowo ma wodogłowie i jest półleżący. Pan waży ok. 100 kg, uczęszcza też na zajęcia LDŚ 2-3 razy w tygodniu. To jedyna chwila wytchnienia dla matki, która w tym czasie może udać się na zakupy czy po załatwiać urzędowe sprawy. O ile syn ma zapewnione zwiezienie i odwiezienie z LDŚ, to mama nie ma możliwości wzięcia go na spacer. Mieszkają na 1 piętrze, w bloku z lat ’80 na Retkinii (ul. Janusza Kłusocińskiego) w Łodzi. Mieszkanie jest w pełni dostosowane, ale tylko ono. Nikt nie chce poza godzinami pracy zgodzić się, by okazjonalnie, nawet 1-2 razy w miesiącu wynieść syna i wnieść go z powrotem po kilku godzinach, a godzina 19, to czas, gdy syn już zasypia tuż po podaniu leków. Świeże powietrze wpływa korzystnie na zmniejszenie się częstotliwości ataków epilepsji.

Pomoc może być też w formie zrobienia zakupów, za które Pani zapłaci czy dostarczy np. pisma urzędowe za pełnomocnictwem Pani. Wtedy Pani Mariola pozostanie z synem w domu, by się nim zająć. I NIE CHODZI O WSPARCIE FINANSOWE!

Kontakt w/w sprawie poprzez Fundację „Przekraczać Granice” pod nr. telefonu: 794-516-168.

OKAZUJĄC SERCE OKAZUJESZ CZŁOWIECZEŃSTWO

PS. Jako Fundacja uruchomiliśmy wiele kanałów, by sprawą się zająć, m.in. poleciliśmy SUO – specjalistyczne usługi opiekuńcze, temat jest w toku.

Kolejny projekt złożony

W miniony piątek złożyliśmy wniosek w Urzędzie Gminy Kleszczów na realizację zadania publicznego pn. „Mieć Wybór 2”. skierowanego pod osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Liczymy, że z projektem ruszymy już niebawem, czyli w lipcu, zachowując szczególne środki ostrożności i bezpieczeństwa.
Stawiać będziemy na pracę zdalną, ale z możliwością umówionego wcześniej spotkania w naszym biurze.

Korzystając z okazji chcielibyśmy ogromnie podziękować Gminie Kleszczów za wsparcie, jakie zaoferowali nam kilka tygodni temu poprzez przekazanie maseczek ochronnych na rzecz wskazanych przez nas naszych podopiecznych i innych osób z niepełnosprawnością, starszych bądź zależnych zamieszkujących teren gminy. Część maseczek zostaje do obsługi biura, w którym wznawiamy dyżury od 2 lipca.

W tym tygodniu jeszcze dyżurujemy wyłącznie telefonicznie: 794-516-168 i e-mailowo: przekraczacgranice@gmail.com

Kilka słów o szkoleniach i urlopie …

Kochani!
Przypominamy o naszych dyżurach telefonicznych (wróciliśmy z nimi od 15 czerwca po tygodniowym urlopie), które pełnimy w dni robocze, w godzinach 10-13 pod numerem: 794-516-168.

Ten tydzień rozpoczął się bardzo intensywnie, ponieważ od poniedziałku, jako przedstawiciel naszej Fundacji wziąłem udział w trzydniowym szkoleniu online pt. „Efektywne NGO i Izby Gospodarcze”, sfinansowanym ze środków EFS. Z kolei dziś wziąłem udział w Seminarium pn. „Opieka nad osobami zależnymi – wyzwania, tendencje, modele”, współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich, a realizowany przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Zadanie realizowane w ramach projektu „OWES wsparcie rozwoju ES 2018-2020”.

Pomimo tych rozlicznych zajęć przemiło wspominam urlop, który zakończyłem w ubiegłą niedzielę. Niezwykle sympatyczny z dużą dawką rehabilitacji na północno-wschodnich krańcach woj. wielkopolskiego. Mąkoszyn gm. Wierzbinek w powiecie konińskim, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc, jakie dotąd widziałem. Wyjątkowy spokój, cisza, i ci wspaniali ludzie – właściciele Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego COMPLEX, ich życzliwość – coś wspaniałego!
Od bardzo dawna potrzebowałem intensywnej rehabilitacji i miejsca, w którym mógłbym odpocząć, zwolnić tempo, a tym samym zrobić coś tylko dla siebie. Wcześniej towarzyszyło mi ciągłe napięcie psychofizyczne, które trwało od wielu długich miesięcy. Intensywne rehabilitacje spowodowały, że znów czuję się żywy, bo bóle i napięcie mięśni, te najbardziej dokuczliwe przykurcze zmniejszyły się – wreszcie jestem wstanie funkcjonować na 100% moich możliwości. I z tego najbardziej się cieszę, bo wróciła mi w pełni chęć do działań i nadrabiania zaległości; nawet tych sprzed roku.
Poczucie bezpieczeństwa przy zagwarantowanej, profesjonalnej opiece w ośrodku, przy wzajemnym szacunku i niezwykła taktowność, to coś co nie tylko mnie miło zaskoczyło.
Jest to miejsce schludne, czyste, w pełni dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Poza licznymi atrakcjami na miejscu (typu: bilard, piłkarzyki, ping-pong) warto udać się na długi spacer po okolicach (sam przejechałem ponad 50 kilometrów, w tym kilka wózkiem, który jest na stanie ośrodka, gdy mi zdarzyło się u mojego przebić oponę), bo jest co oglądać, a miłośnicy kąpieli mają do wyboru kilka jezior zlokalizowanych w sąsiednich gminach (ze znajomymi z Fundacji wybraliśmy się nad Jezioro Brdowskie). Fantastyczne miejsce na kilku-kilkunastodniowy wyjazd ze znajomymi, lub samemu, gdzie czeka profesjonalna rehabilitacja, a w razie konieczności również opieka. Okolica ukazuje najpiękniejsze zakątki naszego kraju. To miejsce https://www.facebook.com/Centrum-Rehabilitacyjno-Wypoczynkowe-Complex-738063296525647/ tak mnie urzekło, że postanowiłem tu wrócić jeszcze raz w tym roku na przełomie sierpnia i września lub od początku września.

W drodze powrotnej ze znajomymi odwiedziliśmy Parafię Ewangelicko-Reformowaną w Żychlinie koło Konina, która powstała w 1610 roku. Kościół stoi nieprzerwalnie od 410 lat i niemalże zaprasza do swojego wnętrza opowiadając dawne swoje historie. Okala go piękny, duży ogród, a mniej więcej połowę jego terenu zajmuje lapidarium z płytami nagrobnymi i inskrypcjami. Wiele z nich zostało tu przewiezionych z Polski i odrestaurowanych. Gdyby nie te działania część z nich nie przetrwałoby do naszych czasów. Dzięki temu historia tamtych ludzi i miejsc, z których pochodzili dalej jest opowiadana, i uczy nowe pokolenia, gdzie żyli i czego doświadczali w przeszłości.

Możliwość odwiedzenia tego miejsca była dla mnie bardzo ważna. Hobbystycznie zajmuję się genealogią od 9 lat, przy której najbardziej się relaksuję i wypoczywam. Okazuje się, że część płyt przewiezionych z nieistniejącego Kucowa (teren zabrany pod odkrywkę KWB Bełchatów), obecna Parafia Ewangelicko-Reformowana w Kleszczowie, to część inskrypcji, danych które szukałem od lat. Ponadto z wcześniejszych poszukiwań wygląda, że dwie moje „nitki”, dwie rodziny moich przodków zamieszkiwały Wielkopolskę, w tym Żychlin około 250 lat temu.

Mój tydzień spędzony na konicczyzźnie, to wspaniale spędzony czas. To również wspólne sobotnie ognisko i długie nie tylko fundacyjne rozmowy, np. przy piłkarzykach ;).

Najlepsze pozdrowienia,
Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu FPG.

#DobrePraktykiDostępności #FundacjaPrzekraczaćGranice

*wpis z godziny 9:50

** galeria zdjęciowa i filmowa poniżej

Pracujemy zdalnie, a myślimy już ponownie trochę stacjonarnie …

Pytacie co się u nas dzieje, i co porabiamy.
Dużo u nas się dzieje, to m.in. szkolenia, webinary, które podnoszą naszą wiedzę i kompetencje.

Aktualnie przygotowujemy się do kolejnej edycji projektu „Mieć wybór 2”, i tym samym już w lipcu wznowimy dyżury w biurze Fundacji zachowując maksymalne środki ostrożności. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco.

Chcielibyśmy również poinformować, że w dniach 8-12 czerwca dyżur telefoniczny nie będzie pełniony z powodu urlopu. Można się z nami jednak kontaktować drogą elektroniczną przekraczacgranice@gmail.com

A na sam koniec ogromnie dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie i 800 polubienie naszego fanpage Fundacji Przekraczać Granice.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, profilu FB z wszystkimi grupami kierowanymi przez nas, w tym https://www.facebook.com/groups/SPRAWNI.NIEPELNOSPRAWNI/ pod naszym patronatem.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami

Dziś obchodzimy europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Dyskryminacja jest wszechobecna, towarzyszy nam, Ludziom niepełnosprawnym i osobom wykluczonym społecznie w wielu miejscach i okolicznościach, na wielu płaszczyznach złożonych relacji. Bardzo często nie respektuje się naszego głosu i prawa do godności jednostki, indywidualności i samodzielnego funkcjonowania. I tego musimy być świadomi, że zdarzają się takie chwile, gdy wątpimy we własną egzystencję, a świat w okół ocenia nas zgoła inaczej niż tego byśmy oczekiwali. A jednak z mojego mojego punku widzenia nasze utrudnienia są siłą i orężem, który dzierżymy przez życie dla jakiegoś wyższego celu i sensu. Swoim istnieniem uczymy siebie i innych życiowej pokory, z którą możemy dojść naprawdę daleko.

Moi Drodzy, życzę Wam Osobom z niepełnosprawnościami mocy wewnętrznej siły i radości z tego co Was spotyka dobrego, mądrych ludzi i najbliższych, którzy Was otaczają, promieni słonecznych, które coraz bardziej grzeją dodając siły i chęci do dalszych działań. Życzę Wam akceptacji społecznej i szacunku. A osobom sprawnym życzę wyrozumiałości i zrozumienia, bo wbrew pozorom wszyscy jesteśmy tacy sami. A akceptować się nawzajem, to największa forma podarowanego szacunku wobec drugiego człowieka bez krzty dyskryminacji.

Dziś obejrzałem w sieci belgijski film (melodramat, komedię) „Hasta la vista”, w reżyserii Geoffrey’a Enthovena, opowiadającym o trzech mężczyznach z różnymi niepełnosprawnościami, którzy pragnęli poczuć się mężczyznami. Nim dojechali do wymarzonej Hiszpanii po drodze doświadczali wielu ważnych zdarzeń, łącznie z trudnym finałem na końcu.

Od dawna się tak nie uśmiałem, bo śmiać się z niepełnosprawności jest bardzo zdrowo, o ile nie śmiejemy się z innych ludzi, ale możemy pośmiać się z siebie samych – tu jest różnica, by zachować dystans do siebie, do tego jak inni nas postrzegają.
Film z 2011 roku to prawdziwa uczta dla duszy i umysłu, który gorąco polecam!

A więc jeszcze raz życzę mocy, wiary, siły i wiele samozaparcia dla wszystkich!

Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu FPG.

Podopieczni z 1%

Do końca maja można wesprzeć wybraną Organizację Pożytku Publicznego przekazując swój 1% podatku dochodowego. Fundacja „Przekraczać Granice” w roku 2020 nie jest jeszcze organizacją pożytku publicznego, ale kilku z naszych podopiecznych posiada subkonta w innych organizacjach z 1%.

Dlatego, by wyjść im naprzeciw i jak najbardziej pomóc zamieszczamy poniżej listę podopiecznych, którzy takiego wsparcia potrzebują.

Lista podopiecznych dostępna w zakładce PODOPIECZNI.

Treningi zdalne w Orientacji Precyzyjnej

Bardzo wiele się dzieje u nas, a poniżej jedno z naszych działań – zdalnych. Takich u nas jest coraz więcej! Niestety jakiś jeszcze czas nie da się inaczej i musimy działania realizować wyłącznie zdalnie.

Dla czterech jednocześnie reprezentantów (z Praszki, Bełchatowa, Kleszczowa) naszej Fundacji „Przekraczać Granice” i MKS Metalowiec Łódź – Orientacja Sportowa, to cykliczne spotkania w treningach Orientacji Precyzyjnej. Jest to dla nas pewna odskocznia od nużącej codzienności i ciągłego siedzenia w domach …

Dzięki wspaniałym treningom prowadzonym zdalnie przez Teresę Bugaj – Trenera Kadry Polskiej Osób Niepełnosprawnych pokonujemy coraz to nowsze trasy, poznając wirtualnie wybrane części kraju i świata, który miejmy nadzieję już niedługo odwiedzimy realnie, tak jak teraz ćwicząc intensywnie pamięć i orientację w terenie.
A nie ma nic lepszego od wysiłku intelektualnego, który mobilizuje też do innych aktywności.

#OrientacjaPrecyzyjna #MKSMetalowiecŁódź #rollerbezgranic #FundacjaPrzekraczaćGranice

Robimy wszystko z „sercem i głową”

Są takie dni jak dziś, gdy wypełniony niemal wniosek gotowy do złożenia odstawia się na górną półkę… który mieliśmy ostatecznie złożyć dzisiaj w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO, Priorytet 4 Rozwój instytucjonalny Think Tanków Obywatelskich do NIW. Okazuje się, że czasami warto zatrzymać się krok przed ostatnim stopniem i odpuścić… Zrozumieliśmy, że na pewne wielkoformatowe działania powinniśmy jeszcze chwilkę poczekać. Naprawdę warto robić swoje z sercem, i z głową na karku, tak by potencjał, który zaczyna się u nas krystalizować zakończył się pełnym sukcesem. A póki co to siadamy do pisania planu marketingowego i pomysłu na nowy projekt pn. „SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI, czyli integracja społeczna”.

Ale dzieje się nie tylko to u nas, bo również wiele innych ciekawych rzeczy, jak na przykład powróciliśmy naszym teamem do treningów w Orientacji Precyzyjnej. Z tym, że #ZostającWDomu spotykamy się i trenujemy grupowo na wirtualnych trasach, które miejmy nadzieję już niedługo odwiedzimy osobiście, gdy tylko sytuacja epidemiologiczna powróci do normy.
O tym jak wyglądają nasze treningi napiszemy więcej w przyszłym tygodniu.

Pomoc dla OZN poszkodowanych przez Covid-19

Wszyscy przeżywamy trudny czas wywołanej Covid-19 i licznymi obostrzeniami wprowadzonymi w kraju, szczególnie przeżywają go osoby z niepełnosprawnościami, które nie mogą skorzystać z rehabilitacji, z turnusów rehabilitacyjnych, lub nie mają zagwarantowanego wsparcia asystentów. Ich wsparciem często w obecnej sytuacji są jedynie najbliżsi, bardzo często w podeszłym wieku.

„Powiat Bełchatowski przystąpił do programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”, uruchomionego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Realizatorem programu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie.”

Więcej o programie poniżej w linku

http://www.powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/pomoc-osobom-niepelnosprawnym-w-zwiazku-z-epidemia-r16065?fbclid=IwAR0BNUAXAHhx643NkYkG7BghBFOOzhKRzykgloEKRhgSrRvuQ7m-7awEna0

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych w gronie najbliższych, pełnych miłości i nadziei. Niech to będzie czas odpoczynku, który przyniesie ze sobą dużo nowej energii do dalszego działania

Życzy Fundacja Przekraczać Granice.

—-
opis kartki wielkanocnej dla osób niewidomych:
Z lewej strony kartki siedzą na zielonej łące dwa obejmujące się zajączki. Niedaleko nich na trawie leżą również dwa kolorowe jajka. Z prawej strony od góry treść życzeń w kolorze białym. Pod zajączkami biały napis: „Kwiecień, 2020r.”

Apel Artura Barcisia.

Znalezione w sieci z fantastyczną interpretacją Artura Barcisia … z „Apelem profilaktycznym”, autorstwa Szymona Marhwiaka Barabacha z Oławy na Dolnym Śląsku.

Kochani szanujcie siebie, szanujcie innych, dużo zdrowia!

Znalezione w sieciApel profilaktyczny.Zaznaczam, że nie jestem autorem tego wiersza, moja jest tylko interpretacja.Autor się znalazł, jest nim Szymon Marhwiak Barabach z Oławy na Dolnym Śląsku. Brawo!

Opublikowany przez Artura Barcisia Sobota, 21 marca 2020

*film udostępniony za zgodą aktora.

Uwaga! Odwołane dyżury.

UWAGA, UWAGA:
Odwołujemy wszystkie fundacyjne dyżury stacjonarne do odwołania!

Z pełną rozwagą i odpowiedzialnością informujemy, iż podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich planowanych wcześniej dyżurów stacjonarnych Fundacji „Przekraczać Granice” w Kleszczowie i Bełchatowie do odwołania!

Nasza decyzja jest podyktowana troską o naszych podopiecznych, i inne osoby z niepełnosprawnością, które dotychczas przychodziły na nasze dyżury. Osoby niepełnosprawne, podobnie jak osoby starsze mają często obniżony system odporności przy współistnieniu wielu innych jednostek chorobowych.

Nie oznacza to, że nie pracujemy; wręcz przeciwnie pracujemy niezwykle intensywnie, próbując tym samym przystosować się do warunków spowodowanych coraz na większą skalę rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS – CoV-2 i wprowadzonym dziś, tj. od 20 marca 2020 Stanem Epidemii w kraju.

Przestawiliśmy się na pracę zdalną, opracowujemy, tj. modyfikujemy nasz harmonogram działań, piszemy nowe projekty z nowymi rozwiązaniami na obecną sytuację. Oczywiście bierzemy pod uwagę różne różne zdarzenia i warianty, ale przede wszystkim jesteśmy dla Was!

Codziennie w dni robocze można się z nami skontaktować w godz. 10-13 pod numerem telefonu: 794-516-168 lub drogą elektroniczną przekraczacgranice@gmail.com

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

* Poniżej zdjęcia poglądowe z dyżuru z grupą wsparcia dla osób niepełnosprawnych w „Cafe Senior Raj” w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), oraz z otwarcia biura Fundacji zlokalizowanym w Budynku Kleszczowskiej Przychodni „SALUS”, przy ul. Osiedlowej 2 w Kleszczowie.

Uwaga wirus!!!

UWAGA, UWAGA: ODWOŁANE DYŻURY GRUPY WSPARCIA FPG W „CAFE SENIOR RAJ”, W BEŁCHATOWIE, w dniach 13 i 20 marca br.

Z uwagi na konieczność przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS – CoV-2, zarząd Fundacji „Przekraczać Granice” podjął decyzję o odwołaniu dwóch dyżurów z grupą wsparcia dla osób niepełnosprawnych w „Cafe Senior Raj” w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), w dniach 13 i 20 marca 2020 roku.
Prowadzeniem projektu zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.

Nasza decyzja jest podyktowana troską o naszych podopiecznych, i inne osoby z niepełnosprawnością, które dotychczas przychodziły na nasze dyżury. Osoby niepełnosprawne, podobnie jak osoby starsze mają często obniżony system odporności. Zatem nasze działania profilaktyczne są jak najbardziej zasadne.

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Wszystkim Paniom w każdym wieku składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet! Życzymy wielu uśmiechów, radości i nieniknącego błysku w oczach nie tylko dziś, a każdego dnia roku,życzy męska część Zarządu i Rady Programowej Fundacji „Przekraczać Granice”.

Pierwsze inauguracyjne spotkanie dyżurowe w nowym biurze „FPG”

27 lutego 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie dyżurowe, a tym samym inauguracyjne w nowym biurze Fundacji „Przekraczać Granice”, zlokalizowanym na niskim parterze (piwnice) w budynku Kleszczowskiej Przychodni „SALUS”, przy ul. Osiedlowej 2, 97-410 Kleszczów.

Odwiedziło nas wielu fantastycznych ludzi, w tym:
– Kierownik GOPS Kleszczów – Pani Maria Bujacz
– Prezes Zarządu Kleszczowskiej Przychodni „SALUS” – Pani Iwona Bednarek
– Kierownik Działu HR w firmie Uponor Infra Sp. z o.o. – Pani Justyna Pawłusz-Ślebioda oraz Inżynier Produkcji – Pan Marek Bednarczuk.

I to właśnie głównie dzięki firmie Uponor Infra Sp. z o.o. mogliśmy nasze nowe biuro dostosować pod potrzeby, tj. pomoc w malowaniu ścian a także pomoc w wyposażeniu, w odpowiednie sprzęty do normalnego funkcjonowania biura. Dzięki temu ogromnemu wsparciu nasze spotkanie mogło się już odbyć. Poruszyliśmy na nim wiele istotnych tematów, również tych trudnych, opowiadających o niełatwej pracy organizacji pozarządowych i jej społeczników.

Miniony czwartek był niezwykle dla nas ważny. To niezwykłe emocje, gdy dostrzega się aż tyle sympatii i życzliwości ze strony otaczających ludzi, instytucji, firm i ich przedstawicieli.

Nie zawiedli też nasi podopieczni, którzy przybyli w mniejszej grupie na otwarcie biura FPG.

Spotkaliśmy się łącznie w grupie 17 osób i liczymy, że w równie licznym gronie będziemy spotykać się na kolejnych dyżurach. Najbliższy zaplanowany odbędzie się 26 marca w godz. 10-13.

Zarząd fundacji reprezentowali Andrzej Niewieczerzał – Prezes,Edyta Weigel – Członek Zarządu oraz czterech Członków Rady Programowej.

*Materiał filmowy z oficjalnej części otwarcia wraz ze zdjęciami znajduje się poniżej;
https://www.youtube.com/watch?v=2Fhx8qqRm3w&fbclid=IwAR2YXZahoEYAJc9V877_ZgsGHr7B9ACJDKSoYg6GhircXkPnZrxTf4ieHw4

Plakat z dużurami FPG

Rozpoczęcie dyżurów w nowym biurze FPG tuż, tuż …

Kochani,
w najbliższy czwartek, tj. 27 lutego 2020 rozpoczynamy nasze dyżury w nowym biurze FPG, zlokalizowanym w piwnicach Kleszczowskiej Przychodni „SALUS”, przy ul. Osiedlowej 2.

Dyżur rozpoczynamy od godz. 10:00, choć ta oficjalna część dopiero od godziny 11:00.

Inauguracja będzie okazją, by zapoznać się z ofertą i planami Fundacji na rok 2020. A wyglądają one dość ambitnie. Dodatkowo w tym dniu będzie można pobrać od nas w wersji papierowej wnioski z PCPR Bełchatów, m.in. na:

– DOFINANSOWANIE DO LIKWIDACJI BARIER ARCHITEKTONICZNYCH
– DOFINANSOWANIE DO TURNUSÓW REHABILITACYJNYCH
– DOFINANSOWANIE DO ZAOPATRZENIA W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
– DOFINANSOWANIE DO SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO
– DOFINANSOWANIE DO LIKWIDACJI BARIER TECHNICZNYCH
– DOFINANSOWANIE DO LIKWIDACJI BARIER W KOMUNIKOWANIU SIĘ

Do pobrania również z http://www.pcpr.powiat-belchatowski.pl/druki

Serdecznie zapraszamy!!!
Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Plakat z dużurami FPG

Pierwszy dyżur w nowym biurze FPG już 27 lutego 2020!

Informujemy, że w związku z uruchamianiem nowej lokalizacji Biura Fundacji „Przekraczać Granice” zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów na nasze dyżury w:

– każdy roboczy czwartek w godz. 10:00-13:00*
(listopad-marzec ostatni roboczy czwartek miesiąca)
Budynek Kleszczowskiej Przychodni „SALUS”
ul. Osiedlowa 2, 97-410 Kleszczów
(pokój nr -7 w piwnicach, wejście od frontu windą w dół, lub wejście z poziomu garaży, z drugiej strony budynku)

– oraz w każdy roboczy piątek od godz. 10:00
w „Cafe Senior Raj”, ul. Energetyków 6 (os. Przytorze) – Bełchatów

Dyżury telefoniczne w dni robocze, w godz. 10:00 – 13:00

NIP: 7962229253
REGON: 368268387
KRS: 0000694168

Kontakt:
tel.: 794-516-168 – Prezes Zarządu – informacje ogólne
tel.: 730-550-567 – projekty i szkolenia

E-mail: przekraczacgranice@gmail.com
WWW: http://przekraczacgranice.pl/

————-
*W okresie pomiędzy styczniem a marcem 2020 roku dyżury w fundacyjnym biurze odbywają się raz w miesiącu, w terminach: 27 lutego, 26 marca. Od kwietnia dyżury odbywać się będą co tydzień w robocze czwartki. Natomiast w listopadowe i grudniowe, robocze czwartki dyżurujemy odpowiednio 26 listopada i wyjątkowo 17 grudnia 2020 roku.

„Urządzamy biuro FPG” – etap 4, dekoracje

„Urządzamy nowe biuro FPG” i kolejne dwa dni za nami. Spotykamy się tu co kilka dni, by poświęcić nieco wolnego czasu do pracy; wygląda wreszcie na to, że zbliżamy się do jej końca, by biuro Fundacji mogło ruszyć jak najszybciej :).

Serdecznie dziękujemy za pomoc przy urządzaniu i porządkowaniu biura Pani Halinie Wiśniewskiej, Paulinie Mundił, i Panu Karolowi Jakubikowi.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie firma Uponor Infra Sp. z o.o, która pomogła nam wcześniej pomalować ściany, jak również wyposażyła nas w komputery.

Natomiast wspaniałą wykładzinę dywanową wykorzystywaną wcześniej przez kleszczowskich przedszkolaków przekazało nam Publiczne Przedszkole Samorządowe w Kleszczowie. Sądzimy, że jakiś czas nam posłuży.

W związku z tym zapraszamy już 27 lutego na nasz 1, oficjalny dyżur w nowym biurze.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

#uponor #PublicznePrzedszkoleSamorzadowewKleszczowie #FundacjaPrzekraczacGranice #wolontariat #współpraca

PCPR Bełchatów na spotkaniu z grupą wsparcia FPG w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie

Dziś, tj. 7 lutego 2020 po godzinie 10 spotkaliśmy się na kolejnym dyżurze w „Cafe Senior Raj” w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze) w ramach prowadzonej przez naszą Fundację grupy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Prowadzeniem projektu zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.

Odwiedziła nas Pani mgr Jadwiga Płuciennik – Z-ca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Bełchatowa http://www.pcpr.powiat-belchatowski.pl/ wraz z pracownicą.

Dzięki dzisiejszej prawie dwugodzinnej prelekcji mogliśmy poznać swoje prawa i uprawnienia, jakie przysługują osobom niepełnosprawnym. Dowiedzieliśmy się jak wygląda składanie wniosków poprzez platformę https://sow.pfron.org.pl/.

Więcej informacji i wniosków do pobrania zamieścimy w niedługim czasie na stronie internetowej fundacji.
A poniżej galeria zdjęciowa z dzisiaj.

Kolejne spotkanie w „Cafe Senior Raj”

Dziś od godziny 10 odbył się kolejny dyżur w ramach prowadzonej przez FPG grupy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), którego prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.

Spotkaliśmy się w 7 osobowej grupie.

A już za tydzień, tj. 7 lutego podczas spotkania na naszą prośbę w „Cafe Senior Raj” odbędzie się spotkanie z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Bełchatowa.

„Urządzamy nowe biuro FPG” – etap 3 ustawianie mebli

Dzięki ogromnej pracy Michała Perońskiego, Przemysława Grzegorczyka dzisiaj nasze fundacyjne biuro zlokalizowane w piwnicach Kleszczowskiej Przychodni „Salus” nabiera coraz lepszego wyglądu, gdzie robi się naprawdę przytulnie i sympatycznie. Z powodu odwołanego dzisiaj dyżuru Panowie mogli na spokojnie i dokładnie podjąć się zadania rozkładania wykładziny w lokalu, ustawiania mebli, itp., to jednak jeszcze to nie koniec i troszkę zejdzie z oficjalnym otwarciem. Oficjalne otwarcie biura zaplanowaliśmy dopiero na 27 lutego br. :).

Mile zaskoczyła nas postawa części naszych podopiecznych, którzy mimo braku dyżuru przyjechali do nas z Bełchatowa, by obejrzeć biuro, oraz od razu zapoznać się z najbliższą topografią terenu.
Ustaliliśmy wspólnie, że będą przyjeżdżać raz w miesiącu na kleszczowski dyżur w ostatni roboczy czwartek, a nasze integracyjne spotkania nazwiemy „KuLturalnYm cZwartKiem” :).

I tak na przykład po nieoficjalnym dyżurze dzisiaj wybraliśmy się na basen Solpark Kleszczów. Tuż po kąpieli przeszliśmy do części restauracyjnej, do tutejszego Bistro http://solpark-kleszczow.pl/restauracje/ , gdzie zjedliśmy wspólny, smaczny obiad w przemiłym towarzystwie.

A poniżej zdjęcie z dzisiaj, niestety bez twarzy Przemka i Michała.

#solparkkleszczow #KuLturalnYcZwarteK

Informacja o uruchomieniu od 1 lutego pilotażowego programu, z bezpłatnym portalem facebookowym Bełchatowskie Forum NGO dla organizacji pozarządowych, z terenu powiatu bełchatowskiego

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE ORGANIZACJE DZIAŁAJĄCE W OBSZARZE NGO Z TERENU POWIATU BEŁCHATOWSKIEGO do zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń o działaniach, konkursach, naborach do projektów, itp. na facebookowym portalu.

Przekraczać granice, to również przekraczać je na wielu polach współpracy. I postanowiliśmy pójść następny krok do przodu.

Jako współtworzący facebookowy portal „Bełchatowskie Forum NGO” razem z bełchatowskim Towarzystwem Przeciwdziałania Narkomani „MOST” postanowiliśmy od 1 lutego do 31 marca 2020 roku uruchomić bezpłatnie, pilotażowo i umożliwić promocję organizacjom pozarządowym z terenu Powiatu Bełchatowskiego.

Chcielibyśmy, by portal był naszą wspólną przestrzenią, na której każda z organizacji działająca w zakresie non-profit będzie mogła zamieszczać informacje o ważnych dla nich trwających lub już zakończonych projektach, o trwających konkursach i naborach do projektów, oraz tym wszystkim co stanowi o ich indywidualności.
W ciągu tygodnia będą ukazywać maksymalnie 2-3 ogłoszenia i muszą one zawierać bezpośrednie dane kontaktowe np. do koordynatora projektu i informacje o organizacji wraz z pełnym ogłoszeniem i grafikami.

Z racji naszych licznych zobowiązań zastrzegamy sobie publikację każdego ogłoszenia do 7 dni roboczych od otrzymania go na e-mail fundacji przekraczacgranice@gmail.com z dopiskiem: bełchatowskie forum ngo

Nie ingerujemy w treść ogłoszenia chyba, że w znaczący sposób narusza ona dobre imię organizacji, jej przedstawicieli, członków, albo oferta bezpłatna jest niezgodna z prawdą.

#fundacjaprzekraczacgranice #tpnmost #belchatowskieforumngo #dobrepraktykidostepnosci

„Urządzamy nowe biuro FPG” – etap malowanie ścian dzięki pomocy pracowników z firmy UPONOR INFRA Sp. z o.o.

W Fundacji „Przekraczać Granice” bardzo wiele się dzieje, a zaczęliśmy w tym roku od projektu „Urządzamy nowe biuro FPG”. W tej nieocenionej pomocy wsparła nas firma Uponor Infra Sp. z o.o., dzięki której oddelegowano do nas dwóch pracowników do pomalowania ścian naszego biura, oraz do przewiezienia mebli. Firma podarowała nam również komputery. Wczorajsza praca przebiegła w tempie ekspresowym, a okazane serce i zaangażowanie ze strony pracowników i podejściu firmy ogromnie nas poruszyły.

Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu 1 dyżur w nowej lokalizacji będzie mógł się już odbyć, choć czeka nas jeszcze sporo pracy w jego urządzaniu.

Fundację reprezentowali – Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu, Przemysław Grzegorczyk – Wiceprezes Zarządu, Paulina Mundił – nasza wolontariuszka i Członek Rady Programowej.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych zdjęć z wczorajszych prac, oraz krótki film https://youtu.be/fVrA2GlADjM na koniec z podziękowaniami.

Informacja o planowanych dyżurach w styczniu

Od kilku dni trwa Nowy Rok, wobec czego zakasujemy rękawy i zaczynamy działać, a działań całkiem sporo mamy zaplanowanych. Szczegóły niebawem.

Ale spokojnie, wszystko po kolei.

Już 17 stycznia 2020 roku zapraszamy ponownie na dyżur w ramach prowadzonej przez nas grupy wsparcia, do „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), którego prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.

W tym roku spotykamy się w robocze piątki od godz. 10 do 13. Podczas najbliższego dyżuru Fundację „Przekraczać Granice” reprezentować będą: Maria Mielczarek i Andrzej Niewieczerzał.

Z kolei dyżur w biurze Fundacji, zlokalizowanym w Kleszczowskiej Przychodni „SALUS”, przy ul. Osiedlowej 2 w Kleszczowie wstępnie planujemy na 30 stycznia. Obecnie musimy przygotować je pod dyżury, chociażby pomalowanie ścian i pozyskania dodatkowych mebli (szaf, biurek, linoleum lub wykładziny), bo niestety mamy z tym problem. W okresie zimowym (łącznie z marcem) w Kleszczowie dyżury odbywać się będą w ostatni roboczy czwartek miesiąca od godz. 10 do 13.

Codziennie w dni robocze można się też z nami skontaktować w godz. 10-13 pod numerem telefonu: 794-516-168.

Można pomóc naszemu podopiecznemu Danielowi

Niezwykły samochód Multipla w wersji sportowej, by pomóc Niezwykłemu Człowiekowi – Danielowi Szulcowi, który od pewnego czasu jest naszym podopiecznym.
Chcesz być posiadaczem tego „cacuszka” https://charytatywni.allegro.pl/fiat-multipla-najbardziej-znana-w-polsce-i11169655?fbclid=IwAR2sgk9IZlABh3m7eRuhgNRssrOueFX1dfF2Y-kVzgh4NBlz6JDoMbCrqvQ zastanów się nad zakupem i pomóż temu, który każdy swoim czynem udowadnia, że dobroć, jaką okazuje innym idzie w parze z najwyższym Człowieczeństwem.
Daniel szacun za to co robisz i kim Jesteś!
O akcji sporo pisze też portal Interia https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-sportowa-multipla-rusza-na-pomoc-niepelnosprawnemu-danielowi,nId,4240182,via,1?parametr=mechcpc

Łatwiejsze składanie wniosków do PFRON dzięki platformie SOW – System Obsługi Wsparcia

Informujemy, że od 1 stycznia 2020 została uruchomiona w pełni platforma SOW – System Obsługi Wsparcia, dzięki której jak informuje PFRON będzie o wiele łatwiejsze składanie drogą elektroniczną wniosków na dofinansowania np. turnusy rehabilitacyjne bez konieczności wychodzenia z domu, przykładowy film o platformie dostępny pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=yXM2yk8EJS4
Dla tych, którzy będą jednak chcieli składać wioski w wersji papierowej będą to dalej mogli czynić. Należy się jednak spodziewać wydłużenia kolejek, gdy pracownicy będą zobligowani, by w czasie rzeczywistym przepisać dany wniosek do systemu.

Więcej szczegółów na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczącego systemu SOW https://portal-sow.pfron.org.pl/…/skladanie-wnio…/index.html

Poniżej kilka podręcznych linków dotyczących nowej platformy:
– https://www.youtube.com/watch?v=v8W5OdzRi6o – więcej o Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) oraz komu służy
– https://www.youtube.com/watch?v=mYkQHbqrmJQ – sposób składania wniosku w Systemie SOW
– https://www.youtube.com/watch?v=D86r0O10EDw – film pokazujący w jaki sposób rozliczyć wniosek o dofinansowanie z PFRON (np. NFZ, PCPR)
– https://portal-sow.pfron.org.pl/ – bezpośredni link do platformy SOW

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok ws EMERYTÓW I RENCISTÓW SPRAWUJĄCYCH OPIEKĘ NAD NIEPEŁNOSPRAWNYM CZŁONKIEM RODZINY

WEDŁUG INFORMACJI ZAWARTEJ NA PORTALU NIEPELNOSPRAWNI.PL EMERYCI I RENCIŚCI SPRAWUJĄCY OPIEKĘ NAD NIEPEŁNOSPRAWNYM CZŁONKIEM RODZINY OD 9 STYCZNIA BĘDĄ UPRAWNIENI DO POBIERANIA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO WYNOSZĄCEGO W NOWYM ROKU 1830 ZŁ.
Szczegóły pod linkiem http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/889781…
Nowego wzoru na razie nigdzie nie znaleźliśmy, bo dopiero wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r..
Do WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO potrzebny jest skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka/podopiecznego i orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zatem najpewniej jeszcze dotychczasowi opiekunowie swoich niepełnosprawnych członków rodziny będą musieli poczekać, by móc skorzystać ze wsparcia.

Spotkanie ze współautorką książki „Żydzi z Bełchatowa i okolic” oraz założycielem powstającego Stowarzyszenia Planeta Grabii

Naprawdę sporo się u nas dzieje mimo kończącego się roku. Myślimy już też o dłuższym odpoczynku, to jednak z ogromną przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia, jakie wpłynęło do nas od Piotra Wdowiaka – inicjatora uruchamianej nowej organizacji pozarządowej na terenie powiatu bełchatowskiego. Pojawiła się również współautorka książki „Żydzi z Bełchatowa i okolic” p. Ewa Pirucka – Paul, która obecnie mieszka na stałe we Francji.

Dziś spontanicznie spotkaliśmy się w Kleszczowie, w Solpark Kleszczów – Rekreacja Sport Szkolenia https://www.facebook.com/SolparkKleszczow , gdzie w życzliwej i sympatycznej atmosferze rozmawialiśmy o lokalnej historii, o nacjach, które tu żyły kiedyś, ich potomkach, oraz jak można upamiętnić ciągle żywą historię XIX i XX wieku na terenie Województwa Łódzkiego, głównie Powiatu Bełchatowskiego.

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy jeden egzemplarz książki i kalendarz wielokulturowy na rok 2020!

*zdjęcie poniżej

Otrzymane kartki z życzeniami

Takie piękne kartki świąteczne dostaliśmy z:

– Kleszczowskiej Przychodni „Salus”
– VIII Klasy ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika z Łękińska
– Warsztatu Terapii Zajęciowej z Bełchatowa,działającym pod Powiatowym Oddziałem Przyjaciół Dzieci, otrzymaliśmy również imienne zaproszenie na warsztatową wigilię na której z powodów zobowiązań fundacyjnych nie mogliśmy się pojawić.
– Kartkę otrzymaliśmy również z Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie.

Wszystkie życzenia niezwykle nas radują i cieszą tą niezwykłą serdecznością treści.

Delegacja FPG na wigilii w „Cafe Senior Raj”

Dziś w „Cafe Senior Raj” w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), którego prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów odbyło się spotkanie wigilijne. Dostaliśmy na nią zaproszenie.Naszą Fundację, tj. grupę wsparcia dla osób z niepełnosprawnością reprezentowało trzech naszych podopiecznych (zdjęcie poniżej).

Miasto Łódź z akcją „Pełnosprawni, jazda stąd”

Pamiętajmy, że miejsca parkingowe oznaczone tzw. kopertą służą osobom, które rzeczywiście mają problemy z poruszaniem się, lub mają inne problemy zdrowotne wynikające z niepełnosprawności. Te osoby posługują się kartą parkingową, którą umieszczają za szybą swojego samochodu!

Poniżej dodatkowo materiał filmowy z łódzkiej TVToya http://tvtoya.pl/news/show/23721…

#DobrePraktykiDostępności #DostępnośćPlus

Informacja o portalu stopbarierom.pl

Poznaj swoje prawa i miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Niedawno został uruchomiony ogólnopolski portal https://stopbarierom.pl/ , na którym można uzyskać naprawdę wiele cennych informacji, jak e-niezbędnik osoby niepełnosprawnej.

Projekt Fundacji Neuron+, przy ogromnym wsparciu innych organizacji, firm, mediów.

#DobrePraktykiDostępności #DostępnośćPlus

rYsArNa 3d

rYsArNa 3d, to firma rodzinna. Udowadnia, że z pozoru niemożliwe rzeczy stają się realne. Dzięki wydrukowi 3D części osób z dysfunkcją kończyn górnych umożliwi większą niezależność poprzez zastosowanie zaprojektowanych pod ich indywidualne oczekiwania i przystosowanych akcesoriów użytkowych z najtwardszych materiałów do DRUKAREK 3D. #DobrePraktykiDostępności #DostępnośćPlus

Firma dopiero rozpoczyna swoją działalność, a już wykonane produkty(przykładowe: http://www.rysarna-3d.com/pomoce-dla-niepelnosprawnych/ ) zaskakują swoją prostotą wykonania i praktycznością użytkowania przez osoby potrzebujące.

Z wielką przyjemnością nasza Fundacja spotka się osobiście z przedstawicielami firmy na początku przyszłego roku.

Ostatni w tym roku trening, w Orientacji Precyzyjnej

Dziś po raz ostatni w tym roku spotkaliśmy się na salce siedziby MKS Metalowiec Łódź, ul. Jachowicza 1, aby utrwalić czego nauczyliśmy się nt. Orientacji Precyzyjnej.

Wszystkie zajęcia odbywały się w tym roku od maja do 18 grudnia 2019, w ramach realizowanego programu „SZANSA – ROZWÓJ – NIEZALEŻNOŚĆ” przez Polski Związek Orientacji Sportowej.

Dodatkowo dla innych grup zajęcia odbywały się również w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Borowej Wsi w okresie od 01.05 do 31.12.2019 r. i skierowane były dla osób z niepełnosprawnościami.

Fundację „Przekraczać Granice” reprezentowały w tym roku cztery osoby z #Praszka #Bełchatów #Kleszczów, a na treningi i konsultacje dojeżdżaliśmy dzięki #Rollerbezgranic.

Projekt sfinansowany ze środków PFRON.

Relacja zdjęciowa z wybranymi zdjęciami z dzisiaj poniżej.

Ogłoszenie gościnne dot. szkolenia „Kurs na samodzielność 2019”

Ogłoszenie o szkoleniu z zakresu rehabilitacji zaawansowanej dla osób z dysfunkcją wzroku. Być może osoby niewidome i słabowidzące odwiedzające nasz fanpage, albo organizacje zrzeszające takie osoby będą zainteresowane. Szczegóły poniżej:

Fundacja Vis Maior wraz z Fundacją „Pies Przewodnik” zaprasza do udziału w ogólnopolskim projekcie „Kurs na samodzielność 2019” dofinansowanym ze środków PFRON w ramach projektu odbędzie się szkolenie z zakresu rehabilitacji zaawansowanej dla osób z dysfunkcją wzroku w terminie od 9 lutego do 29 lutego 2020 roku w Warszawie. Rekrutacja osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (albo z orzeczeniami równoważnymi) z całej Polski do końca roku! Koszt uczestnictwa wynosi 200 zł. Organizatorzy w trakcie projektu zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie i udział w zajęciach.
W linku poniżej znajduje się ankieta uczestnika. http://fundacjavismaior.pl/…/zapraszamy-do-udzialu-w-proje…/ Wypełniony formularz zgłoszeniowy włącznie z testem wiedzy i podpisany należy dostarczyć razem z kopią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do biura fundacji ul. Bitwy Warszawskiej 1920r. 10 02-366 Warszawa do końca roku (decyduje data stempla pocztowego, informacja potwierdzona u źródła przez Fundację „Przekraczać Granice”).

Prosimy o dalsze udostępnienie i przekazanie informacji o szkoleniu osobom zainteresowanym.

Informację o projekcie uzyskaliśmy od PCPR Bełchatów, a szczegóły osobiście weryfikowaliśmy.

Fundacja „Przekraczać Granice”.

Ostatni dyżur w 2019 roku, w prowadzonej przez Fundację „Przekraczać Granice” grupy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, w „Cafe Senior Raj”

Zapraszamy na jutrzejszy (10 grudnia od godz. 13), ostatni tegoroczny dyżur w prowadzonej przez Fundację „Przekraczać Granice” grupy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), którego prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.

Wszystko wskazuje na to, że w Nowym Roku zmienimy dzień i godziny spotkania w „Cafe Senior Raj”. Cierpliwie czekamy na potwierdzenie się tej informacji już oficjalnie; wtedy też Wam ją przekażemy ;).

Warsztatowo-wigilijne spotkanie FPG dla 50 osób w ramach projektu „Zrozumieć Siebie i Innych”

W Polsce mieszka prawie 5 mln osób z niepełnosprawnościami, co stanowi 12,2% ogółu społeczeństwa. Często można spotkać się ze stwierdzeniami, że osobami niepełnosprawnymi są tylko te, po których widać pewne dysfunkcje. Prawda jest jednak inna. Niepełnosprawność dotyka każdego środowiska, ludzie ci uczą się, pracują, zakładają rodziny, chodzą do tych samych kawiarni co osoby w pełni sprawne, integrują się. Często pewnych niepełnosprawności nie widać, lub są niezauważalne. Z tego powodu pojawia się stereotyp, że osoba niepełnosprawna, to tylko osoba na wózku lub osoba leżąca. Jest to niezmiernie błędne myślenie.

Niepełnosprawność ma różne oblicza. I taka też jest nasza Fundacja – zróżnicowana. Naszymi podopiecznymi są, w obecnej chwili, 42 osoby w różnym wieku (rozpiętość wieku sięga nawet 77 lat) i z różnymi schorzeniami. Jeździmy na wózkach inwalidzkich, chodzimy o kulach, mamy problem ze wzrokiem i inne trudności, z którymi borykamy się na co dzień.

Jednak 3 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych postanowiliśmy się spotkać razem, w licznym gronie 50 osób! To wszystko co się działo w ostatnim miesiącu udało się nam zrealizować w ramach prowadzonego przez nas Fundację „Przekraczać Granice” projektu pt: „Zrozumieć Siebie i Innych”.

Spotkanie skierowaliśmy dla naszych podopiecznych, oraz do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, działającym pod Powiatowym Oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bełchatowie i zaproszonych gości.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Oddziału I w Bełchatowie Santander Bank Polska, mieszczącym się przy ul. Wojska Polskiego 58a. Pan Sławomir Turkowski opowiedział uczestnikom o najlepszych praktykach dostępności oferowanych przez bank dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. #DostępnośćPlus

Wigilijne spotkania, to okazja do przełamania się opłatkiem życząc dobroci i ludzkiej życzliwości na Nowy Rok. Wspólnie również kolędowaliśmy. Po kolędach i serdecznych życzeniach rzuciliśmy się w wir pracy warsztatowej, by nawzajem opowiedzieć sobie o naszych działaniach i dalszych planach. Stworzyliśmy wspólnie trzy duże rysunki, które opowiadają o naszych zainteresowaniach. Będą ozdobą nowego biura naszej Fundacji, przeniesionego do Kleszczowskiej Przychodni „Salus”.

Dzięki dofinansowaniu spotkanie wigilijne odbyło się na Sali Szkoleniowo-Bankietowej „Społem”, przy Barze Śródmiejskim w Bełchatowie. Uczestnikom mogliśmy zapewnić nie tylko smaczne potrawy, ale także materiały szkoleniowe.

Nie zabrakło też prezentów – Łosie Zdobywcy powędrowały nie tylko do wigilijnych Gości, ale do tych podopiecznych WTZ, którzy nie mogli się z nami spotkać. Do prezentu dołączyliśmy „Broszurę Informacyjną” wydanie II, poprawione, która powstała w ramach projektu „Mieć wybór”. Broszura do pobrania stąd (format PDF).

Było magicznie – serdecznie DZIĘKUJEMY!

Korzystając z okazji chcielibyśmy także podziękować naszym Partnerom: WTZ Bełchatów działającym pod POWIATOWYM ODDZIAŁEM TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI, oraz za wsparcie drugiego partnera z Zakładu Komunalnego w Kleszczowie poprzez przywiezienie i odwiezienie do Kleszczowa części z naszych podopiecznych.

Projekt dofinansowany w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum Opus, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Pełna galeria zdjęć udostępniamy poniżej

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, czyli szkolenie i integracyjna wigilia …

Już jutro 3 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i prowadzonego przez nas projektu pt: „Zrozumieć Siebie i Innych” spotykamy się w gronie aż 50 osób! W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty psychologiczne, które zakończy wspólna wigilia.

Naszymi projektowymi partnerami są:
– WTZ BEŁCHATÓW, działającym pod POWIATOWYM ODDZIAŁEM TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI
– ZAKŁAD KOMUNALNY w KLESZCZOWIE, SP. Z O.O.

Podczas spotkania będzie można się również dowiedzieć o najlepszych praktykach dostępności oferowanych przez Santander Bank Polska dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. #DostępnośćPlus

W związku z odbywającym się jutro spotkaniem wigilijnym, połączonym z warsztatami psychologicznymi jutrzejszy dyżur w ramach prowadzonej przez nas grupy wsparcia, w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), którego prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów nie odbędzie się.

W trakcie Wigilii rozdamy uczestnikom m.in. kolorowe Łosie z papierowej wikliny, wykonywane przez część naszych podopiecznych, pod czujnym okiem koordynatora projektu Edyty Weigel.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że większość z osób odpowiedzialnych za tworzenie tych zabawnych zwierzaków są osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

Zdjęcie udostępnione ukazuje naszą pracę sprzed tygodnia (26 listopada) podczas dyżuru w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie.

Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum Opus, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Pleciemy Renifery z wikliny papierowej na wigilijne spotkanie …

Dzisiaj podczas cotygodniowego dyżuru w ramach prowadzonej przez nas grupy wsparcia, w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), którego prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów rozpoczęliśmy tworzenie prezentów dla uczestników naszej integracyjnej Wigilii, która odbędzie się 3 grudnia.

W trakcie Wigilii, razem z podopiecznymi naszej fundacji – rozdamy prezenty dla uczestników WTZ w Bełchatowie, instytucja ta jest Partnerem w realizacji naszego projektu pt: Zrozumieć Siebie i Innych :). Partnerem projektu jest również Zakład Komunalny w Kleszczowie, Sp. z o.o.

Prezentów mamy do zrobienia baaardzo dużo – ale też idzie nam świetnie mimo, że mamy do przygotowania – BAGATELA! – około 90 prezentów!!!!!
Dzisiaj powstało ich 20, a znając zapał naszych współpracowników – pójdzie jak z płatka! Tylko trzeba pamiętać, że nasze prezenty przygotowują, w większości, osoby z poważnymi problemami ze wzrokiem, w tym osoby niewidzące. Zatem pleciemy Łośki 🙂 Kolorowe łośki to zdjęcie poglądowe. Nasze łośki są duże, nie są jednokolorwe i mają giętkie łapki i nóżki – bo chcemy, żeby wyrażały nimi emocje. Do wykończenia ich potrzeba jeszcze trochę czasu i kleju – ale oto pierwszy Łoś Zdobywca, z tym że tors ma nieco zbyt rozwinięty, ale dopracowujemy proporcje. Praca wre!

Zrobimy jeszcze zdjęcie, gdy wszystkie zostaną przygotowane ale spodziewamy się, że to nastąpi już w przyszłym tygodniu 🙂

Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum Opus, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Podpis FPG pod listem otwartym ws projektu ustawy o zmianie ustawy, o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Fundacja „Przekraczać Granice” podpisuje się pod Listem otwartym w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

List stworzony przez Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Treść poniżej:

List otwarty Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami oraz innych organizacji i inicjatyw pozarządowych w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych:

Warszawa, 15 listopada 2019 r.

Szanowny Pan
Ryszard Terlecki
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego
Prawo i Sprawiedliwość
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

Szanowny Panie Marszałku,

Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informacje na temat poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. W szczególności dotyczy to faktu, że Fundusz, który w założeniu jest dedykowany osobom z niepełnosprawnościami i powinien służyć wyrównywaniu ich szans życiowych ma obecnie także wspierać finansowo emerytów i rencistów.

Zgodnie z przedstawionym na stronach sejmowych projektem, środki Funduszu mają być wykorzystane do wypłat „jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia, a także renty socjalnej, zasiłku pogrzebowego, o których mowa w odrębnych przepisach oraz kosztów ich obsługi”.

Podkreślić przy tym należy, że nadzieją środowiska osób z niepełnosprawnościami było docelowe stworzenie ze środków Funduszu systemowych rozwiązań, m.in. zapewniających asystencję osobistą i opiekę wytchnieniową, a także zatrudnienie wspomagane – nie na zasadach projektowych, ale jako trwałe rozwiązania gwarantowane. Wyrażamy obawy, że przeznaczenie środków z Funduszu na wypłatę dodatkowych emerytur i rent to uniemożliwi.

W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o informację na temat przewidywanych przez projektodawców konsekwencji takiego rozwiązania dla systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. W szczególności prosimy o następujące informacje:

  • czy po przyjęciu proponowanego projektu możliwe będzie kontynuowanie programów z Funduszu uruchomionych w 2019 r. („Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”, „Opieka wytchnieniowa”, „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2019-2020), a jeśli tak, to ile wyniosą wydatki na każdy z tych programów?
  • jaka łączna kwota środków z Funduszu przeznaczona będzie w 2020 r. wyłącznie na działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami?
  • czy wnioskodawcy brali pod uwagę wprowadzenie waloryzacji, wraz z waloryzacją rent i emerytur, progu dochodowego dla świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji („500+” dla osób z niepełnosprawnościami) finansowanego ze środków Funduszu, który aktualnie wynosi 1.100 zł.

Pragniemy także przypomnieć, że w ubiegłym roku jako środowisko Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami przedstawiliśmy szereg propozycji systemowych reform (w załączeniu nasz list do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego), które nie tylko mogą polepszyć sytuację tej grupy społecznej, ale też przynieść lepsze wykorzystanie środków publicznych.

Z poważaniem

dr Krzysztof Kurowski
Przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami

A także:

  1. dr Monika Zima-Parjaszewska, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
  2. Krzysztof Kotyniewicz, Polski Związek Głuchych
  3. Tadeusz Milewski, Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
  4. dr Anna Drabarz, Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami
  5. Rafał Skrzypczyk, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
  6. Grzegorz Kozłowski, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących
  7. Ewa Pawłowska, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
  8. dr Michał Wroniszewski, Porozumienie Autyzm-Polska
  9. dr hab. Paweł Kubicki, Inicjatyw Obywatelska „Chcemy Całego Życia!”
  10. dr hab. Katarzyna Roszewska, Centrum Badań nad Niepełnosprawnością
  11. Magdalena Kocejko, Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia
  12. Przemysław Żydok, Fundacja Aktywizacja
  13. Justyna Kucińska, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
  14. Aleksander Waszkielewicz, Fundacja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
  15. Adam Zawisny, Przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Wdrażania Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych i Rozwiązywania Problemów Osób z Niepełnosprawnościami przy Urzędzie Miasta Łodzi
  16. Sławomir Besowski, Centrum Praw Osób Niepełnosprawnych
  17. dr Małgorzata Franczak, Fundacja Eudajmonia
  18. Sylwia Mądry, Fundacja Autism Team
  19. Zbigniew Worony, Fundacja Ergo Sum
  20. Łukasz Garczewski, Wiceprzewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób Niepełnosprawnych
  21. Monika Karwacka, Forum na rzecz Osób z Wieloraką Niepełnosprawnością
  22. Piotr Todys, Fundacja TUS
  23. Ewa Kowańska, Stowarzyszenia Na Tak
  24. Małgorzata Felger, Polskie Towarzystwo Stwardzenie Rozsianego Oddział w Krakowie
  25. Agnieszka Lewonowska-Banach, Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychiczne
  26. Małgorzata Rybicka, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
  27. Paweł Jordan, Stowarzyszenie BORIS
  28. Anna J. Nowak, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „ŻURAWINKA”
  29. Monika Zakrzewska, Polska Federacja Zatrudnienia Wspomaganego
  30. Małgorzata Gorący, Stowarzyszenie OSTOJA na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
  31. Rafał Średziński, Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
  32. dr Zbigniew Głąb, Stowarzyszenie Projektowo-Badawcze Instytut Działań Społecznych
  33. Maciej Kowalski, Polski Związek Głuchych, Oddział Łódzki
  34. Anna Aleksiejczuk, Stowarzyszenie „MY DLA INNYCH”
  35. Ryszard Kuczyński, Koło Terenowe „Jak nie My, to kto?” przy Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego Oddział Dolnośląski
  36. Joanna Wierzbicka, Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Kolomotywa”
  37. Anna Thieme, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
  38. dr Agnieszka Wołowicz, Uniwersytet Warszawski
  39. Anna Rozborska, Przedsiębiorstwo społeczne Utilitia sp. z o.o.
  40. Jacek Babis, Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych SOLIS RADIUS w Rzeszowie
  41. Bartosz Stępień, Spółdzielnia Socjalna FADO
  42. Maria Królikowska, OzN konwencyjnie
  43. Katarzyna Bierżanowska, Inicjatywa Pełnoprawna
  44. Justyna Mańkowska, Fundacja Katarynka
  45. dr Rafał Bakalarczyk, Uniwersytet Warszawski
  46. Anna Rutz, Fundacja Elektrownia Inspiracji
  47. Grażyna Rosołowicz, Inicjatywa społeczna „Nie-Samodzielni”
  48. Piotr Kowalski, Fundacja Subsidium
  49. Stanisław Sikora, Fundacja Helpful Hand
  50. Łukasz Siemież, Fundacja SENSoR
  51. Bartosz Golędzinowski, Stowarzyszenie SUITA
  52. Mateusz Biernat, Fundacja Człowiek
  53. Patrycja Kołodziejczyk, Stowarzyszenie Otwórzmy Drzwi na Świat
  54. Małgorzata Silny, Fundacja KSK
  55. Agata Domalska, Spółdzielnia Socjalna WOLA
  56. Monika Cycling, Fundacja Toto Animo
  57. Janina Kaczmar, Fundacja Pomóż Mi Żyć
  58. Zofia Pągowska, Warszawska Fundacja na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną POSTAW NA NAS
  59. Marzena Moch, Fundacja Rodzice i Terapeuci Na Rzecz Osób Autystycznych Poznaj – Zrozum
  60. Piotr Kuźniak, Fundacja Imago
  61. Adam Komar, Fundacja Potrafię Pomóc
  62. Beata Walter, Fundacja Leonardo
  63. Andrzej Niewieczerzał, Fundacja Przekraczać Granice
  64. Maria Rekowska, Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic
  65. Mariusz Panek, Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Wieliczce
  66. dr Wojciech Figiel, Uniwersytet Warszawski
  67. dr hab. inż. arch., prof. nadzw. PG Marek Wysocki, Politechnika Gdańska
  68. Bogusława Żywna, Śląska Fundacja Pomocy Głuchoniewidomym
  69. Agnieszka Dąbkowska, Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze
  70. Elżbieta Sowa, Fundacja na Rzecz Niepełnosprawnych Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Zapewnić Przyszłość”
  71. Alicja Perzanowska, Fundacja Wspólnota Nadziei
  72. Joanna Witkowska, Fundacja Pies Przewodnik
  73. Małgorzata Jańska – Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia SPEKTRUM
  74. Iwona Jendrys, Okręg Łódzki Polskiego Związku Niewidomych
  75. Maciej Augustyniak, Fundacja Polska Bez Barier
  76. Jolanta Kramarz, Fundacja Vis Maior
  77. dr Tomasz Rowiński, Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa-Bielany

Do wiadomości:
Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Pan dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Budowana nowa marka „Dobre Praktyki Dostępności”

„Dobre Praktyki Dostępności” https://www.facebook.com/groups/dobrepraktykidostepnosci/, to budowana nowa marka przez FPG, która zarządza również fanpage Bełchatowskie Forum NGO https://www.facebook.com/Be%C5%82chatowskie-Forum-NGO-1934833556741619/

Doskonale wiemy czym są bariery architektoniczne, techniczne i komunikacyjne, oraz jak wygląda zawoalowana dyskryminacja skierowana często względem np. osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.

Chcemy to zmieniać i pokazywać Dobre Praktyki, by razem udowadniać, że #DostępnośćPlus jest możliwa dla każdego!

Fundacja „Przekraczać Granice” – Sygnatariusz rządowego Programu „Dostępność Plus”.
NIP: 7692229253, REGON: 368268387, KRS: 0000694168

Więcej informacji o nas można znaleźć na stronie fundacji http://przekraczacgranice.pl i na fanpage https://www.facebook.com/fundacjaprzekraczacgranice

Możliwy kontakt e- mail przekraczacgranice@gmail.com
i telefoniczny: 794-516-168 (czynny w dni robocze, w godzinach 9-13).

Szkolenie i nowe zasady składania ofert na realizację zadań publicznych

Wczoraj odbyło się szkolenie dotyczące nowych zasad składania ofert na realizację zadań publicznych, które organizacje pozarządowe wykonywać będą w imieniu powiatu. Podstawowa zmiana jest taka, że wnioski składamy za pomocą generatora witkac.pl. Generator ułatwi opis wniosku – podkreśla miejsca wymagane uzupełnienia, przypomina o brakach we wpisach, ale zawsze trzeba czytać ogłoszenia o konkursie, które opublikuje powiat. Tam mogą być zawarte dodatkowe wymagania, których nieuwzględnienie będzie skutkowało odrzuceniem oferty ze względu na braki formalne. To, czy organizacja musi wysłać/złożyć także wydrukowana ofertę lub potwierdzenie złożenia oferty, także powinno znaleźć się w ogłoszeniu o konkursie.
Inną – niezwykle ważną zmianą jest podstawa rozliczenia i monitorowania REZULTATÓW naszego projektu. To temat na tyle rozległy, że będziemy go omawiać po kolei. Na razie najważniejszą informacją jest, że KAŻDA organizacja która aplikuje o realizację powiatowych zadań publicznych MUSI założyć konto na portalu WITKAC.PL

Naszą Fundację na szkoleniu reprezentowała Edyta Weigel – Członek Zarządu.

https://witkac.pl/Account/Login

II spotkanie Sygnatariuszy Programu „Dostępność Plus”

Wczoraj z inicjatywy minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak odbyło się II spotkanie Sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz programu „Dostępność Plus”.

Niestety nie mogliśmy uczestniczyć mimo zaproszenia nas przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, gdyż nie mieliśmy jak dotrzeć nawet do najbliżej dostosowanego Dworca PKP. A niestety nie dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi, by pokryć koszty przejazdu specjalistycznym transportem do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.

Jako Sygnatariusz programu dokładamy swoje cegiełki z dostępności interweniując i starając się pokazywać właściwe rozwiązania np. wśród urzędów miast i gmin czy przewoźników. Niemniej jest jeszcze ogrom występujących utrudnień poprzez bariery architektoniczne, techniczne i komunikacyjne, o których trzeba ciągle przypominać, by stawiać na #DobrePraktykiDostępności.

Jest to trudny, społeczny problem dla mieszkańców z niepełnosprawnościami małych aglomeracji miejskich i wsi. W niedługim czasie powstanie specjalny, odrębny artykuł dotyczący tych kwestii.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice” – Sygnatariusz Programu #DostępnośćPlus.

Rozpoczęcie projektu „Zrozumieć Siebie i Innych”

Wczoraj oficjalnie rozpoczęliśmy kolejny fundacyjny projekt pt.: „Zrozumieć Siebie i Innych”, w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na Plus” 2019 realizowanego przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich „OPUS”. Zadanie jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Udaliśmy się na Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie, działającym pod Powiatowym Oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, gdzie opowiadaliśmy jak na co dzień radzą sobie osoby z dysfunkcją narządu wzroku.
Rozpoczęliśmy filmem przedstawiającym problemy osób słabowidzących i niewidomych, po którym wątki filmu zostały szerzej omówione i zademonstrowane.
A następnie został odtworzony drugi film, dotyczący rządowego Programu „Dostępność Plus”, którego nasza Fundacja od roku jest jednym z Sygnatariuszy. Film pokazywał dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (w filmie brał udział nasz prezes). Film dostępny pod linkiem http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/653136;jsessionid=4B55CCA927D8EED38F0AD1C258378605 na portalu http://niepelnosprawni.pl i na stronie https://przekraczacgranice.pl/2018/05/15/lodzka-kolej-aglomeracyjna-liderem-dostepnosci-w-kategorii-siec-placowek/
Na wczorajszym spotkaniu zaprezentowane zostały także drobne sprzęty gospodarstwa domowego, z jakich korzystają osoby niewidome, a służyć również mogą osobom z innymi schorzeniami, jak i pełnosprawnym.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się głównie sprzęty udźwiękowione (np. ciśnieniomierz mówiący i kalkulator). Uczestnicy zainteresowani byli również, w jaki sposób osoba niewidoma może zdobyć wsparcie Psa – Przewodnika; w czym pomaga taki przewodnik, jak on pracuje oraz jakie rasy psów mogą pełnić psa asystującego osobie niewidomej.
Kontynuacja projektu w towarzystwie dotychczasowych Partnerów odbędzie się 3 grudnia w godzinach 11-16. Spotkanie wigilijne będzie miało nie tylko wymiar integracyjny, ale również szkoleniowy (np. warsztaty psychologiczne).
Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować kierownictwu TPD Bełchatów i WTZ Bełchatów oraz uczestnikom WTZ za miłe przyjęcie naszej Fundacji i pomoc, przy realizacji projektu.
Dziękujemy również Zakładowi Komunalnemu z Kleszczowa, dzięki któremu nasi przedstawiciele mogli dotrzeć na prowadzoną akcję autobusem niskopodłogowym.
Poniżej zamieszczamy foto-galerię (plakat, logotypy) wraz z opisem i treścią z plakatu promującym projekt dla osób słabowidzących, i niewidomych:
Fundacja Przekraczać Granice (logotyp w górnym lewym rogu przedstawia pędzący wózek inwalidzki po kostce lub chodniku, osoba jedzie z uniesioną ręką w geście triumfu. Obręcz koła w kolorze żółtym przechodzącym w zieleń, nawiązuje do podstawowej palety kolorów w Herbie Gminy Kleszczów).”Z ogromną radością informuje o podjęciu działań w projekcie „Zrozumieć Siebie i Innych”Misją naszej Fundacji jest INTEGRACJA. W naszej misji widzimy drogę do naszego celu – do przezwyciężenia izolacji i nietolerancji. Aby zrealizować tę wizję, wraz z naszymi partnerami: WTZ Bełchatów, działającym pod Powiatowym Oddziałem TPD oraz Zakładem Komunalnym Kleszczów sp. z o.o. realizujemy projekt „ZROZUMIEĆ SIEBIE I INNYCH”.Spotkanie edukacyjne pt: „Zamknij oczy otwórz serce”. W trakcie, którego uczestnicy WTZ zapoznają się z codziennymi wyzwaniami wynikającymi z utratą wzroku. Świąteczne spotkanie integracyjne pt.: „Razem można więcej”. Spotkanie wokół świątecznego opłatka urozmaicą występy podopiecznych i uczestników, oraz warsztaty integracyjne, na które część z osób będą miały możliwość dotrzeć autobusem niskopodłogowym. Nasze spotkania to okazja do współpracy, droga do zrozumienia i integracja w praktyce. „Róbmy co możemy, by „Zrozumieć Siebie i Innych”. Bo jeśli zrozumiesz Innych – zrozumiesz również Siebie”. Projekt realizowany w ramach Programu Mikroganty „ŁÓDZKIE NA PLUS” 2019.Poniżej znajdują się logotypy: mikrogranty ŁÓDZKIE NA PLUS, Urzędu Marszałkowskiego woj. łódzkiego, Centrum Rozwoju i Inicjatyw Obywatelskich OPUS, FIO, promuje łódzkie.” Treść plakatu znajduje się na tle dzieci oglądających i dotykających tabliczkę z alfabetem Braille’a (wykorzystano jedno ze zdjęć pochodzących ze zbiorów fundacji).

Fundacja Przekraczać Granice (logotyp w górnym lewym rogu przedstawia pędzący wózek inwalidzki po kostce lub chodniku, osoba jedzie z uniesioną ręką w geście triumfu. Obręcz koła w kolorze żółtym przechodzącym w zieleń, nawiązuje do podstawowej palety kolorów w Herbie Gminy Kleszczów)."Z ogromną radością informuje o podjęciu działań w projekcie "Zrozumieć Siebie i Innych"Misją naszej Fundacji jest INTEGRACJA. W naszej misji widzimy drogę do naszego celu - do przezwyciężenia izolacji i nietolerancji. Aby zrealizować tę wizję, wraz z naszymi partnerami: WTZ Bełchatów, działającym pod Powiatowym Oddziałem TPD oraz Zakładem Komunalnym Kleszczów sp. z o.o. realizujemy projekt "ZROZUMIEĆ SIEBIE I INNYCH".Spotkanie edukacyjne pt: "Zamknij oczy otwórz serce". W trakcie, którego uczestnicy WTZ zapoznają się z codziennymi wyzwaniami wynikającymi z utratą wzroku. Świąteczne spotkanie integracyjne pt.: "Razem można więcej". Spotkanie wokół świątecznego opłatka urozmaicą występy podopiecznych i uczestników, oraz warsztaty integracyjne, na które część z osób będą miały możliwość dotrzeć autobusem niskopodłogowym. Nasze spotkania to okazja do współpracy, droga do zrozumienia i integracja w praktyce. "Róbmy co możemy, by "Zrozumieć Siebie i Innych". Bo jeśli zrozumiesz Innych - zrozumiesz również Siebie". Projekt realizowany  w ramach Programu Mikroganty "ŁÓDZKIE NA PLUS" 2019.Poniżej znajdują się logotypy: mikrogranty ŁÓDZKIE NA PLUS, Urzędu Marszałkowskiego woj. łódzkiego, Centrum Rozwoju i Inicjatyw Obywatelskich OPUS, FIO, promuje łódzkie." Treść plakatu znajduje się na tle dzieci oglądających i dotykających tabliczkę z alfabetem Braille'a (wykorzystano jedno ze zdjęć pochodzących ze zbiorów fundacji).
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera

Udajemy się dziś na Warsztat Terapii Zajęciowej w ramach projektu „Zrozumieć Siebie i Innych”

„Zamknij oczy, otwórz serce”, dziś będziemy udowadniać, że wszyscy jesteśmy różni i równi, oraz że ze swoją niepełnosprawnością można się zaprzyjaźnić. Udajemy się dziś na Warsztat Terapii Zajęciowej w ramach projektu „Zrozumieć Siebie i Innych”, gdzie opowiemy jak na co dzień radzą sobie osoby z dysfunkcją narządu wzroku.
Zadanie jest sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. A operatorem Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

Uwaga przed próbą oszustwa po połączeniu z numerem z Mali …

UWAGA, UWAGA PRZED OSZUSTAMI I PRÓBĄ KRADZIEŻY środków po odebraniu lub oddzwonieniu na numer +223 prowadzący do Mali (specjalna, droga linia). Można zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Dziś kilkukrotnie do naszej Fundacji „Przekraczać Granice” próbowały się dodzwonić nr +223-94-59-84-85 i +223-72-64-95-77. Na szczęście trwa weekend i z opóźnieniem reagujemy na próbę kontaktu, wobec czego nas nie okradziono.
UWAŻAJCIE – przestrzegamy zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe, firmy i osoby indywidualne na wielu grupach oraz na profilach indywidualnych przed próbą złodziejstwa z Mali. Jeśli macie możliwość i wiecie, że nikt nie zadzwoni, bo nikogo stamtąd nie znacie, to zwyczajnie zablokujcie połączenia z tym krajem!
Kilka dni temu pisała o tym również rybnicka prasa https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nie-oddzwaniaj-na-numery-z-mali-rozmowa-moze-cie-slono-kosztowac,wia5-3266-42664.html

FPG pozyskała mikrogrant „Łódzkie na Plus” ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 …

Z ogromną satysfakcją chcielibyśmy podzielić się informacją, wzięcia przez naszą Fundację udziału w konkursie o mikrogranty „Łódzkie na Plus” realizowane przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Dziś opublikowano wyniki … nasz projekt „Zrozumieć Siebie i Innych” uzyskał pozytywną opinię i odpowiednią punktację. Dzięki czemu nasze działanie będziemy mogli przeprowadzić w dwóch etapach 12 listopada i 3 grudnia na terenie powiatu bełchatowskiego dla osób z niepełnosprawnością.


Na uwagę zasługuje fakt, że do konkursu zgłoszono 1402 wnioski, a dofinansowaniem objęto zaledwie 180 spośród zgłoszonych wniosków przez organizacje pozarządowe (my zajęliśmy wg rankingu 160 miejsce) i grupy nieformalne w woj. łódzkim.
Więcej informacji o zbliżającym się projekcie podamy wkrótce.

I znów wróbelki ćwierkają o treningach w orientacji precyzyjnej …

I znowu wróbelki ćwierkają, że przed nami aktywny dzień, bo dziś po godzinie 9 naszym fundacyjnym teamem wybieramy się na trening w Orientacji Precyzyjnej do Łodzi. Rozpoczniemy go podobnie o godz, 13, tak jak w zeszłym tygodniu w Parku Źródliska – Plac Zwycięstwa 3, przy kawiarni „Tubajka”. Tydzień temu nie mogliśmy go ominąć …, naszego, kochanego, z młodzieńczych lat „Wróbelka Ćwirka” 😉

Tydzień wcześniej, tj. 16.10.2019 odwiedziliśmy Park Helenów, ul. Północna 36 – wejście przy al. Karola Anstadta, gdzie sfotografowaliśmy się wspólnie z naszym trenerem Piotrem Wiercińskim.

Co tydzień jesteśmy w innej części Łodzi, ale od 5 listopada wracamy do Parku Jarosława Dąbrowskiego i Parku Miejskiego, które znajdują się blisko siedziby MKS Metalowiec Łódź, przy ul. Jachowicza 1.

Zajęcia odbywać się tu będą prawdopodobnie do końca roku, w ramach realizowanego programu „SZANSA – ROZWÓJ – NIEZALEŻNOŚĆ” przez Polski Związek Orientacji Sportowej.

Zajęcia treningowe odbywają się w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Borowej Wsi w okresie od 01.05 do 31.12.2019 r. i skierowane są dla osób z niepełnosprawnościami.

Na treningi docieramy dzięki niezawodnemu
Roller Bez Granic http://rollerbezgranic.pl
, tj firmie przewozowej osób, w tym osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Naszą Fundację w obecnej chwili reprezentują trzy osoby z #Praszka – woj. opolskie, #Bełchatów #Kleszczów – woj. łódzkie.

Treningi sfinansowano ze środków PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kilka wybranych zdjęć z naszych treningów poniżej

Codzienny gorący posiłek w domu dla osoby starszej i niepełnosprawnej …

Codzienny gorący posiłek w domu dla osoby starszej i niepełnosprawnej ma być realizowany od 2020 roku. Państwowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 ma być skierowany dla mieszkańców gmin wśród mieszkańców o najniższych dochodach.Szczegóły w linku poniżej https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/zdrowie-seniora/3075480,Codzienny-goracy-posilek-w-domu-dla-osoby-starszej-w-2020-r.html?fbclid=IwAR2aX_zJy6fkwUBexaCLszTCdMFs4eKDw9Yi2VhA6kjWDpkEa6_u3cpc6qA

Dużo się dzieje …

Pomimo mniejszej liczby wpisów dość dużo się u nas dzieje. m.in.:

– zakańczamy projekt „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”. Projekt sfinansowany ze środków Gminy Kleszczów.
– we wtorki od godz. 13 spotykamy się z naszą grupą wsparcia w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze).
– w środy grupą z fundacji jeździmy na treningi orientacji precyzyjnej do Łodzi (co tydzień inna część miasta)

A to nie wszystko, bo przed nami w tym roku poprowadzimy jeszcze trzy własne projekty, w tym „Rozmawiaj i Zmieniaj”, skierowany dla osób po wypadkach.

Prawdopodobnie w listopadzie odbędą się dwa fundacyjne dyżury w nowym biurze, zlokalizowanym w piwnicach Kleszczowskiej Przychodni „Salus”. W minionych dniach podpisaliśmy umowę użyczenia lokalu od Gminy Kleszczów.

Więcej szczegółów podamy w przyszłym tygodniu.

* W poście znajduje się też grafika informacyjna nt dyżurów Fundacji wraz z logotypem. Opis dla osób słabowidzących i niewidomych:

Fundacja Przekraczać Granice

Godziny i miejsce dyżurów:
(przekreślony napis) „każdy roboczy czwartek w godz.” 09:00-13:00

Budynek Kleszczowskiej Przychodni „SALUS”
ul. Osiedlowa 2, 97-410 Kleszczów
(pokój nr … w piwnicach, wejście od frontu windą w dół, lub wejście z poziomu garaży, z drugiej strony budynku)

oraz w każdy roboczy czwartek od godz. 13:00
w „Cafe Senior Raj”, ul. Energetyków 6 (os. Przytorze) – Bełchatów

Dyżury telefoniczne w dni robocze, w godz. 09:00 – 13:00

NIP: 7962229253
REGON: 368268387
KRS: 0000694168

Kontakt:
tel.: 794-516-168 – Prezes Zarządu
tel.: 730-550-567 – Członek Zarządu – projekty i szkolenia

E-mail: przekraczacgranice@gmail.com
WWW: http://przekraczacgranice.pl

15 października wracamy z dyżurami do „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie …

Już jutro, tj. wtorek, 15 października w godzinach 13-15 wracamy z dyżurami do „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze) po 3 tygodniowej przerwie. Prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.
Jutro z ramienia Fundacji dyżurują: Maria Mielczarek i Andrzej Niewieczerzał.
Informujemy również, że pełnimy dyżury telefoniczne w dni robocze w godzinach 13-16 pod nr tel. 794-516-168. Dostępny do kontaktu jest też nasz email: przekraczacgranice@gmail.com
Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Kolejne treningi w Łodzi w OP team’u FPG …

Dziś jak co środę udaliśmy się naszym teamem z Fundacji „Przekraczać Granice” do Parku Sielanka, przy Restauracji McDonald’s, ul. Pabianicka 59 w Łodzi, gdzie tuż przed treningiem w Orientacji Precyzyjnej postanowiliśmy zrobić grupowe zdjęcie … w oczekiwaniu na naszego trenera 🙂

Mogliśmy tam dotrzeć dzięki niezawodnemu
Roller Bez Granic http://rollerbezgranic.pl
, tj firmie przewozowej osób, w tym osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Trening odbył się dzięki wsparciu PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nowy projekt wolontarystyczny, pod nazwą: „Rozmawiaj i Zmieniaj”

Niedawno zakończyliśmy dyżury stacjonarne w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, sfinansowanego przez Gminę Kleszczów. Projekt jest realizowany do końca października w formie telefonicznej, lub osobistego odwiedzania beneficjentów, którzy potrzebują jeszcze wsparcia.

W ramach projektu odbyła się „Podróż Bohatera” – gra, dzięki której osoby biorące w niej udział po usłyszeniu trudnych pytań odpowiadały w najbardziej nieprzewidywalny sposób, a to z kolei dawało możliwość otwierana się i wprowadzania w życiu wielu istotnych zmian. Coaching motywacyjny prowadził zaprzyjaźniony z nami Bartosz Pałgan.

Tą współpracę chcielibyśmy kontynuować, poprzez nowy projekt wolontarystyczny, pod nazwą: „Rozmawiaj i Zmieniaj”. Podjął się go zrealizować nasz COACH, który kilka lat temu temu przeżył dwa samochodowe wypadki jednego dnia …

Swoją historię opowiadał w „Dzień Dobry TVN”, w 2013 roku.

Zainteresowanych coachingiem zapraszamy do kontaktu z nami poprzez email fundacji przekraczacgranice@gmail.com lub telefonicznie 794-516-168.
Można kontaktować się bezpośrednio również z coachem Bartkiem: bartek@progzycia.pl , 798-415-834.

Przewidziano 10-godzinnych sesji indywidualnych dla 10 osób (ilość miejsc ograniczona), u których powstała niepełnosprawność była spowodowana wynikiem wypadku.
Rozpoczęcie coachingów planowane jest od 4 listopada 2019r.

Fundacja „Przekraczać Granice” .

Źródło TVN: https://dziendobry.tvn.pl/a/wypadek-karetka–to-cud-ze-zyje

Wzięliśmy udział w spotkaniu informacyjnym dot. projektu z mikro grantami, pt: „Łódzkie na Plus” 2019

24 września wzięliśmy udział w spotkaniu informacyjnym dot. projektu z mikro grantami, pt: „Łódzkie na Plus” 2019″ z możliwością pozyskania dla grup nieformalnych, organizacji pozarządowych i innych. Spotkanie odbyło się w bełchatowskim Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Czaplinieckiej 96. Naszą fundację reprezentowała Edyta Weigel.

Operatorami projektu są:

  • Mikrogranty Łódzkie Na Plus
  • Herb Województwa Łódzkiego
  • Centrum „OPUS”
  • FIO
  • Promuje Łódzkie

Braliśmy udział w IV Łódzkim Konwencie Osób z Niepełnosprawnościami, w Łodzi …

25 września mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w składzie Edyta Weigel i Andrzej Niewieczerzał, w IV Łódzkim Konwencie Osób z Niepełnosprawnościami, który odbył się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, w Łodzi (program konwentu).

Podczas naszego wystąpienia poruszyliśmy ważny temat asystencji osobistej z perspektywy dwuletniej działalności Fundacji „Przekraczać Granice” i własnych, prywatnych wcześniejszych doświadczeń. Opowiadaliśmy, w jaki sposób usługi opiekuńcze wyglądają na przykładach funkcjonowania GOPS Kleszczów i MOPS Bełchatów. A także w jaki sposób asystenci są tu pomocni, i co należy do ich kompetencji, tak by pomoc i wsparcie były jak najbardziej ukierunkowane pod indywidualne potrzeby podopiecznych.

Ogromnie dziękujemy Panu dr Zbigniewowi Głąbowi (Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego) za zaproszenie naszej Fundacji na Konwent.

Zdjęcia pochodzą z fanpage https://www.facebook.com/ChcemyCalegoZycia/

Ogłoszenie grzecznościowe od Pani Katarzyny Tręda-Pisera – Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w Łodzi

Bardzo proszę o udostępnienie ważnej informacji!!!

Wiem, że dużo osób z niepełnosprawnościami siedzi w domu. Wypadli z systemu, pokończyli szkoły, nie dostali się do WTZ. Nie mają możliwości wzięcia udziału w projektach, bo albo nie gwarantują tzw. rezultatu twardego, albo ze względu na barierę transportową.
Zapraszamy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami w wieku 18-28, mieszkańców Łodzi do Domu Dziennego Pobytu.
Gwarantujemy: transport, dwa posiłki dziennie, ciekawe zajęcia oraz wsparcie psychologa i prawnika dla uczestników oraz ich rodzin. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

Info: Urząd Miasta Łódź: 42 638 45 40 lub osobiście ul. Dywizji w byłym 14 Gimnazjum.

Podziękowania za pomoc …

Ogromne podziękowania dla Haliny Wiśniewskiej, Pauliny Mundił, Kamila Jarząbka, Karola Podawcy za wspaniała pracę przy pakowaniu i przewożeniu naszych :”gratów” do miejmy nadzieję już niedługo nowego biura, które miałoby być zlokalizowane w Kleszczowskiej Przychodni „Salus”.

Kochani, dziękuję w imieniu swoim i pozostałych członków Zarządu FPG. Po prostu chapeau bas dla Was za to co zrobiliście, i jak szybko to zrobiliście dla naszej Fundacji!

W imieniu członków zarządu Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu Fundacji „Przekraczać Granice”.

Ostatni dyżur w Łękińsku

W związku z kończącą się umową na wynajem lokalu pod biuro Fundacji, mieszczącym się jeszcze w budynku WOK Łękińsko, przy ul. Szkolnej 2 zapraszamy dziś w godz. 12:30-15:30 na ostatni dyżur stacjonarny, w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”. Projekt sfinansowany ze środków Gminy Kleszczów.

Zmiana godziny dyżuru stacjonarnego jest podyktowana przewożeniem naszego „dobytku” w lokalizacje planowanego nowego biura Fundacji, tuż po dyżurze.

Zarząd FPG.

UWAGA, UWAGA POTRZEBNA POMOC PRZY „PRZEPROWADZCE” BIURA FUNDACJI „PRZEKRACZAĆ GRANICE”!

W związku z kończącą się umową na wynajem lokalu pod biuro Fundacji, mieszczącym się jeszcze w budynku WOK Łękińsko, przy ul. Szkolnej 2, i by wywiązać się z projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów” ostatnie dwa dyżury stacjonarne, w ramach projektu odbędą się jutro, tj w piątek (27 września) w godz. 12-17, oraz sobota, dzień później w godz. 14-17 (zmiana).

Wszystko wskazuje na to, że na dłuższy czas przeniesiemy się do Kleszczowskiej Przychodni „Salus” i w związku z tym prosimy o pomoc przy przewiezieniu naszych mebli i osprzętu, ponieważ nie dysponujemy odpowiednio większym samochodem, nie mamy też przyczepki (do przewiezienia m.in: komoda, biurko, stolik kawowy, szafka, segregatory, itp.).

Osoby zainteresowane chęcią udzielenia nam pomocy w tym zakresie prosimy o jak najszybszy kontakt pod numerem telefonu: 794-516-168.

Szczegółowe informacje co i kiedy przekażemy jutro po godz. 11 po kontakcie z nami pod w/w numerem.

Ludziom Dobrego Serca dziękujemy.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd FPG.

Zaproszenie na IV Łódzki Konwent Osób z Niepełnosprawnościami – aktywny dzień w Łodzi

Ten tydzień, to więcej dyżurów fundacyjnych związanych z projektem sfinansowanym ze środków Gminy Kleszczów pt: „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, kolejny trening w Orientacji Precyzyjnej, jak również planowany na jutro udział w Łódzkim Konwencie Osób z Niepełnosprawnościami, podczas którego wystąpi dwóch naszych reprezentantów.

Cały program Konwentu dostępny pod linkiem

Ostatnie dyżury w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, sfinansowanego ze środków Gminy Kleszczów

Informujemy, że w związku z kończącą się umową z końcem miesiąca na wynajem lokalu pod biuro Fundacji, mieszczącym się jeszcze aktualnie w budynku WOK Łękińsko, przy ul. Szkolnej 2, i aby wywiązać się z projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów” zwiększamy i wydłużamy w przyszłym tygodniu ilość naszych dyżurów.

Zaplanowane dyżury stacjonarne dot. projektu w dniach (24, 26, 27, 28 września br roku:

– wtorek (w godz. 12-17)
– czwartek (w godz. 13-17)
– piątek (w godz. 12-17)
– sobota (w godz. 13-15)

Informujemy także, że w czwartek w godz. 14-16 po raz ostatni w ramach projektu dyżur będzie pełnił prawnik.

Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego, pod numerami telefonów: 794-516-168 oraz 730-550-567 (robocze czwartki), w godz. 13-16, w dni robocze.

Ponadto informujemy, że od dłuższego czasu prowadzimy intensywne rozmowy nt. nowej lokalizacji przyszłego biura. Ostateczne decyzje powinny zapaść z końcem przyszłego tygodnia, lub początkiem października. O wyniku rozmów oczywiście powiadomimy.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Informacja o projekcie z mikro grantami, pt: „Łódzkie na Plus” 2019″ oraz informacja o wspólnym prowadzeniu fanpage „Bełchatowskie Forum NGO”

Bardzo ciekawy projekt z mikro grantami, pt: „Łódzkie na Plus” 2019″ z możliwością pozyskania dla grup nieformalnych, organizacji pozarządowych i innych.

Udostępniamy z wielką radością, również z tego powodu, ponieważ od dnia wczorajszego wspólnie z TPN „Most” razem prowadzimy fanpage „Bełchatowskie Forum NGO”.

Treść o spotkaniu i opisem – plakat informacyjny dostępny poniżej (dostosowany pod osoby słabowidzące i niewidome):

„Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego

(pod spodem znajduje się Herb Powiatu Bełchatowskiego)

oraz z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

(po lewej stronie obok napisu znajduje się mapa województwa łódzkiego)

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
we współpracy z Powiatem Bełchatowskim zaprasza na
spotkanie informacyjne dotyczące programu
Mikrogranty „Łódzkie na Plus” 2019.

Spotkanie odbędzie się 24 września 2019 w godz. 16.30 – 19.00 w Centrum
Kształcenia Praktycznego ul. Czapliniecka 96,
Od 23 września do 14 października 2019 będzie można składać wnioski o dofinansowanie
lokalnych inicjatyw.

Mikrogranty do w wysokości od 2000,00 do 5000,00 zł będzie można otrzymać m.in. na:
– lokalne wydarzenia kulturalne
– imprezy sportowe
– działania edukacyjne
– małą infrastrukturę
– działania ekologiczne
– aktywizację seniorów
– zajęcia dla dzieci
– i wiele innych…

Dla kogo:
– dla grup nieformalnych (3 osoby pełnoletnie) we współpracy z organizacją
pozarządową
– dla organizacji pozarządowych
– dla kół gospodyń wiejskich
– dla ochotniczych straży pożarnych
– dla grup parafialnych

Pula środków na mikrogranty w roku 2019 to 850 000,00 zł
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursowy od 16 września na stronie
www.opus.org.pl (zakładka konkursy).

Prosimy o potwierdzenie udział w spotkaniu na adres: awasilewska@opus.org.pl ;
mselerowicz@powiat-belchatowski.pl „

Poniżej znajdują się logotypy i herby operatorów projektu: „Mikrogranty „Łódzkie na Plus” 2019”:

– Mikrogranty Łódzkie Na Plus
– Herb Województwa Łódzkiego
– Centrum „OPUS”
– FIO
– promuje łódzkie

Bełchatowscy podopieczni FPG uczestnikami szkolenia w Łodzi, odwołane dyżury w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie łącznie z 8 października …

Nasi podopieczni biorą aktywny udział w projekcie szkoleniowym: „Akademia Innowacji i Start-upów „Od garażu do Wig 20”, który realizowany jest w Szkole Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi przez Fundację im. Zofii Zamenhof we współpracy z:

  • Szkołą Wyższą Ekonomii i Zarządzania w Łodzi,
  • Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
  • Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Tematyka szkolenia obejmuje zagadnienia branży IT oraz aktywne użytkowanie zasobów internetowych. Praca odbywa się przy komputerach, wszyscy pracują wytrwale. Szkolenia są realizowane w czterech trzydniowych cyklach.

W związku z tym dyżury naszej Fundacja Przekraczać Granice​ zaplanowane na dn. 24 września, 1 i 8 października nie odbędą się w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), którego prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a sfinansował je Urząd Miasta Bełchatów.

*źródło zdjęć fanpage Fundacji im Zofii Zamenhof.

Dwa lata Fundacji …

14 września dokładnie minęły dwa lata, jak istniejemy i niczym mały osesek uczymy się, i nabieramy dalszego doświadczenia.

Nie lubimy stać w miejscu, a ciągle chcemy iść do przodu … w głowach mając mnóstwo planów na przyszłość. 😉

Naszymi planami podzielimy się z Wami w niedługim czasie ;).

Dzieje się!!! Miłej niedzieli!!!

————————————-
*grafika pobrana z https://pixabay.com/…/numery-2-dwóch-świece-urodziny-20245…/

Aktywny wtorek fundacji…

Zapraszamy od  godziny 13:00 na dzisiejszy dyżur do „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze). Prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów. Dzisiejsze spotkanie zostaje nieco skrócone, a poprowadzi je tylko do godziny 14:30 Andrzej Niewieczerzał. 

Powodem skrócenia dyżuru jest wyjazd do Łodzi na trening w paraolimpijskiej dyscyplinie sportowej Orientacja Precyzyjna. Aktualnie w treningach udział biorą dwie osoby z naszej Fundacji.

Więcej informacji na temat tej dyscypliny sportowej i naszych pierwszych kroczkach poznawania, jak i samych zasadach wraz z galerią zdjęć z naszych treningów przedstawimy wkrótce.

Grupy fb SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI pod patronatem FPG już z ilością 7600 członków …

Przypominamy, że Fundacja „Przekraczać Granice” od początku 2019 roku objęła patronatem facebookową grupę SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI , która jest prowadzona przez grupę (nieformalną) osób, którzy poczuli potrzebę wsparcia osób niepełnosprawnych i integrację z osobami pełnosprawnymi i podważając tym samym pogląd, że te dwa środowiska żyją w zupełnie innych światach.
Grupy umożliwiają chwalenia się swoimi osiągnięciami, pasjami, wiedzą czy wszelkimi innymi wartościami. Pod tą nazwą projekt nieformalny stworzony przez wielu społeczników z całej Polski (w tym kilku osób zasiadających w Zarządzie i Radzie Programowej Fundacji) istnieje od 2 marca 2017 roku.
Grupa Sprawni-Niepełnosprawni prowadzi dwie tematyczne podgrupy:

a) SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI ZNAJDUJEMY MIŁOŚĆ I PARTNERSTWO – gdzie można poszukać przyjaźni, bratniej duszy, lub poważniejszej relacji

b) SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI POSZUKIWACZE PRACY – grupa, która otwiera szanse na znalezienie ciekawej oferty pracy lub pomysłu na własny biznes

Regulamin grupy Sprawni-Niepełnosprawni:

1. Jako administratorzy grupy, przestrzegamy polityki prywatności oraz postanowień związanych z RODO (polityka ochrony danych osobowych).

2. Nie uprawiamy polityki ani nie popieramy żadnych opcji politycznych, chyba, że mają one bezpośredni wpływ na los środowiska i osób. To samo dotyczy religii i wyznań. Akceptowalna jest tylko merytoryczna dyskusja.

3. Nie zamieszczamy treści pornograficznych, rasistowskich, dyskryminujących w różnym stopniu innych.

4. Nie zamieszczamy treści komercyjnych (reklamy,ofert produktów i usług) z wyjątkiem naszej podgrupy Poszukiwacze Pracy, gdzie są zamieszczane oferty pracy i inne powiązane z nimi ofert pracy.

5. Posty niezgodne z regulaminem będą natychmiastowo usuwane. Podobnie jak osoby, które nie zastosują się do norm społecznych obowiązujących na grupie.

6. Administracja w momencie zauważenia powtarzających się nadużyć może podjąć działania w celu usunięcia nieodpowiednich treści i ich autorów.

7. Nie spamujemy i nie powtarzamy tych samych treści. Starajmy się czytać również wpisy innych osób.

8. Na grupie zamieszczajmy merytoryczne wpisy, prowadzące do dyskusji.

9. Każda z osób może zamieścić film, piosenkę, informację o zbiórce publicznej na własne cele, itp. raz na tydzień.

Możliwe są małe odstępstwa od regulaminu po wcześniejszym kontakcie z administracją oraz wydaniu przez nią autoryzacji na umieszczenie danego ogłoszenia.

Po zapoznaniu z naszym regulaminem, zachęcamy do napisania na grupie kilku słów o sobie (hobby, pasje, Twoje zajęcia, itp.).

Mamy nadzieję na to, że zechcecie się wzajemnie poznawać co pozwoli dodawać kolorytu wspólnemu życiu.Ta grupa ma służyć nam wszystkim, dlatego też traktujmy się z szacunkiem. Tym bardziej, że każdy z nas jest współtwórcą tej grupy.Dlatego też jeżeli zaniepokoi was jakiekolwiek działanie, bądź nadużycie na grupie, zapraszamy do kontaktu z administracją.

P.S. Grupy działają non profit i wolontarystycznie nie ponosząc z tego żadnych zysków finansowych.

Zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z projektem „SPRAWNI-NIEPEŁNOSPRAWNI”!

Zarząd i Rada Programowa Fundacji „Przekraczać Granice”.

Zwiększona liczba dyżurów we wrześniu w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”

Informujemy o zwiększonej liczbie dyżurów we wrześniu w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.
We wrześniu poza roboczymi czwartkami, dyżurujemy również w soboty, godz. 13-16. Dziś wyjątkowo w godz. 14-16.
Ponadto we wtorki od godz. 13 wracamy z dyżurami w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze). Prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.
Dodatkowo we wrześniu można się z nami skontaktować w dni robocze i soboty pełnimy też dyżury telefoniczne, w godzinach 13-16 pod numerem telefonu:
794-516-168, a w trakcie czwartkowych dyżurów także 730-550-567. Dostępny do kontaktu jest też nasz email: przekraczacgranice@gmail.com
Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji – wniosek, zaświadczenie lekarskie z objaśnieniami do pobrania

Wniosek, by ubiegać się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji potocznie nazywane „500+ dla niepełnosprawnych” do pobrania z krótkim objaśnieniem poniżej

oraz

A poniżej dłuższa lista odpowiedzi dotyczącej samej ustawy…”500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji” – najczęściej zadawane pytania:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/500-swiadczenie-uzupelniajace-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji/2388941

Obchody 10-lecia urodzin Kompleksu Solpark Kleszczów i stoisko FPG …

Dziś wzięliśmy czynny udział ze swoim stoiskiem podczas obchodów 10 Urodzin Solparku & Zakończenie Wakacji w Kleszczowie w Solpark Kleszczów – Rekreacja Sport Szkolenia.

Na naszym stoisku w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów pełniliśmy łącznie 6 godzinny dyżur.

Osoby zainteresowane i goście, którzy odwiedzali Solpark mogli skorzystać z konsultacji ze specjalistami: ds socjalnych, oraz prawnikiem. Mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje Fundacja, jakie przedsięwzięcia już prowadziliśmy, i jakie planujemy, oraz np. jak zostać naszym podopiecznym.

Cieszyło nas niezmiernie, że tak wiele osób z niepełnosprawnością podchodziło do stolika, by pobrać nasze broszury informacyjne, ulotki, wnioski przyjęć na podopiecznych do Fundacji. Było miło też widzieć uśmiechy dzieci po skosztowaniu naszych słodkości.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować Prezesowi Solpark Kleszczów, Panu Rafałowi Maciejewskiemu za zaproszenie na wydarzenie obchodów urodzinowych Solparku, gdzie mogliśmy zaprezentować naszą ofertę. Mieliśmy również okazję pokazać, że niepełnosprawni z różnymi ograniczeniami żyją w każdym ze środowisk. Dziś takich osób bardzo wiele pojawiło się na miejscu.

Dziękujemy Działowi Marketingu Solparku za zaangażowanie i życzliwość.

Dziękujemy Pracowni Ceramicznej – Zbychewka z Nowego Janowa, gm. Kluki za udostępnienie namiotu, ale jak się okazało nasze stoisko udało się ustawić pod jednym z zewnętrznych zadaszeń Kompleksu.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie podczas dzisiejszego dyżuru Pani Halinie Wiśniewskiej – specjaliście ds socjalnych, współpracującej przy projekcie „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”. Dziękujemy za przepyszne własnoręcznie zrobione rogaliki.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie podczas dzisiejszego dyżuru Panu Tadeuszowi Rozparze – prawnikowi, współpracującemu przy projekcie „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”.

Dziękujemy Paulinie – członkowi Rady Programowej FPG, Adamowi – wolontariuszowi, oraz Amelii, którzy wspierali nas w dzisiejszym dniu na stoisku.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

—————————
*Sponsorem Fundacji jest Zakład Komunalny Kleszczów Sp. z o.o.

Zaproszenie na stoisko FPG na dziedzińcu Solparku Kleszczów podczas 10 urodzin kompleksu …

Przed nami ostatni, wakacyjny weekend. Najlepiej i najmilej można go spędzić podczas obchodów i okrągłego jubileuszu powstania Kompleksu Sportowo-Wypoczynkowego Solpark Kleszczów*.

Tak, to już 10 lat, gdy aquapark działa i cieszy!

Grafika z zaproszeniem na 10 urodziny Solparku. Zdjęcie zostało tak skomponowane, że widzimy część basenu zewnętrznego z kąpiącymi się tam ludźmi. Z tyłu zjeżdżalnia. Z lewej strony wejście główne Solparku. Przed budynkiem stoi zabytkowy samochód. Widzimy też rodzinę: tata i dwójka dzieci wyłaniających się z basenu. Ponad jedną czwartą obrazu zajmuje tekst napisany w pomarańczowym kolorze: 10 urodziny Solparku. Zakończenie Wakacji w Kleszczowie 31.08-01.09.2019. Moc Atrakcji w godz. 10:00 - 17:00. Solpark Kleszczów
10 urodziny Solparku. Zakończenie Wakacji w Kleszczowie 31.08-01.09.2019. Moc Atrakcji w godz. 10:00 – 17:00. Solpark Kleszczów

Równolegle do obchodów urodzin, przez najbliższe dwa dni odbywać się będą I Kleszczowskie Animalia, na których zwiedzający mają okazję uczestniczyć w międzynarodowej wystawie kotów rasowych i pokaz najstarszych w Polsce drzew Bonsai i zobaczyć naocznie te niezwykłe pupile, inne zwierzęta, których dotąd na terenie Gminy Kleszczów nie było. A to wszystko na wyciągnięcie ręki. Aby poznać szczegółowy program i regulamin, koniecznie odwiedź stronę wydarzenia https://www.animalia-kleszczow.pl/

Poza głównymi pokazami i ekspozycjami swój kącik w postaci stosika będzie w niedzielę miała również Fundacja „Przekraczać Granice”.

Będzie to okazja do zapoznania się z naszą coraz bogatszą ofertą, m.in.: będzie można pobrać ze stolika ulotki, broszurę z wieloma cennymi informacjami (wersja pdf do pobrania tutaj, wersję do druku udostępnimy wkrótce). Przygotowaliśmy także coś słodkiego dla odwiedzających nas osób.

Jesteśmy na miejscu w niedzielę, 1 września od godziny 10:00 i pozostaniemy tutaj do godziny 17:00.

Wystawiać się będziemy tutaj na zaproszenie SOLPARK KLESZCZÓW ze stoiskiem w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów. Odrabiamy wówczas dyżury stacjonarne z czerwca i sierpnia br. 

Plakat opisujący projekt w ramach "Mieć wybór - konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów"
„Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”
Fundacja „Przekraczać Granice” proponuje w ramach projektu:
Konsultacje stacjonarne w każdy roboczy czwartek, w godzinach 13-16, oraz spotkania z dojazdem do domu.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
Pomagamy wypełniać wniosek, znaleźć dofinansowanie, lub projekt rozwoju zawodowego.
Ustalamy konsultacje ze specjalistami: ds socjalnych, oraz prawnikiem.
Coaching motywacyjny na bazie gry „Podróż Bohatera” – nowość na rynku!!!
Piknik integracyjny.
Zapraszamy do naszego biura mieszczącego się, przy ul. Szkolnej 2, budynek WOK Łękińsko, a także do kontaktu telefonicznego, pod numerami telefonów: 794-516-168 oraz 730-550-567.
Więcej informacji na stronie internetowej przekraczacgranice.pl
Projekt „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów” został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.

*Treść ogłoszenia dostosowana do odczytania przez osoby słabowidzące i niewidome.
** Treść wzbogacona o logotyp Fundacji „Przekraczać Granice”, herb Gminy Kleszczów, a także emblematy przedstawiające, że każdym w momencie człowiek ma wybór. Między innymi: uprawianie sportu poprzez granie w piłkę, wizyta u lekarza, megafon, internet – wifi, spotkania towarzyskie poprzez podanie sobie dłoni, itp. Dodatkowo znajduje się grafika przedstawiająca wózkowiczów, niewidomego, głuchoniemego, osobę starszą.

Serdecznie zapraszamy!

<*> Sponsorem Fundacji „Przekraczać Granice” jest

Odwołany dyżur w „Cafe Senior Raj” … w dn. 27 sierpnia

Dzisiejszy dyżur w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze) z przyczyn losowych nie odbył się. Na kolejny zapraszamy już pewne 3 września br od godziny 13.

Natomiast w najbliższy czwartek w godzinach 13-16 przypominamy o dyżurze w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.

Ponadto dni robocze pełnimy też dyżury telefoniczne, w godzinach 13-16 pod numerem telefonu:

794-516-168, a w trakcie czwartkowych dyżurów także 730-550-567. Dostępny do kontaktu jest też nasz email: przekraczacgranice@gmail.com

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Siódma odsłona akcji „Zdobywamy Górę Kamieńsk” już 25 sierpnia

Już w najbliższą niedzielę, tj. 25 sierpnia odbędzie się siódma odsłona akcji „Zdobywamy Górę Kamieńsk”.
W tym roku z racji rozlicznych innych naszych zobowiązań i braku mocy przerobowych mocno kibicujemy wydarzeniu organizowanemu przez Łódzki Oddział FAR-u i Akademię Pana Grześka. W ostatnich dwóch latach Fundacja „Przekraczać Granice” było partnerem lokalnym tego fantastycznego wydarzenia.


Z informacji, jakie pozyskaliśmy można się jeszcze rejestrować po wejściu na stronę rejestracji uczestników i wolontariuszy
Osoby, które chciałyby dojechać z Bełchatowa na to wyjątkowe spotkanie, to MZK Bełchatów udostępniło specjalne kursy:
Rozkład przejazdu autobusu MZK w dniu 25.08.2019 r. Uwaga – w tym roku przystanek nr 4 na zdjęciu – został wykreślony.
(1) 8.00 – Wyszyńskiego LUX(2) 8.05 – Wyszyńskiego Kościół(3) 8.08 – Lipowa Rondo (4) – PRZYSTANEK WYKREŚLONY(5) 8.22 – Mielczarskiego Urząd Miasta(6) 8.25 – 8.30 – DPS Bełchatów(7) 8.35 – Rondo Staszica/Budryka(8) 8.40 – Wojska Polskiego Wiadukt Ok. godz. 9.10 planowane jest przybycie na parking przy siedzibie firmy RAMBOk. 13-14 przejazd do ośrodka Solparkok. 18.00 – powrót do Bełchatowa
Dodatkowo z Kleszczowa spod Kompleksu Solpark o godz. 8:30 wyjedzie autobus niskopodłogowy z Zakładu Komunalnego w Kleszczowie i zawiezie chętnych wziąć udział w akcji uczestników i wolontariuszy na parking, przy siedzibie firmy RAMB na Piaskach.
Więcej szczegółów na fanpage akcji https://www.facebook.com/pg/Akademia-Pana-Grze%C5%9Bka-561067987258723/posts/?ref=page_internal

Projektowy dyżur prawnika w dniu 22 sierpnia

Wczorajszy dyżur w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze) z przyczyn losowych nie odbył się. Na kolejny zapraszamy 27 sierpnia br od godziny 13.
Natomiast dziś w godzinach 13-16 przypominamy o dyżurze w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów. Dodatkowo dziś pojawi się nasz prawnik, który będzie do dyspozycji Państwa w godzinach 14-16.
Ponadto dni robocze pełnimy też dyżury telefoniczne, w godzinach 13-16 pod numerem telefonu:
794-516-168, a w trakcie czwartkowych dyżurów także 730-550-567. Dostępny do kontaktu jest też nasz email: przekraczacgranice@gmail.com
Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

15 sierpnia biuro nieczynne …

Informujemy, że z powodu przypadającego dzisiaj święta i trwającego długiego weekendu dzisiejszy dyżur w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów” nie odbędzie się. Zostanie on jednak odpracowany i o jego terminie odpowiednio wcześniej poinformujemy. Projekt został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.

Kolejne dwa dyżury odbędą się w dwa następne czwartki, tj. 22 i 29 sierpnia, w godz. 13-16.

Ponadto skontaktować się można z nami w dni robocze, w godz. 13-16 pod nr tel. 794-516-168 oraz w czwartki pod nr tel. 730-550-567, a także drogą elektroniczną przekraczacgranice@gmail.com

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Odwołany dyżur w Łękińsku

Informujemy, że dzisiejszy dyżur w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”nie odbędzie się z powodu wyjazdu  służbowego osoby odpowiedzialnej za dzisiejszy dyżur. Kolejny dyżur przypadający w czwartek prawdopodobnie zostanie przesunięty na inny dzień. Poinformujemy o tym na naszej stronie i fanpage w najbliższy weekend. Projekt został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.
Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Trening Orientacji Precyzyjnej pierwszy raz w Bełchatowie …

Wspieramy aktywność osób z niepełnosprawnościami, szczególnie jeśli jest to aktywność wyjątkowa i dająca wiele możliwości rozwoju. Do takich niewątpliwie należy orientacja precyzyjna. Jest to nowa dyscyplina sportowa, prowadzona przez zaprzyjaźnioną z nami Trenerem Kadry Polskiej Osób Niepełnosprawnych w orientacji precyzyjnej, ściśle współpracującą z Fundacją Na Ratunek. Dzisiaj o 13 w Parku Prof. Juliana Samujłły, przy oś. Binków odbył się pierwszy w Bełchatowie trening, w którym nasza Fundacja „Przekraczać Granice” wzięła aktywny udział. Pani Teresie, z którą mieliśmy już okazję się spotkać towarzyszyły dwie osoby z Łodzi. Było naprawdę miło. 

Dwa wybrane zdjęcia z dzisiejszego treningu prezentujemy poniżej

Osoby biorące w pierwszym bełchatowskim treningu w orientacji precyzyjnej intensywnie wyglądają punktów charakterystycznych ....
Osoby biorące w pierwszym bełchatowskim treningu w orientacji precyzyjnej intensywnie wyglądają punktów charakterystycznych ....

Kolejne spotkanie już za tydzień we wtorek, 13 sierpnia od godziny 15:30 w Parku przy Dworku Olszewskich w Bełchatowie. Chętnych orientacją precyzyjną prosimy o kontakt pod nr tel. naszej Fundacji 794-516-168.

Więcej o orientacji precyzyjnej można przeczytać na stronie internetowej https://orientacjaprecyzyjna.pl/

Dyżur w „Cafe Senior Raj” w dn. 6 sierpnia 2019

Zapraszamy dziś od godziny 15 na nasz dyżur do „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze). Prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów. W okresie wakacji dyżury prowadzimy wahadłowo w tygodniu we wtorki lub piątki. Dzisiejszy dyżur pełni Andrzej Niewieczerzał.
Ponadto w dni robocze pełnimy też dyżury telefoniczne, w godzinach 13-16 pod numerem telefonu:
Można się też kontaktować pod nr telefonu 794-516-168 oraz elektronicznie przekraczacgranice@gmail.com

Spotkanie w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UM Bełchatów

Niespełna 1,5 miesiąca temu nasza Fundacja „Przekraczać Granice”, jako Sygnatariusz rządowego programu „Dostępność Plus” skorzystaliśmy z zaproszenia lokalnych mediów, by wypowiedzieć się nt niedostępności architektonicznej na oddanym dość niedawno do użytku Placu Wolności w Bełchatowie, więcej o tym można było przeczytać pod linkami:

Potem miał miejsce jeszcze jeden niefortunny wywiad w dwutygodniku, tj. w „Przeglądzie Bełchatowskim” w nr 13/2019(254) z dnia 5 lipca 2019r.

Dlatego 23 lipca 2019 roku wraz z p. Marią Mielczarek – członkiem rady programowej FPG udałem się do Urzędu Miasta Bełchatów na spotkanie z Zastępcą Dyrektora Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska, by uzyskać informacje czy kwestie niedostępności Placu Wolności pod osoby z niepełnosprawnością zostaną naprawione, i w jakim zakresie jest to planowane.
Rozmowa przeprowadzona z Z-cą Dyrektora Wydziału odbyła się w pełnym dialogu. Merytoryczna dyskusja oparta na argumentach i sugeruje jej przebieg, że Urząd Miasta Bełchatów poważnie podchodzi do tematu.
Zwróciliśmy uwagę na konieczność:

  • poprowadzenie ścieżek przez park, które umożliwią normalny przejazd wózkowiczom, matkom z dziecięcymi wózkami, oraz bezpieczne przejście słabowidzącym i niewidomym, osobom starszym, czy biegającymi tam małymi dziećmi. W obecnej sytuacji, jaka nastała po wybudowaniu Placu istnieje ryzyko skręcenia kostki (takie sygnały do nas też już docierały), lub wywróceniem się przechodzących lub próbującymi przejechać wózkami inwalidzkimi tamtędy osób.
  • potrzebny jest dostęp przynajmniej do części stolików, przez wózkowiczów. W tym momencie nie da się podjechać do nich, ponieważ zastawiają je ławki, a przez niedoprowadzoną obok kostkę brukowę powoduje to, że staje się w pewnej odległości od nich. Część osób siedzących na wózkach jest wstanie przesiąść się na ławkę samodzielnie, gdy ta obok ma stabilny grunt pod spodem – tu niestety tak nie jest. Sugeruje, to też, że osoby starsze niechętnie w paru miejscach nie będą próbowały usiąść na ławkach, przed istniejącym ryzykiem wywrócenia się w tym miejscu.
  • dodatkowo wskazaliśmy, iż potrzebny jest podjazd (od strony szkoły muzycznej). Obecnie na czwartym rogu chodnika okalającego Plac Wolności jest bardzo wysoki krawężnik. Osoby z dysfunkcjami narządu wzroku, ruchu, matki z wózkami i osoby starsze, by przedostać się na drugą stronę muszą pokonać łącznie kilkaset metrów obchodząc lub objeżdżając wózkiem park chodnikiem dookoła.

Korzystając z okazji zwróciliśmy uwagę na kilka innych problemów utrudniających bezpieczne przemieszczanie się po mieście, przez osoby z niepełnosprawnościami:

  • słabe (ściszone) udźwiękowienie sygnalizacji świetlnej, lub jedno ze świateł po jednej stronie nie działa w ogóle. Chodzi o skrzyżowania na ul. Lipowa- Wyszyńskiego, na ul. Wojska Polskiego- Edwardów, na ul. Piłsudzkiego- Sienkiewicza.
  • obniżenie krawężników na Wojska Polskiego- Edwardów, są zbyt wysokie i wózkowicze mają problem ze swobodnym przemieszczaniem się w tym miejscu
  • stworzenie przejścia dla pieszych na Pileckiego (przy moście, przy rzeczce)
  • obniżenie przycisków do sygnalizacji świetlnej, oraz umożliwienie dojazd do słupa sygnalizacji przez wózkowiczów. Często jest tak, że kostka brukowa nawet nie styka się z słupem, przez co wózkowicze nie mają możliwości podjechania zbyt blisko, a zbyt wysoko umiejscowione przyciski powodują, że nie da się ich dosięgnąć z perspektywy wózka inwalidzkiego. Wobec czego w wielu przypadkach, gdy światło zielone się nie uruchamia automatycznie powoduje to coraz częstsze przejeżdżania osób na wózkach inwalidzkich, przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle… jest to niezwykle ryzykowne i niebezpieczne nie tylko dla tych osób, a również dla pozostałych uczestników. A zdarzają się takie sygnalizacje, że kolor zielony dla pieszego uruchamia się wyłącznie po naciśnięciu przycisku sygnalizacji świetlnej.

Zdajemy sobie sprawę, że część ze zgłoszeń nie podlega możliwości „naprawy” przez UM Bełchatów, bo część problemów podlega decyzji i interwencjom przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Nie mniej jednak wskazaliśmy i poprosiliśmy w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska w UM Bełchatów, by stosowna informacja została przesłana dalej.

Pełna dostępność tych miejsc, to również większe bezpieczeństwo dla tych osób i innych użytkowników ulic i chodników. Zminimalizuje, to ryzyko prawdopodobnych wypadków komunikacyjnych.

Z ogromną radością otrzymaliśmy informację od części osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu wzroku, że nasz apel w UM Bełchatów przyniósł skutek odnośnie bełchatowskich mzk-ek, w których system głośnomówiący na nowo informuje, gdzie aktualnie się znajdujemy, i do którego przystanku podjeżdżamy. Wiele osób słabowidzących i niewidomych zgłaszało nam potrzebę poprawy w tej kwestii. W tym momencie nie jest już tak cicho, albo udźwiękowienie nie jest celowo wyłączane przez niektórych kierowców autobusów, jak to bywało też wcześniej. Poprawa nastąpiła na liniach 2 i 9. Co do pozostałych linii, na których poruszają się MZK nie otrzymaliśmy jeszcze informacji czy nastąpiła ostatnio poprawa.

Interwencja Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska UM Bełchatów odnośnie udźwiękowienia mzk jest sygnałem dla nas, że osoby z niepełnosprawnością będą mogły liczyć na wsłuchiwanie się w ich głos i potrzeby odnośnie występujących barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych występujących w granicach miasta.

Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu Fundacji „Przekraczać Granice”.

Dwa dyżury 2 sierpnia 2019

Informujemy, że najbliższy dyżur w biurze Fundacji mieszczącym się w budynku WOK Łękińsko, przy ul. Szkolnej 2 w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów” został przesunięty z czwartku (1 sierpnia) na piątek (2 sierpnia) w godzinach 11-14. Dyżur pełni Edyta Weigel. 
Projekt został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.

Również w piątek w godzinach 13-15 dyżur pełnimy w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze). Prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów. W okresie wakacji dyżury prowadzimy wahadłowo w tygodniu we wtorki lub piątki. Piątkowy dyżur pełnią: Maria Mielczarek i Andrzej Niewieczerzał.

Ponadto w dni robocze pełnimy też dyżury telefoniczne, w godzinach 13-16 pod numerem telefonu:

794-516-168, a w trakcie piątkowego dyżuru także 730-550-567.

Dostępny do kontaktu jest też nasz email: przekraczacgranice@gmail.com

Zarząd FPG.

Piknik integracyjny dwóch projektów Fundacji „Przekraczać Granice” w stadninie „Wielki Ptak”

W piątek 19 lipca 2019 roku spotkaliśmy się razem w prawie 60-osobowym gronie, w stadninie koni „Wielki Ptak” na Wolicy (Gmina Kleszczów), na pikniku integracyjnym Fundacji „Przekraczać Granice”.

Odbył się on w ramach dwóch prowadzonych przez nas projektów:

– „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów *

– oraz równolegle poprowadzony został projekt „Bliżej natury 2019” **, który został sfinansowany ze środków własnych i wsparciu życzliwych osób, i firm

Mieliśmy następujące atrakcje:

  • prezentacja nowej dyscypliny sportowej – orientacja precyzyjna, prowadzona przez zaprzyjaźnioną z nami Trenerem Kadry Polskiej Osób Niepełnosprawnych w orientacji precyzyjnej, ściśle współpracującą z Fundacją Na Ratunek
  • prezentacja wózków elektrycznych i przystawek dla osób niepełnosprawnych, przez firmę MDH
  • były też tworzone korony z bibuły dla dzieci
  • bezpłatna przejażdżka na koniu dla dzieci
  • występ artystyczny na żywo
  • wspólny grill i inne pyszności

Piknik poza kwestiami formalnymi i przeprowadzonymi równolegle dwoma projektami, to była, to przede wszystkim okazja do zawarcia nowych znajomości również wśród naszych podopiecznych, bo niektórzy jeszcze nie mieli dotąd możliwości się poznać (w chwil obecnej mamy 25 podopiecznych).

Z radością obserwowaliśmy uśmiech dzieci korzystających z zaplanowanych dla nich atrakcji. Podobną radość o ile nie większą radość wzbudziły w nas momenty zafascynowania wśród naszych podopiecznych orientacją precyzyjną, przejażdżki na koniu oraz testowanie wózków elektrycznych. Furorę zrobiła wersja wózka umożliwiająca pionizację osoby z wadą narządu ruchu.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować:

– Panu Rafałowi Maciejewskiemu i Rafałowi Nowakowi, właścicielom stadniny koni „Wielki Ptak” z Wolicy, za możliwość przeprowadzenia pikniku w tak urokliwym miejscu

– Panu Rafałowi Maciejewskiemu, Prezesowi Solpark Kleszczów Sp. z o.o. – za użyczenie bezpłatne stołów, ławek, kilku krzesełek, oraz namiotu.

– Firmie „Bewa” Sp. z o.o., za podarowaną orzeźwiającą wodę do picia.

– Pani Teresie Bugaj – Trenerowi Kadry Polskiej Osób Niepełnosprawnych w orientacji precyzyjnej.

– Przedstawicielom z firmy MDH za pokaz wózków elektrycznych i przystawki, które znacząco mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie i poruszanie się osobom z dysfunkcjami narządu ruchu.

– Zarządowi Zakładu Komunalnego Kleszczów Sp. z o.o.*** – za bezpłatne użyczenie autobusu niskopodłogowego, by nasi podopieczni wraz z opiekunami mogli uczestniczyć w zorganizowanych przez nas części akcji piknikowej pod nazwą „Bliżej natury 2019”.

– Panu Grzegorzowi, kierowcy z Zakładu Komunalnego Kleszczów Sp. z o.o., który tak bezpiecznie przywiózł i odwiózł część naszych podopiecznych spoza terenu gminy.

– Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego i Garmażeryjnego „Smak” Marcin Cebula, Tadeusz Cebula, Elżbieta Cebula z Kleszczowa, za współpracę i pomoc przy pikniku.

– Panu Witoldowi Widerze, właścicielowi restauracji „Fanaberia” z Kleszczowa, za współpracę i pomoc przy pikniku.

– Panu Tadeuszowi Dąbrówce za wspaniały występ muzyczny podczas integracyjnego spotkania.

Chcielibyśmy podziękować w szczególny sposób Pani Halinie Wiśniewskiej, odpowiedzialnej za sprawy socjalne oraz Panu Tadeuszowi Rozparze – radcy prawnemu przy projekcie „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”. Podczas pikniku służyli chętnie poradą i pomocą.

Dziękujemy Radzie Programowej FPG, które w osobach Kamil Jarząbek – przewodniczący rady, oraz członkowie: Michał Peroński, Maria Mielczarek, Paulina Mundił, którzy pomagali i wspierali nas w wielu momentach organizowania pikniku.

Dziękujemy również naszym wspaniałym wolonontariuszom: Paulinie, Adamowi, Beacie. Dzięki Wam dowiadujemy się, że wolontariat żyje też w sercach młodych osób.

Mieliśmy także przyjemność gościć ubiegłorocznych naszych darczyńców:

  • z Energoserwis Kleszczów Sp. z o.o. w imieniu Prezesa Zarządu p. Piotra Stawskiego pojawiła się p. Kamila Piasecka
  • z Arida Systems Sp. z o.o. pojawił się Prezes Zarządu p. Michał Mazur

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Poniżej prezentujemy fotorelację i materiał filmowy

————————–

* – Projekt FPG „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów

** – Projekt FPG „Bliżej natury 2019” **, który został sfinansowany ze środków własnych i wsparciu życzliwych osób, i firm

*** Sponsor FPG – Zakład Komunalny Kleszczów Sp. z o.o.

„Podróż Bohatera” elementem projektu fundacyjnego …

Fundacyjny projekt „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów, to przede wszystkim jego elementy. Jednym z namacalnym elementów naszego projektu, to również możliwość realizacji coachingu motywacyjnego. Tego zadania podjął się doświadczony Coach i Trener Bartłomiej Pałgan.
Bazować będziemy na nowej stosunkowo grze na polskim rynku „Podróż Bohatera”. Więcej o grze opowiada w wywiadzie jej autorka p. Katarzyna Karska. Wywiad do obejrzenia tu.

Informacje nt projektu można uzyskać w każdy roboczy czwartek miesiąca (z wyłączeniem 27 czerwca, bo dyżur przeniesiony został na dzień później od godz. 16), w naszym biurze Fundacji mieszczącym się, przy ul. Szkolnej 2, budynek WOK Łękińsko, a także do kontaktu telefonicznego, pod numerami telefonów: 794-516-168 oraz 730-550-567.
Można również skontaktować się bezpośrednio z coachem Bartłomiejem Pałganem pod numerem telefonu: 798 415 834, lub poprzez stronę www https://progzycia.pl/

Przesunięty dyżur o jeden dzień na dzień 28 czerwca 2019 roku

Informujemy, że z powodu odbywającego się Seminarium, które nasza Fundacja współorganizuje czwartkowy dyżur w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów” sfinansowany ze środków Gminy Kleszczów został odwołany. Przesuwamy go na dzień później, tj. 28 czerwca (piątek) br. od godziny 16.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Seminarium regionalne organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych Zintegrowany System Kwalifikacji – korzyści i szanse dla organizacji pozarządowych, pracodawców i instytucji rynku pracy

Zaproszenie na seminarium ... tekst alternatywny z treścią poniżej zdjęć

Fundacja „Przekraczać Granice”, jako partner wydarzenia ma zaszczyt zaprosić na seminarium, które odbędzie się 27.06 w Hotelu „Przysiółek Kresy”, Parzno k. Bełchatowa www.przysiolekkresy.pl

Uczestnictwo w seminarium wymaga zgłoszenia do dnia 19 czerwca 2019 roku, liczba miejsc ograniczona. Organizację lub danego przedsiębiorcę mogą reprezentować dwie osoby.

Z przyjemnością będziemy Państwa informowali o szczegółach wydarzenia. Link do rejestracji

https://www.instytutsiag.pl/ibe/belchatow-27-06-2019/

Uprzejmie prosimy o informację zwrotną kto dokonał już rejestracji z naszej rekomendacji na e-maila: przekraczacgranice@gmail.com lub telefonicznie: 794-516-168
——
Wersja tekstowa poniżej, skierowana pod osoby słabowidzące i niewidome:

Na karcie zaproszenia na seminarium znajdują się cztery logotypy – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, IBE kwalifikacje dla każdego, Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Treść zaproszenia:

Zaproszenie na seminarium informacyjne
Zintegrowany System Kwalifikacji 
Instytut Badań Edukacyjnych 
zaprasza na seminarium pt.:

Zintegrowany System Kwalifikacji – korzyści i szanse dla organizacji
pozarządowych, pracodawców i instytucji rynku pracy
które odbędzie się w dniu 27 czerwca 2019 roku w Bełchatowie.

Miejsce: Hotel „Przysiółek Kresy”, Parzno k. Bełchatowa www.przysiolekkresy.pl

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) ma na celu podniesienie poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji w jednej bazie – rejestrze kwalifikacji.
Celem seminarium jest przekazanie wiedzy na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji
i zasad jego funkcjonowania oraz możliwości korzystania z ZSK przez organizacje pozarządowe, pracodawców, instytucje rynku pracy oraz edukację.
Seminarium adresowane jest przede wszystkim do przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji i organizacji powiązanych
z edukacją i rynkiem pracy, doradców zawodowych oraz innych zainteresowanych poruszaną problematyką.
Uczestnictwo w seminarium jest bezpłatne. Wymagana jest rejestracja pod adresem: https://www.instytutsiag.pl/ibe/belchatow-27-06-2019/ Liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszenia.

PARTNERZY 
– Fundacja „Przekraczać Granice”
– Społeczna Akademia Nauk
– Biuro ds. współpracy z otoczeniem społeczno- gospodarczym Społeczna Akademia Nauk

PARTNERZY WSPIERAJĄCY: ZSP NR 3 W BEŁCHATOWIE, CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO W BEŁCHATOWIE, URZĄD GMINY BEŁCHATÓW, ZSE – E W RADOMSKU, REGIONALNA IZBA GOSPODARCZA W BEŁCHATOWIE, REGIONALNA IZBA PRZEMYSŁOWO – HANDLOWA W RADOMSKU, POWIATOWY URZĄD PRACY W BEŁCHATOWIE, KOŁO NAUKOWE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI REGIONALNEJ

Zachęcamy do kontaktu z doradcami ZSK w regionie łódzkim: Dorota Nawrat-Wyraz, tel. 573 444 597, e-mail: d.wyraz@ibe.edu.pl Martyna Kruszyńska, tel. 573 444 591, e-mail: m.kruszynska@ibe.edu.pl
Więcej informacji na stronach:
www.kwalifikacje.edu.plwww.kwalifikacje.gov.pl

Seminarium realizowane jest w ramach projektu „Włączanie kwalifikacji innowacyjnych i potrzebnych społecznie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz ograniczenie barier w rozwoju ZSK przez wspieranie interesariuszy systemu na poziomie krajowym i regionalnym”

Instytut Badań Edukacyjnych instytut badawczy
ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa | tel.: +48 22 241 71 00 | zsk@ibe.edu.pl | www.ibe.edu.pl
NIP 525-000-86-95 | Regon 000178235 | KRS 0000113990 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie

————
Karta programu:

Na karcie zaproszenia na seminarium znajdują się cztery logotypy – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, IBE kwalifikacje dla każdego, Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Seminarium regionalne organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych

Zintegrowany System Kwalifikacji – korzyści i szanse dla
organizacji pozarządowych, pracodawców i instytucji rynku pracy 
27 czerwca 2019r Bełchatów

PROGRAM

08:30 – 9:00 Rejestracja uczestników
09:00 – 9:15 Poznajmy się!Otwarcie seminarium i networking
09:15 – 10:30 Czym jest ZSK i dlaczego jest potrzebny?
Główna idea, założenia i pojęcia ZSK.
ZSK odpowiedzią na potrzeby rozwijającej się gospodarki.
10:30 – 10:45 Przerwa kawowa
10:45 – 12:15 Rozwiązania systemowe w ZSK
Kwalifikacje, procesy, instytucje.
Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK) jako źródło wiedzy o kwalifikacjach.
Walidacja – nowa ścieżka osiągania kwalifikacji.
Opisy kwalifikacji i Instytucje certyfikujące – kryteria i wymagania.
12:15 – 12:30 Przerwa kawowa
12:30 – 14:00 ZSK – kto i jak może skorzystać?
Jakie szanse i możliwości daje system?
Nowa perspektywa – zbuduj swój model biznesowy i rozwoju firmy/ organizacji
w oparciu o ZSK. Podsumowanie seminarium
14:00 Obiad

PARTNERZY 
– Fundacja „Przekraczać Granice”
– Społeczna Akademia Nauk
– Biuro ds. współpracy z otoczeniem społeczno- gospodarczym Społeczna Akademia Nauk

Seminarium realizowane jest w ramach projektu „Włączanie kwalifikacji innowacyjnych i potrzebnych społecznie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz ograniczenie barier w rozwoju ZSK przez wspieranie interesariuszy systemu na poziomie krajowym i regionalnym”.

Instytut Badań Edukacyjnych instytut badawczy
ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa | tel.: +48 22 241 71 00 | zsk@ibe.edu.pl | www.ibe.edu.pl
NIP 525-000-86-95 | Regon 000178235 | KRS 0000113990 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie

Dwie akcje jednego dnia – relacja fotograficzna z 6 czerwca

6 czerwca br w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów spotkaliśmy się naszą Fundacją „Przekraczać Granice” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku z ponad 200 uczniami. Pani Renata Wnuk – instruktor orientacji przestrzennej opowiadała uczniom, w jaki sposób osoby z dysfunkcją narządu wzroku poruszają się, i z jakimi trudnościami borykają się na co dzień. Ogromne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły specjalne gogle, które imitują różne jednostki chorobowe, m.in. takie jak widzenie lunetowe, punktowe czy jaskra. Była też możliwość zbadania ciśnienia tętniczego aparatem głośnomówiącym, obejrzenia specjalnych lup powiększających, czy sprawdzenia jak wygląda pismo sześciopunktowe, tj. alfabet Braille’a.

KODAK Digital Still Camera

Po południu we współpracy z Kleszczowską Przychodnią Salus i oddelegowanym pracownikiem, oraz Panią Haliną, zajmującą się w naszym projekcie poradnictwem socjalnym oklejaliśmy schody wejściowe i wewnętrzne budynku specjalnymi taśmami odblaskowymi, tak by ułatwić dostęp do przychodni osobom słabowidzącym i starszym. W obu akcjach brała udział Pani Maria Mielczarek – członek rady programowej naszej Fundacji.

W przerwie między akcjami udaliśmy się na smaczny i pożywny posiłek w kleszczowskiej Restauracji Fanaberia.
Tego samego dnia w naszym biurze odbywał się dyżur projektowy. Pełniła go Edyta Weigel – koordynator projektu i członek zarządu.
Chciałbym podziękować Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, p. Katarzynie Bębnowskiej za możliwość przeprowadzenia akcji dla wszystkich klas.Dziękuję również p. Iwonie Bednarek – Prezes Zarządu Kleszczowskiej Przychodni Salus za chęć współpracy, przy ułatwieniu dostępności względem osób słabowidzących i starszych. #dostepnoscplus

Dziękuję serdecznie Pani Halinie za okazaną pomoc podczas akcji oklejania specjalnymi taśmami w budynku Przychodni, tak by ułatwić dostęp osobom słabowidzącym, oraz Dariuszowi – naszemu wolontariuszowi za poświęcony czas w roli kierowcy.
W imieniu Zarządu FPG, Andrzej Niewieczerzał – prezes zarządu.

KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera

Pierwszy dyżur prawnika, 20 czerwca biuro zamknięte

Wczoraj w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów odbyło się pierwsze spotkanie z prawnikiem i od razu spotkało się z zainteresowaniem. Kolejne już w lipcu – o terminie będziemy uprzednio informować.

Informujemy również, że 20 czerwca z powodu przypadającego na ten dzień święta nasz dyżur nie odbędzie się. Odpracujemy go we wrześniu.

Następny dyżur odbędzie 27 czerwca od godz. 13 w biurze FPG, mieszczącym się, przy ul. Szkolnej 2, budynek WOK Łękińsko.

Wyjątkowo w tym dniu nasze telefony będą nieczynne z powodu uczestnictwa w Seminarium „Zintegrowany System Kwalifikacji – korzyści i szanse dla organizacji
pozarządowych, pracodawców i instytucji rynku pracy”.

Bariery architektoniczne na nowym Placu Wolności w Bełchatowie …

12 czerwca 2019 udzieliliśmy wywiadu w Radio Łódź nt nie #DostępnoscPlus w Bełchatowie, na Placu Wolności, który niedawno został oddany do użytku.

Teren rekreacyjny tak atrakcyjny wizualnie w dużej mierze jest niedostępny dla osób z niepełnosprawnościami czy to z niepełnosprawnością ruchową, czy to wzrokową …

Przejście lub dojazd przez park grozi skręceniem kostki, wywróceniem się wózka i jego zwiększonej eksploatacji przez jazdę po nierównościach, lub połamaniem i poobijaniem się korzystając z mostka, który ma skośne schody …

Szczegóły do odsłuchania, przeczytania pod linkiem

FPG zaprasza na Seminarium „Zintegrowany System Kwalifikacji – korzyści i szanse dla organizacji pozarządowych, pracodawców i instytucji rynku pracy” 27 czerwca 2019

Nasza Fundacja ma zaszczyt zaprosić na seminarium, które odbędzie się 27.06 w Hotelu Wodnik. Uczestnictwo w seminarium wymaga zgłoszenia, liczba miejsc ograniczona. Z przyjemnością będziemy Państwa informowali o szczegółach wydarzenia. Lik do rejestracji

https://www.instytutsiag.pl/ibe/belchatow-27-06-2019/

——
Wersja tekstowa poniżej, skierowana pod osoby słabowidzące i niewidome:

Na karcie zaproszenia na seminarium znajdują się cztery logotypy – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, IBE kwalifikacje dla każdego, Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Treść zaproszenia:

Zaproszenie na seminarium informacyjne
Zintegrowany System Kwalifikacji 
Instytut Badań Edukacyjnych 
zaprasza na seminarium pt.:

Zintegrowany System Kwalifikacji – korzyści i szanse dla organizacji
pozarządowych, pracodawców i instytucji rynku pracy
które odbędzie się w dniu 27 czerwca 2019 roku w Bełchatowie.

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) ma na celu podniesienie poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji w jednej bazie – rejestrze kwalifikacji.

Celem seminarium jest przekazanie wiedzy na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i zasad jego funkcjonowania oraz możliwości korzystania z ZSK w edukacji, doskonaleniu i przygotowaniu zawodowym uczniów i osób dorosłych.
Seminarium adresowane jest przede wszystkim do przedstawicieli organizacji
pozarządowych, przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji i organizacji powiązanych z edukacją i rynkiem pracy, doradców zawodowych oraz innych zainteresowanych poruszaną problematyką.

Uczestnictwo w seminarium jest bezpłatne. Wymagana jest rejestracja pod adresem:

https://www.instytutsiag.pl/ibe/belchatow-27-06-2019/ 
Liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszenia.

Partnerem seminarium jest Fundacja „Przekraczać Granice”

Zachęcamy do kontaktu z doradcami ZSK w regionie łódzkim:
Dorota Nawrat-Wyraz, tel. 573 444 597, e-mail: d.wyraz@ibe.edu.pl
Martyna Kruszyńska, tel. 573 444 591, e-mail: m.kruszynska@ibe.edu.pl

Więcej informacji na stronach:
www.kwalifikacje.edu.plwww.kwalifikacje.gov.pl

Seminarium realizowane jest w ramach projektu „Włączanie kwalifikacji innowacyjnych i potrzebnych społecznie do Zintegrowanego Systemu
Kwalifikacji oraz ograniczenie barier w rozwoju ZSK przez wspieranie interesariuszy systemu na poziomie krajowym i regionalnym”

Instytut Badań Edukacyjnych instytut badawczy

ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa | tel.: +48 22 241 71 00 | zsk@ibe.edu.pl | www.ibe.edu.pl
NIP 525-000-86-95 | Regon 000178235 | KRS 0000113990 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie

————
Karta programu:

Na karcie zaproszenia na seminarium znajdują się cztery logotypy – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, IBE kwalifikacje dla każdego, Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Seminarium regionalne organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych

Zintegrowany System Kwalifikacji – korzyści i szanse dla
organizacji pozarządowych, pracodawców i instytucji rynku pracy 
27 czerwca 2019r Bełchatów

PROGRAM

08:30 – 9:00 Rejestracja uczestników
09:00 – 9:15 Poznajmy się!Otwarcie seminarium i networking
09:15 – 10:30 Czym jest ZSK i dlaczego jest potrzebny?
Główna idea, założenia i pojęcia ZSK.
ZSK odpowiedzią na potrzeby rozwijającej się gospodarki.
10:30 – 10:45 Przerwa kawowa
10:45 – 12:15 Rozwiązania systemowe w ZSK
Kwalifikacje, procesy, instytucje.
Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK) jako źródło wiedzy o kwalifikacjach.
Walidacja – nowa ścieżka osiągania kwalifikacji.
Opisy kwalifikacji i Instytucje certyfikujące – kryteria i wymagania.
12:15 – 12:30 Przerwa kawowa
12:30 – 14:00 ZSK – kto i jak może skorzystać?
Jakie szanse i możliwości daje system?
Nowa perspektywa – zbuduj swój model biznesowy i rozwoju firmy/ organizacji
w oparciu o ZSK. Podsumowanie seminarium
14:00 Obiad

Seminarium realizowane jest w ramach projektu „Włączanie kwalifikacji innowacyjnych i potrzebnych społecznie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz ograniczenie barier w rozwoju ZSK przez wspieranie interesariuszy systemu na poziomie krajowym i regionalnym”.

Dziś aktywnie i projektowo u nas

Już dziś przeprowadzamy dwie akcje w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”, który został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.

Pierwsza z nich rozpocznie się o godz. 9:25 i odbędzie się w Szkole Podstawowej im Mikołaja Kopernika w Łękińsku. W ramach naszych działań projektowych odbędzie się spotkanie z panią Renatą Wnuk – instruktorem orientacji przestrzennej, która opowie i pokaże z Marią Milczarek – członkiem rady programowej naszej Fundacji, z jakimi trudnościami borykają się osoby słabowidzące i niewidome. Uczniowie będą mieli możliwość dotknięcia, przymierzania, sprawdzenia różnych akcesoriów ułatwiających funkcjonowanie na co dzień osobom z dysfunkcją narządu wzroku.

Druga akcja rozpocznie się od godz. 13:30 we współpracy z „Kleszczowską Przychodnią Salus” Sp. z o.o. w budynku przychodni, gdzie będziemy oklejać specjalną taśmą odblaskową schody i przeszklenia, tak by to publiczne miejsce mogło bez problemów przyjąć już od wejścia osoby z niepełnosprawnością wzroku i osoby starsze.

Zapraszamy na nasz dzisiejszy dyżur w biurze FPG, mieszczącym się, przy ul. Szkolnej 2, budynek WOK Łękińsko, a także do kontaktu telefonicznego, pod numerami telefonów: 794-516-168 oraz 730-550-567, w godz. 13-16.

Pełną relację z dzisiejszych wydarzeń przedstawimy wkrótce.

Fundacja „Przekraczać Granice” wzięła udział w 10 Sportowym Pikniku Rodzinnym Fiero! Cup na Stawach Jana, w Łodzi…

18 maja, jako Fundacja „Przekraczać Granice” wzięliśmy udział w 10 Sportowym Pikniku Rodzinnym Fiero! Cup. Wyjechaliśmy mocną ekipą, bo aż 6 osób z Kleszczowa i Bełchatowa, a w Łodzi czekały kolejne 2 osoby.
W tym roku wspomagaliśmy akcję Katarzyny Król, która kolejny raz z organizowała w ramach pikniku „4 Cross na wózkach „Biegniemy razem do celu”. Bieg bazował na orientacji precyzyjnej – Fundacja Na Ratunek. Akcję wspomogła również Pani Renata – instruktor orientacji przestrzennej, która przybyła na nasze zaproszenie.
Na wspólnym stoisku z Małgorzatą Sarah Szymańską – Prezes Fundacji Centrum IN dzieci mogły otrzymać pięknie wykonane korony z papieru i bibuły, a rodzice i opiekunowie mogli się dowiedzieć czegoś więcej nt. naszych codziennych działań, również przez przekazywane przez nas ulotki informacyjne
Był też krótki występ artystyczny w moim wykonaniu, który nie do końca wyszedł (i zdaję sobie sprawę, że pora już ze sceny zejść … :P). Przy ostatniej upublicznionej piosence zatańczyły do utworu trzy niezwykłe osoby, w tym Organizatorka Fiero!CUP.
Podczas pikniku mieliśmy możliwość nawiązać wiele cennych, nowych kontaktów.
Korzystając z okazji w imieniu całego zarządu FPG chciałbym podziękować za tą piękną rodzinno- sportową akcję, w której wzięliśmy już drugi raz udział.
Szczególne podziękowania dla Organizatorki pikniku Fiero!Cup Ewy Szmitki za coś pięknego, i dla Katarzyny Król za power, moc i uśmiech, którym zaraża pozytywnym nastawieniem wszystkich dookoła. Katarzyna jest też w naszej Radzie Programowej FPG.Dziękuję również Pani Renacie, która tak niezwykle pokazała, że osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogą na co dzień funkcjonować normalnie, dzięki kilku udogodnieniom.Podziękowania należą się również naszym wspaniałym wolontariuszom Paulinie i Adamowi, którzy chcieli być tam z nami, a na miejscu byli wszędzie, gdzie było to możliwe i potrzebne, by pomagać.
A osobiście chciałbym podziękować Edycie Weigel – członkowi naszego zarządu, Przemysławowi Grzegorczykowi – wiceprezesowi zarządu, oraz Pani Marii Mielczarek – członkowi Rady Programowej FPG za obecność, za aktywność, za dobre serce.
Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu Fundacji „Przekraczać Granice”.
—-Poniżej relacja zdjęciowa i filmowa z 10 Pikniku Fiero!CUP

Fundacja „Przekraczać Granice” wzięła udział w 10 Sportowym Pikniku Rodzinnym Fiero! Cup na Stawach Jana, w Łodzi…

Spotkanie z uczennicami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, z Łękińska i rozmowa na temat wolontariatu

2 maja miałem przyjemność z naszą wolontariuszką spotkać się w Solpark Kleszczów z czteroma uczennicami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika z Łękińska i na ich prośbę porozmawiać na temat wolontariatu w organizacji pozarządowej, i jak może on wyglądać na danych przykładach.

Relacja zdjęciowa wkrótce.

Pozdrawiam,
Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu.

„Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”

*Treść ogłoszenia dostosowana do odczytania przez osoby słabowidzące i niewidome.
** Treść wzbogacona o logotyp Fundacji "Przekraczać Granice", herb Gminy Kleszczów, a także emblematy przedstawiające, że każdym w momencie człowiek ma wybór. Między innymi: uprawianie sportu poprzez granie w piłkę, wizyta u lekarza, megafon, internet - wifi, spotkania towarzyskie poprzez podanie sobie dłoni, itp. Dodatkowo znajduje się grafika przedstawiająca wózkowiczów, niewidomego, głuchoniemego, osobę starszą.

Uwaga, uwaga – oferta dla osób z terenu gminy Kleszczów. Jeśli ktoś zna osoby z niepełnosprawnościami lub ich opiekunów – będziemy wdzięczni za przekazanie poniższej informacji 🙂

„Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów”

Fundacja „Przekraczać Granice” proponuje w ramach projektu:

– Konsultacje stacjonarne w każdy roboczy czwartek, w godzinach 13-16, oraz spotkania z dojazdem do domu.
– Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
– Pomagamy wypełniać wniosek, znaleźć dofinansowanie, lub projekt rozwoju zawodowego.
– Ustalamy konsultacje ze specjalistami: ds socjalnych, oraz prawnikiem.
– Coaching motywacyjny na bazie gry „Podróż Bohatera” – nowość na rynku!!!
– Piknik integracyjny.

Zapraszamy do naszego biura mieszczącego się, przy ul. Szkolnej 2, budynek WOK Łękińsko, a także do kontaktu telefonicznego, pod numerami telefonów: 794-516-168 oraz 730-550-567.

Więcej informacji na stronie internetowej przekraczacgranice.pl

Projekt „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu Gminy Kleszczów” został sfinansowany z funduszy Gminy Kleszczów.

—–
*Treść ogłoszenia dostosowana do odczytania przez osoby słabowidzące i niewidome.
** Treść wzbogacona o logotyp Fundacji „Przekraczać Granice”, herb Gminy Kleszczów, a także emblematy przedstawiające, że każdym w momencie człowiek ma wybór. Między innymi: uprawianie sportu poprzez granie w piłkę, wizyta u lekarza, megafon, internet – wifi, spotkania towarzyskie poprzez podanie sobie dłoni, itp. Dodatkowo znajduje się grafika przedstawiająca wózkowiczów, niewidomego, głuchoniemego, osobę starszą.

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w związku z tym życzymy Wam mnóstwo siły, wytrwałości, życzliwych i sympatycznych ludzi w okół.

—-
opis grafiki pochodzącej z serwisu pixabay.com :

na zdjęciu szkielet metalowego wózka inwalidzkiego bez tapicerki, który stoi na środku porośniętej trawą łąki. Wózek ma złamane przednie prawie koło. Częściowo zachmurzone niebo, które zwiastuje zbliżającą się burzę.

Zgłoszenie reprezentanta Fundacji „Przekraczać Granice” do Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Bełchatowie

26 kwietnia zgłosiliśmy do Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Bełchatowie, jako reprezentanta Fundacji „Przekraczać Granice” najaktywniejszego Członka naszej Rady Programowej – Panią Marię Mielczarek.

*Zdjęcie Pani Marii pochodzi ze zbiorów Fundacji, z akcji "Świat ON", przeprowadzonej 19 sierpnia 2018 roku, sfinansowanej ze środków publicznych Gminy Kleszczów.

*Zdjęcie Pani Marii pochodzi ze zbiorów Fundacji, z akcji „Świat ON”, przeprowadzonej 19 sierpnia 2018 roku, sfinansowanej ze środków publicznych Gminy Kleszczów.

Informacja o dyżurach w kwietniu


Fundacja Przekraczać Granice dwa razy w tygodniu pełni dyżury:

1. robocze wtorki od godz. 13:00 w „Cafe Senior Raj”*, w Bełchatowie, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze)
2. robocze czwartki** w godz. 13-16.00, w Łękińsku, przy ul. Szkolnej 2 (Budynek WOK Łękińsko, pokój 107 na końcu korytarza w prawo).

Ponadto w dni robocze pełnimy też dyżury telefoniczne, w godzinach 13:00-16:00 pod numerem telefonu: 794-516-168, a w trakcie czwartkowych dyżurów także 730-550-567. 

Zarząd FPG

———————–
*”Cafe Senior Raj Centrum Aktywności Seniora” ma na celu stworzenie miejsca przyjaznego osobom starszym – umożliwiającego im nawiązanie nowych przyjaźni i rozwinięcie kontaktów towarzyskich, przy kawie, herbacie i czymś słodkim. W ramach integracji mogą też tu spotykać się osoby z niepełnosprawnością, stąd nasze wtorkowe dyżury od godziny 13. Prowadzeniem Centrum zajmuje się Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, a finansuje je Urząd Miasta Bełchatów.

Harmonogram zajęć na kwiecień – czerwiec 2019:

● ZAJĘCIA TEATRALNO – LITERACKIE 
1 i 3 poniedziałek miesiąca 16:00 – 18:00 
● GRUPA WSPARCIA DLA SENIORÓW/TERAPEUTA UZALEŻNIEŃ 
każdy poniedziałek miesiąca 16:00 – 18:00 
● SPOTKANIA Z FIZJOTERAPEUTĄ 
1 i 3 wtorek miesiąca 16:00 – 18:00 
● ZAJĘCIA MUZYCZNE 
2 i 4 wtorek miesiąca 17:30 – 18:30 
● ZAJĘCIA SPORTOWO – TANECZNE 
każda środa miesiąca 16:15 – 17:15 
● ZAJĘCIA PLASTYCZNE 
1 i 3 czwartek miesiąca 17:00 – 19:00 
● SENIORALNE SPOTKANIA PRZY BRYDŻU I SZACHACH 
2 i 4 czwartek miesiąca 14:00 – 18:30 
● SPOTKANIE Z DIETETYKIEM 
12.04.2019 r. godz. 16:00 – 18:00 
26.04.2019 r. godz. 16:00 – 18:00 
10.05.2019 r. godz. 16:00 – 18:00 
24.05.2019 r. godz. 16:00 – 18:00 
07.06.2019 r. godz. 16:00 – 18:00 
14.06.2019 r. godz. 16:00 – 18:00

„Cafe Senior Raj” czynne jest od poniedziałku do piątku w godz.13.00 – 19.00.
Bliższe informacje pod numerem telefonu: (44) 712 00 89

**dyżury pełnimy w ramach projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu gminy Kleszczów”, który sfinansowano ze środków publicznych Gminy Kleszczów. Gmina Kleszczów wsparła nasze działania mające na celu przełamanie barier informacyjnych, których doświadczają ON i ich opiekunowie. 
W ramach projektu realizować będziemy trzy podstawowe formy konsultacji:
– stałe konsultacje stacjonarne – w biurze fundacji, które będą odbywać się w czwartki w godzinach 13-16,
– konsultacje środowiskowe – z dojazdem do domu beneficjentów,
– konsultacje specjalistyczne (prawo, sprawy socjalne).
Dla beneficjentów zostanie przygotowana broszura informacyjna, zawierająca wykaz instytucji i źródeł wsparcia dla ON, aktualnych projektach włączających i inne. Broszurę udostępniać będziemy także na FB.
Projekt realizowany będzie do końca października. Serdecznie zapraszamy do kontaktu mieszkańców gminy Kleszczów zainteresowanych wsparciem.
O postępach naszych działań będziemy sukcesywnie informować.

———————–
PS. Informujemy, że w 23 kwietnia od godz. 13:00 odbędzie się dyżur w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie. Natomiast 29 kwietnia dyżur został odwołany.

Konferencja Kulturalny Edu Power w Bełchatowie

3 kwietnia w ZSP nr 3 w Bełchatowie odbyła się konferencja Kulturalny Edu Power. Nasza fundacja brała udział w trzech blokach dyskusyjnych, zorganizowanych w formule open space. Wydarzenie było wyjątkowe i nadal nam kiełkuje.

Już 24 maja odbędzie się spotkanie, mające na celu prezentację rezultatów projektu FUTVOL, realizowanego w ramach programu Erazmus+.

Testując i poznając narzędzia służące rozwojowi kompetencji wolontariuszy będziemy rozwijali pomysł na organizację Festiwalu „Iskry Tożsamości”, który chcemy przeprowadzić w Bełchatowie. Dzieje się 🙂

Z dniem 1 kwietnia rusza projekt „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu gminy Kleszczów”

Z wielką radością chcemy poinformować, że nasza Fundacja od dnia 1 kwietnia rozpoczyna realizację projektu „Mieć wybór – konsultacje dla ON i opiekunów z terenu gminy Kleszczów.” Gmina Kleszczów wsparła nasze działania mające na celu przełamanie barier informacyjnych, których doświadczają ON i ich opiekunowie. 
W ramach projektu realizować będziemy trzy podstawowe formy konsultacji:
– stałe konsultacje stacjonarne – w biurze fundacji, które będą odbywać się w czwartki w godzinach 13-16,
– konsultacje środowiskowe – z dojazdem do domu beneficjentów,
– konsultacje specjalistyczne (prawo, sprawy socjalne).
Dla beneficjentów zostanie przygotowana broszura informacyjna, zawierająca wykaz instytucji i źródeł wsparcia dla ON, aktualnych projektach włączających i inne. Broszurę udostępniać będziemy także na FB.
Projekt realizowany będzie do końca października. Serdecznie zapraszamy do kontaktu mieszkańców gminy Kleszczów zainteresowanych wsparciem.
O postępach naszych działań będziemy Państwa stale informować.

Odwołane dwa dyżury z powodu choroby i zastępstwo

Z powodu choroby (silna grypa) naszego Prezesa FPG odwołujemy wtorkowy dyżur w biurze zlokalizowanym, w WOK Łękińsko, przy ul. Szkolnej 2 w Łękińsku. Zamiast wtorku dyżur odbędzie się w czwartek, tj. 21 marca w godz. 13:30-14:30. Dyżur będzie pełniła Edyta Weigel – członek zarządu..

Sobotni dyżur przypadający na 23 marca zostaje też odwołany z powodu jak wyżej.

Bez zmian pozostają dyżury w Bełchatowie, w „Cafe Senior Raj” na ul. Edwardów 6 (os. Przytorze), w każdy wtorek miesiąca, godz. 13-15. W tym miesiącu pełni je Maria Mielczarek – członek rady programowej FPG.

Dyżury telefoniczne są pełnione w dni robocze, w godz. 13-16:30, oraz pokrywają się czasowo z dyżurami w biurze Fundacji, i w Bełchatowie

Ponadto informujemy, że nasza Fundacja wygrała konkurs na realizację zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie działań rozwijających i podtrzymujących umiejętności samodzielnego funkcjonowania w zakresie włączenia społecznego oraz przeciwdziałania dyskryminacji osób z różnymi niepełnosprawnościami w 2019 roku realizowana na terenie Gminy Kleszczów. W związku z tym zmienią się dni dyżurów. O szczegółach powiadomimy wkrótce.

Kontakt
794-516-168 , przekraczacgranice@gmail.com

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Przeprosiny za brak dyżuru …

Chcieliśmy ogromnie przeprosić wszystkich tych z Państwa, którzy nie mogli dostać się do naszego biura w dniu wczorajszym, zlokalizowanym w WOK Łękińsko. Było to spowodowane tym, że nie pojawił się nikt z pracowników GOK Kleszczów, by umożliwić wejście do środka i skorzystania z zewnętrznej windy dla osób niepełnosprawnych.

Z racji przypadającego Dnia Kobiet i zaplanowanych niespodzianek z tego powodu 8 marca wykonaliśmy telefon do GOK Kleszczów z zapytaniem czy filia w Łękińsku 9 marca będzie otwarta. Poinformowano nas, że będzie nieco później, bo od godz. 16:30 z powodu wewnętrznego szkolenia dla pracowników. Na dyżur przyjechaliśmy przed 17, wszystko pozamykane. Po kilku minutach odczekania kolejny telefon, pracownik miał pojawić się w ciągu 5 minut, nie pojawił się przez kolejne 20 …

Wobec czego zmuszeni byliśmy zebranie Zarządu i Rady Programowej Fundacji „Przekraczać Granice” przeprowadzić w Solpark Kleszczów.

Jesteśmy najzwyczajniej rozczarowani niepoważnym podejściem wobec nas, tym bardziej, że za lokal płacimy zawsze terminowo, a bardzo często nie da się wejść, lub skorzystać z nazbyt awaryjnej windy dla osób na wózkach, z uszkodzonymi guzikami w pilocie.

W imieniu Zarządu FPG,
Andrzej Niewieczerzał.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Wszystkim Paniom w każdym wieku składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet!

Życzymy wielu uśmiechów, radości i nieniknącego błysku w oczach nie tylko dziś, a każdego dnia roku,

życzy męska część Zarządu i Rady Programowej Fundacji „Przekraczać Granice”.

—–
Opis zdjęcia: na białym tle znajduje duża kula z fotografiami kobiet w różnym wieku, z różną karnacją skóry, itp. Zdjęcia poszczególnych postaci przedstawiają różne emocje na twarzach Pań; od uśmiechu, po zatroskanie.

Informacja nt dyżurów Fundacji „Przekraczać Granice” na marzec

Dyżury w biurze zlokalizowanym w WOK Łękińsko, przy ul. Szkolnej 2 w Łękińsku:

  • 5 marca (wtorek), w godzinach 13-16:30
  • 9 marca (sobota), w godzinach 17-19
  • 19 marca (wtorek), w godzinach 13-16:30
  • 23 marca (sobota), w godzinach 17-19

Pierwsze nasze spotkanie w tym roku odbędzie się już jutro 1 marca br. ze) w Bełchatowie, w każdy wtorek miesiąca w godz. 13-15.

Pierwsze nasze spotkanie w tym roku odbędzie się już jutro 1 marca br., oraz 15 marca.

Dyżury telefoniczne są pełnione w dni robocze, w godz. 13-16:30, oraz pokrywają się czasowo z dyżurami w biurze Fundacji, i w Bełchatowie.

Kontakt
794-516-168 , przekraczacgranice@gmail.com

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Powstała Rada Dostępności

Cieszymy się, że Rada Dostępności już powstała, bo znajdują się w niej wyjątkowe osoby i organizacje.

Bardzo kibicujemy i serdecznie gratulujemy, jako Sygnatariusz programu „Dostępność Plus” nowo-powołanej radzie!

Relacja filmowa dostępna w filmie udostępnionym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

PILNE OGŁOSZENIE

Kilku miesięczne dziecko z wadą wrodzoną pilnie potrzebuje rehabilitacji, dlatego w imieniu zrozpaczonych rodziców poszukujemy wolontariusza – rehabilitanta, lub prosimy o kontakt, gdzie i od kogo stosowną pomoc można otrzymać #powiatbełchatowski Kilka informacji już przekazaliśmy rodzicom, ale każdy nowy kontakt, każda nowa informacja może przyśpieszyć proces pomocy i wsparcia dla dziecka.

Kontaktować się można poprzez fundacyjny numer telefonu: 794-516-168.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Od dnia 19 lutego 2019 roku wznawiamy dyżury w biurze zlokalizowanym w WOK Łękińsko, przy ul. Szkolnej 2 w Łękińsku.

Dyżury – Łękińsko (luty):
– 19 lutego (wtorek), w godzinach 13-16:30
– 23 lutego (sobota), w godzinach 17-19

Ponadto zapraszamy na nasze dyżury do „Cafe Senior Raj” na ul. Edwardów 6 (os. Przytorze) w Bełchatowie, w każdy 1 i 3 piątek miesiąca, w godz. 13-15.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 1 marca br.

Dyżury telefoniczne są pełnione w dni robocze, w godz. 13-16:30, oraz pokrywają się czasowo z dyżurami w biurze Fundacji, i w Bełchatowie.

Kontakt
794-516-168 , przekraczacgranice@gmail.com

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Zaproszenie do uczestnictwa w debacie z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego – 11.02.2019 r., KPRM, godz. 13.00

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy, jako Sygnatariusz rządowego programu „Dostępność Plus” zaproszenie do uczestnictwa w debacie z udziałem Premiera RP.

„Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością zapraszamy do uczestnictwa w debacie z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów – w tym szefa resortu inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego – poświęconej między innymi Programowi Dostępność Plus.

Spotkanie, które będzie okazją do żywej dyskusji i wymiany poglądów, również w temacie ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, odbędzie się w poniedziałek 11 lutego 2019 r. o godzinie 13.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przy al. Ujazdowskich 1/3 w Warszawie.

Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu.

Potwierdzenia prosimy przesyłać do jutra tj. do 07 lutego 2019 r. do godz. 12.00. Prosimy o podanie liczby osób z Państwa strony (ze względów bezpieczeństwa prosimy o podanie imion i nazwisk) oraz zgłaszanie nam ewentualnych potrzeb związanych z obecnością podczas debaty (parking, asystent, etc.)

Wydział Dostępności 
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego 
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 
dostepnosc.plus@miir.gov.pl

www.miir.gov.pl „

—————————————–

Liczymy, że nasza sugestia o umożliwieniu tele-konferencji, lub audio zostanie potraktowana nieco poważniej niż ostatnio, gdy ktoś najzwyczajniej zapomniał włączyć przycisk połączenia…

Liczymy na reprezentację w takiej formie podczas debaty naszego Prezesa, który na co dzień porusza się na wózku elektrycznym.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

Przypominamy, że pod patronatem Fundacji „Przekraczać Granice”

jest prowadzona przez nieformalną grupę osób-społeczników z całej Polski, czujących potrzebę wsparcia osób niepełnosprawnych i integrację z osobami pełnosprawnymi facebookowa grupa SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI.

Służy ona wszystkim tym, którzy poszukują wsparcia, przyjaźni czy zrozumienia, a także chcą się dzielić zarówno swoimi smutkami, jak również swoimi osiągnięciami, pasjami, wiedzą czy wszelkimi wartościami.

Grupa Sprawni-Niepełnosprawni prowadzi dwie tematyczne podgrupy:
a) SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI ZNAJDUJEMY MIŁOŚĆ I PARTNERSTWO – gdzie można szukać swojej przyjaźni,bratniej duszy,drugiej połówki
b) SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI POSZUKIWACZE PRACY – ta grupa otwiera szansę na znalezienie ciekawej oferty pracy lub pomysłu na własny biznes

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin powyższych grup!

Informacja o wnioskach i dyżurach …

Informujemy Mieszkańców Gminy Kleszczów i nie tylko, że dysponujemy już wnioskami przekazanymi nam przez PCPR Bełchatów, na:

– turnus rehabilitacyjny
– likwidacja barier architektonicznych, 
– likwidacja barier technicznych i komunikowaniu się 
– sprzęt rehabilitacyjny 
– zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dysponujemy również wnioskami przyjęć podopiecznych do Fundacji „Przekraczać Granice”.

Wydanie danego wniosku nastąpi po ówczesnym kontakcie z Fundacją, pod numerem telefonu: 794-516-168 lub podczas pełnienia przez nas dyżuru.

Zapraszamy na nasze lutowe dyżury w:
– Bełchatowie, w „Cafe Senior Raj”, przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze), dnia 15 (piątek) lutego, w godz. 13-15. 
– w Łękińsku, w biurze Fundacji, przy ul. Szkolnej 2 WOK Łękińsko, dnia 19 (wtorek) lutego, w godz. 13-16:30, oraz 23 (sobota) lutego w godz. 17-19.

Ponadto pełnimy dyżury telefoniczne w dni robocze, w godz. 13-16:30 (z wyłączeniem 5 i 26 lutego br).

Zarząd FPG

Informacja o dyżurze w formie biura lotnego

Z przyczyn trochę od nas niezależnych spowodowanym wyjazdem 1 z członków zarządu dzisiejszy dyżur odbędzie się w formie biura lotnego, przy pizzerii Solpark Kleszczów zlokalizowanej na 1 piętrze w godz. 17-18:45. W tych godzinach będzie również pełniony dyżur telefoniczny: 794-516-168.

Dyżur pełni prezes zarządu wraz z wolontariuszem.

Osoby chcące wypełnić wniosek, by zostać podopiecznym naszej Fundacji będą miały taką możliwość.

Niestety w dniu dzisiejszym nie dysponujemy wnioskami z PCPR Bełchatów na turnus rehabilitacyjny.

Fundacyjny dyżur w biurze FPG odwołany na dzień 12 stycznia 2019r.

Z przyczyn od nas niezależnych jutrzejszy dyżur w biurze FPG, tj. sobota 12 stycznia został odwołany).
Kolejne dyżury odbędą się w dniach 22 i 26 stycznia br. według harmonogramu.
Można się z nami skontaktować telefonicznie pod numerem telefonu: 794-516-168 w dni robocze, w godz. 13-16:30 (z wyłączeniem wtorku, 15 stycznia).
Zarząd Fundacji 'Przekraczać Granice”.

8 stycznia dyżur tylko telefoniczny!

Z przyczyn od nas niezależnych jutrzejszy dyżur w biurze FPG, tj. wtorek 8 stycznia nie odbędzie się.
Kolejne dyżury odbędą się w dniach 12 (prawdopodobnie), 22 i 26 stycznia br.
Można się z nami skontaktować telefonicznie,

pod numerem telefonu: 794-516-168 w dni robocze, w godz. 13-16:30.


Zarząd Fundacji 'Przekraczać Granice”.

Podziękowanie darczyńcom z roku 2018 od FPG

Nowy Rok 2019 dopiero się rozpoczął, ale nim zaczniemy planować i realizować kolejne fundacyjne przedsięwzięcia musimy podsumować ten miniony.

Był wyjątkowy pod wieloma względami i systematycznie będziemy go podsumowywać.

Zaczynamy od podziękowań naszym wspaniałym Darczyńcom, dzięki którym w roku 2018 pozyskaliśmy komputer stacjonarny z monitorem wartości 2.600 zł, otrzymaliśmy bon do zrealizowania w wartości 300 zł, a nasze konto bankowe Fundacji zasiliła darowizna w wysokości 2.000 zł.

Okazane wsparcie ułatwi i uskuteczni nam działania statutowe na rzecz naszych podopiecznych, i innych osób z niepełnosprawnościami. Jedno z nich już zrealizowaliśmy (grudniowa wigilia fundacyjna), częściowo pokryta ze środków z darowizny.

Poniżej znajduje się grafika, a na niej drewniany stół z leżącą białą kartką papieru, którą otacza: filiżanka kawy, czerwona jarzębina i drewniana deska do krajania chleba.

Na samej kartce znajduje się treść podziękowań:

„Fundacja Przekraczać Granice serdecznie dziękuje wszystkim osobom i firmom, które okazały dobre serce i chęć pomocy w roku 2018, poprzez wsparcie rzeczowe, oraz finansowe w formie darowizny. Byli nimi: Arida Systems, Energoserwis Kleszczów, Kaufland.”

Poniżej znajdują się logotypy wyżej wymienionych firm, oraz logotyp naszej Fundacji.

FPG wysłała sugestie do zmian w projekcie ustawy Dostępność Plus w ramach konsultacji społecznych

Przesłaliśmy dziś drogą elektroniczną do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju sugestię zmian w projekcie ustawy o dostępności. Projekt dostępny na stronie internetowej www.miir.gov.pl , pod linkiem: https://www.miir.gov.pl/…/Projekt_ustawa_o_dostepnosci_nast…

Konsultacje zakończyły się wczoraj, ale chyba problemy ze serwerem uniemożliwiły nam wysłanie emaila, dlatego zrobiliśmy to dzisiaj.

Treść wiadomości:

„Dzień dobry,

emaila wysyłamy ponownie, ponieważ w dniu wczorajszym serwer nie chciał go przesłać. Wysyłamy go, bo wierzymy, iż grono eksperckie pochyli się nad każdą sugestią dostępności na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych.

W odniesieniu do projektu ustawy o dostępności plus sugerujemy następującą zmianę, tj.

art. 18a z zaproponowanego przez Państwa i wykreśleniem ostatniego wersu 
„– z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia.”.

Osoby z niepełnosprawnością, głównie osoby słabowidzące, niewidome, głuchonieme czy nie słyszące powinny mieć możliwość pełnego dostępu do przekazywanych treści reklamowych poprzez media. Mimo utrudnień w komunikacji, często w przestrzeni publicznej te osoby mają jak największe prawo dostępu do oferty audio-wizualnej, należy im to umożliwić, by w pełni mogły być konsumentami. Mówi o tym chociażby art. 1 „Ustawa określa środki służące zapewnieniu dostępności osobom z niepełnosprawnościami, umożliwiające im udział w życiu społecznym na zasadzie równości z innymi osobami, oraz obowiązki podmiotów publicznych w tym zakresie.”.

Z poważaniem,
Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu Fundacji „Przekraczać Granice”

Sygnatariusz rządowego programu DOSTĘPNOŚĆ PLUS

Nasz adres korespondencyjny:
Fundacja Przekraczać Granice, ul. Słoneczna 18, 97-410 Kleszczów,

NIP: 7692229253
REGON: 368268387
KRS: 0000694168

Nr konta bankowego: 87 1750 0012 0000 0000 3840 1904 w Raiffeisen POLBANK

Adres naszego biura:
ul. Szkolna 2, Łękińsko (budynek WOK Łękińsko)

Dyżury: w każdy 1 i 3 wtorek miesiąca, w godz. 13-16:30, oraz w 2 i 4 sobotę miesiąca, w godz. 17-19.

Ponadto pełnimy dyżury w „Cafe Senior Raj” w każdy wtorek od godziny 10 w Bełchatowie, ul. Energetyków 6 (os. Przytorze).

Dyżury telefoniczne w dni robocze, w godz. 13-16:30, oraz w 2 i 4 sobotę miesiąca, w godz. 17-19.

Zarząd Fundacji:
Andrzej Niewieczerzał – Prezes Zarządu Fundacji – tel. kom., nr główny: 794-516-168
Przemysław Adam Grzegorczyk – Wiceprezes Zarządu Fundacji
Łukasz Michał Szulc – Wiceprezes Zarządu Fundacji
Edyta Iwona Weigel – Członek Zarządu Fundacji – tel. kom., nr pod projekty i szkolenia: 730-550-567
Karol Kazimierz Podawca – Członek Zarządu Fundacji”.

Ulotka Fundacji Przekraczać Granice (wersja graficzna i tekstowa)


Godziny i miejsce dyżurów:
1 i 3 wtorek miesiąca w godz. 13:00-16:30 2 i 4 sobota miesiąca w godz. 17:00-19:00
Budynek WOK Łękińsko ul. Szkolna 2, 97-410 Kleszczów (pokój 107, na końcu korytarza w prawo)
oraz w każdy wtorek od godz. 10:00w „Cafe Senior Raj”, ul. Energetyków 6 (os. Przytorze) – Bełchatów
Dyżury telefoniczne w dni robocze, w godz. 13-16:30, oraz 2 i 4 sobotę miesiąca w godz. 17-19.
NIP: 7692229253 REGON: 368268387 KRS: 0000694168
Kontakt tel.: 794-516-168 – Prezes Zarządu tel.: 730-550-567 – Członek Zarządu – projekty i szkolenia E-mail: przekraczacgranice@gmail.com WWW: https://przekraczacgranice.pl
Fundacja „Przekraczać Granice” została zarejestrowana w dniu 14.09.2017 i powstała z myślą pomocy, wsparcia, a przede wszystkim aktywizacji osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie bądź zagrożonych wykluczeniem. Chcemy propagować idee integracji społeczności lokalnych poprzez sport, naukę, kulturę, oraz rozwój osobisty.
Kilka naszych osiągnięć:
– współorganizacja II Forum NGO pt: „Człowiek + Człowiek = Edukacja, Rozwój, Partnerstwo”
– współpraca jako partner podczas III Festiwalu Kultury i Nauki pt: „Wszystko jest w Twojej głowie”, którego organizatorem było ZSP Kleszczów.
– organizacja akcji dla 700 osób, w tym dla 650 uczniów z trzech szkół pt: „Zasłoń oczy, otwórz serce (pogadanka o białej lasce)”
A w planach mamy jeszcze między innymi: – kontynuacja dyżurów fundacyjnej grupy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w bełchatowskim projekcie „Cafe Senior Raj”, którego organizatorem jest Urząd Miasta Bełchatów, a realizatorem jest Regionalne Towarzystwo Społeczno Kulturalne zs. w Bełchatowie. Projekt sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego.
– objęciem Fundacji od 1 stycznia 2019 roku patronatem grup facebookowich pt. „SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI”, które integruje 7000 osób sprawnych i niepełnosprawnych.
Jeśli chciałbyś nas wesprzeć w naszych działaniach statutowych prosimy o wpłatę na nasze konto bankowe podane powyżej z dopiskiem: darowizna na cele statutowe
Nr konta bankowego: 87 1750 0012 0000 0000 3840 1904 w Raiffeisen POLBANK

P.S. 
Ostatni tegoroczny dyżur odbędzie się w „Cafe Senior Raj”, w Bełchatowie 18 grudnia br od godz. 10. Na kolejne dyżury zapraszamy od 8 stycznia 2019 roku. Można się z nami kontaktować telefonicznie wg rozpiski z ulotki.

Życzenia świąteczne z Fundacji Przekraczać Granice

Opis zdjęcia

Po lewej stronie stoi wysoka ośnieżona choinka z gwiazdą na czubku. Choinka znajduje się na jasnoszarym tle, wokół spadające śnieżki. Po prawej stronie treść życzeń:

„Aby przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła rodzinnej atmosfery.
Niech niosą ze sobą dużo radości i refleksji, a w nadchodzącym Nowym Roku 2019 dużo sukcesów w życiu osobistym jak i zawodowym.
Życzy Zarząd i Rada Programowa”. Poniżej znajduje się logotyp Fundacji „Przekraczać Granice”.

Fundacyjna Wigilia w Bełchatowie

7 grudnia 2018 roku w ramach projektu „Doposażamy biuro FPG i organizujemy wigilię”, w Drink Bar – Pizzeria MAGMA, w Bełchatowie, zorganizowaliśmy fundacyjną Wigilię.
Spotkanie wigilijne Fundacji „Przekraczać Granice” było niezwykle mile spędzonym czasem – czasem, podczas którego połamaliśmy się opłatkiem życząc sobie moc serdeczności i życzliwości dla drugiego człowieka na Święta, i przez cały nadchodzący Nowy Rok.
Piątkowy wieczór artystycznie uświetnił Pan Krzysztof, który zaśpiewał i zagrał na gitarze przepiękne kolędy; co niewątpliwie ułatwiło podopiecznym, Radzie Programowej Fundacji i Zarządowi obchodzenia wspólnie pierwszej fundacyjnej wigilii.
Była to również chwila rozdania upominków (materiały promocyjne), które zostały nam podarowane przez Urząd Gminy w Kleszczowie.
Projekt wigilijny został sfinansowany ze środków własnych, oraz z otrzymanej części darowizny, z Energoserwisu Kleszczów Sp. z o.o.
Materiał filmowy i zdjęciowy z wydarzenia dostępny poniżej



Wigilia Fundacji „Przekraczać Granice” w pizzeri Magma, w Bełchatowie

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Różni nas wiele, i jesteśmy tak różni w społeczeństwie będąc jego częścią. A każdego dnia udowadniamy, że żyjemy, czujemy, myślimy i marzymy.

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Chcielibyśmy życzyć Wam i Waszym najbliższym, by wszystkie działania, jakich się podejmujecie sprawiały radość, by na każdą barierę znalazło się rozwiązanie, by towarzyszyli życzliwi ludzie, a przede wszystkim, by towarzyszyło Wam poczucie własnej wartości i godności – w każdym miejscu, i w każdym czasie.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

*Opis grafiki dla słabowidzących i niewidomych:

na zdjęciu widzimy osobę na wózku podjeżdżającą na pochylnię, równolegle idzie osoba z laską dla niewidomych – przemieszcza się ścieżką dotykową.

Informacja dla podopiecznych FPG

Dzień dobry,

zwracam się z prośbą do naszych podopiecznych, którzy nie dołączyli dotychczas do grupy facebookowej dedykowanej podopiecznym naszej Fundacji, aby to zrobili, gdy posiadają aktywne konta na facebooku.

Ułatwi to nam kontakt i informowania o aktualnych działaniach wewnątrz-fundacyjnych dla Was. W najbliższym czasie planujemy wydawania paczek. Szczegółowe informacje na tej wewnętrznej grupie.

Gdy ktoś z podopiecznych lub jego najbliższych, lub opiekunów ma problem ze znalezieniem i dołączeniem do grupy proszę o wiadomość prywatną lub kontakt telefoniczny celem weryfikacji 🙂.

W Fundacji mamy ograniczone moce przerobowe a dzieje się u nas ostatnio naprawdę bardzo wiele.

Pozdrawiam serdecznie życząc dobrej niedzieli,

Andrzej Niewieczerzał – Prezes FPG.

Tel. kom.: 794-516-168.

Kolejne wsparcie z firmy „BEWA” sp. z o.o.

Podobnie jak w latach 2019 i 2021, to również w 17 listopada br. firma „BEWA” z Ruszczyna gm. Kamieńsk wsparła nas orzeźwiającą wodą, wodą smakową i sokami, za którą chcielibyśmy z całego serca podziękować.

Część orzeźwiającej wody będzie przekazana naszym podopiecznym, a pozostała część będzie wykorzystywana w obsłudze naszego biura pod grupę wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także w przyszłorocznych działaniach Fundacji typu pikniki, wycieczki, itp.

Łączna wartość przekazanej darowizny rzeczowej na działania statutowe Fundacji, to 330 zł.

Zarząd Fundacji „Przekraczać Granice”.

*wykorzystany logotyp pochodzi ze strony praktyki.pl

Seans filmowy dla podopiecznych, oraz ich członków rodziny i opiekunów w ramach projektu pn. „Dostępne Kino” w bełchatowskim Kinie „Helios”

W dniu 14 listopada 2023 roku Fundacja Przekraczać Granice w grupie 29 osób udaliśmy się do bełchatowskiego Kina Helios, mieszczącego się w Galeria Olimpia, gdzie odbył się seans filmowy dla naszych podopiecznych, oraz ich członków rodziny i opiekunów.

Uczestnicy seansu obejrzeli film z początku roku pt.: „Skołowani” w reżyserii Jana Macierewicza.

Korzystając z okazji chcielibyśmy bardzo podziękować za możliwość przeprowadzenie własnego projektu pn. „Dostępne Kino” w bełchatowskim Kinie Helios Pani Dyrektor Małgorzacie Jóźwik oraz Pani Kierownik Małgorzacie Cych.

Fundacyjny projekt pn. „Dostępne Kino” finansowany był ze środków pozyskanych z 1% za rok 2021.

Firma Ontex Polska Sp. z o.o. kolejny raz wsparła darowizną rzeczową podopiecznych FPG

W dniu 10 listopada 2023r. Fundacja Przekraczać Granice otrzymała darowiznę rzeczową w postaci pieluch dla dzieci oraz artykułów higienicznych od firmy Ontex Polska Sp. z o.o. z Radomska, z przeznaczeniem na cele statutowe.
Łączna wartość przekazanej darowizny to 7694,83 zł.
Wkrótce artykuły higieniczne i pieluszki dziecięce zostaną przekazane podopiecznym naszej organizacji, ich opiekunom, osobom potrzebującym takiego wsparcia, oraz instytucjom działającym zbieżnie z naszymi celami statutowymi.
A Darczyńcy, tj. firmie Ontex Polska Sp. z o.o. serdecznie dziękujemy za okazane zaufanie, gdy po raz kolejny wspiera naszych podopiecznych i osoby potrzebujące.